Virtuelne valute i poslovi u vezi s njima zakonski su regulisani u Republici Srpskoj i za sada postoji jedan evidentirani pružalac usluga povezanih s virtuelnim valutama. Na regulaciju se još čeka u Federaciji BiH te su poslovi u vezi s kriptovalutama još nejednako zakonski uređeni na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine.
Proces uvođenja virtuelnih valuta u zakonske okvire počeo je u RS usvajanjem Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o tržištu hartija od vrijednosti u junu 2022. godine. Njime su definisane virtuelne valute i pitanja u vezi s njima, kao i da je Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) RS nadležna da vodi evidenciju i kontroliše pružaoce usluga povezanih s virtuelnim valutama.
Izmjena zakona stupila je na snagu 5. oktobra prošle godine, a Komisija je do 5. januara ove godine imala rok da propiše način vođenja evidencije i vršenja nadzora nad pomenutim pružaocima usluga.
Naknada za upis u evidenciju 200 KM, primljen jedan zahtjev
U KHOV-u za Bloomberg Adriju potvrđuju da su ispunili zakonsku obavezu i podzakonski akt donijeli 29. decembra 2022. godine. Pravilnik je objavljen u Službenom glasniku RS 17. januara.
"Pravilnikom o evidenciji pružalaca usluga povezanih s virtuelnim valutama uređen je način vođenja, sadržina i forma evidencije pružalaca usluga povezanih s virtuelnim valutama kod Komisije, uslovi za upis podataka u evidenciju, javno objavljivanje podataka iz evidencije i promjena upisanih podataka u evidenciju", kažu u KHOV-u.
Podsjećaju da je Zakonom definisano da lice koje nije evidentirano kod KHOV-a ne može pružati usluge povezane s virtuelnim valutama.
Što se tiče naknade za upis u evidenciju ističu da će se to detaljno definisati u idućem periodu, ali da će se do tada naplaćivati "naknada za ostale zahtjeve", koja iznosi 200 KM.
S obzirom na to da je evidentiranje tek počelo, KHOV još nije vršio kontrole lica koje se bave virtuelnim valutama, za šta ima nadležnost.
"Komisija je do sada zaprimila zahtjev jednog pravnog lica za upis u evidenciju pružalaca usluga povezanih s virtuelnim valutama", navode u KHOV-u.
BCX: Omogućeno finansiranje pomoću virtuelnih valuta
Kao što su ranije najavili iz prve kripto berze i kripto mjenjačnice u BiH - Balkan Crypto Exchange (BCX) spremno čeka podzakonske akte te da se registruju kao pružaoci usluga povezanih s virtuelnim valutama.
"Digital Asset Management, odnosno BCX kripto mjenjačnica, kao pružalac usluga vezanih za virtuelne valute, nastojala je da bude prva ili među prvim koje je evidentirala Komisija za hartije od vrijednosti. Želimo se još jednom pokazati svim korisnicima kao prva i najveća platforma u BiH za kupovinu, prodaju, razmjenu, prenos ili čuvanje kriptovaluta", kaže Boris Majstorović, zamjenik direktora u BCX-u.
Na ovaj način, dodaje, omogućava se finansiranje pomoću virtuelnih valuta, unapređuje korištenje digitalne tehnologije i jača okvir za borbu protiv zloupotreba na tržištu digitalne imovine, kao i pranja novca i finansiranja terorizma.
Naglašava da su svi pružaoci usluga povezanih s virtuelnim valutama dužni dostaviti Komisiji obavještenje o pružanju usluga zajedno s opisom mjera unutrašnje kontrole sprečavanja pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.
"S obzirom na to da su zakonske regulative vezane za digitalnu imovinu sve jasnije u našoj zemlji, savjetujemo svim korisnicima da za trgovinu i čuvanje kriptovaluta koriste samo registrovane i provjerene platforme koje su ispunile sve propisane norme", ističe Majstorović.
Više: Kripto svijet u BiH: BCX pionir koji krči put digitalnoj imovini
Rukovodioci BCX-a rekli su ranije da trenutno posluju po zakonskim normama koje postoje u BiH.
"Za sada nema lex specialis zakona u vezi s digitalnom imovinom, ali postoje zakoni koji regulišu imovinu. Mi se pridržavamo svih zakona koji su na snazi. U FBiH su i dalje protiv regulacije pa nam predstoji da i s njima razgovaramo, kao i s nivoom BiH, jer imamo problem za cijelu državu", istakli su.
BiH sijedi evaluacija Moneyvala (FATF) vezano za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma i oni će ocjenjivati i industriju kriptovaluta. "Tu moramo da se pokažemo jer su velike šanse da ćemo završiti na sivoj listi jer FBiH nema regulatorno tijelo", poručili su iz BCX-a.