Na kripto sceni u Bosni i Hercegovini (BiH) pojavila se i treća firma za obavljanje poslova u vezi s virtuelnim valutama - Digital Crypto Exchange (DCX) iz Gradiške.
Ove godine kriptovalute su zakonski regulisane u jednom dijelu BiH, u Republici Srpskoj, i od tada nadležna Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) RS izdaje dozvole subjektima koji ispune uslove za obavljanje poslova u vezi s virtuelnim valutama.
Bloomberg Adrija je pisala kako je prva u Registar pružalaca usluga povezanih s virtuelnim valutama upisana banjalučka Balkan Crypto Exchange (BCX), a nakon nje dozvolu za iste poslove dobila je i kompanija Tesla Trade iz Bijeljine.
Evidentirani prvi trgovci kriptovalutama u RS, kazne do 50.000 KM za neprijavljene |
Novi igrač na kripto sceni BiH |
U isti Registar, kao treća po redu, upisana je firma Digital Crypto Exchange iz Gradiške, na čijem se zvaničnom sajtu navodi da posluju kao mjenjačnica kriptovaluta i omogućavaju brzu, jednostavnu i sigurnu kupovinu i prodaju digitalnih (kripto) valuta, kao i konverziju digitalne imovine za fiat novac, uključujući zvaničnu valutu u Bosni i Hercegovini.
"Nastojimo osigurati da naši kupci budu zadovoljni pruženim uslugama. Preduzimamo sve neophodne mjere kako bismo osigurali da vaša digitalna imovina bude što sigurnija i da sa DCX možete trgovati u povjerenju", navode u toj kompaniji.
Dodaju i da imaju bankomate u svim većim gradovima u BiH.
U Registru poslovnih subjekata RS vidljivo je da su vlasnici DCX-a Darko Kremenović, Darko Šljivar i Sveto Jotić.
Kremenović je banjalučki advokat, a Šljivar je bio jedan od osnivača firme Bitminer Factory, koja je pokrenula jedan od najvećih kriptovalutnih sporova protiv UniCredit banke Banjaluka, težak čak 256 miliona KM. Sud je u prvostepenom postupku presudio u korist Bitminer Factory, ali je u drugostepenom postupku presuda preinačena i odbijen je tužbeni zahtjev. Predmet je sada pred Vrhovnim sudom RS. Šljivar se više ne vodi kao suvlasnik pomenute kompanije Bitminer Factory.
Podsjećamo, Bloomberg Adria u februaru je objavila da su u Sarajevu i Banjaluci osvanuli bankomati za bitcoin i druge kriptovalute, jedni od prvih takve vrste u BiH, a čiji je operater kompanija Shitcoins club. Tada je rečeno da bankomati u Sarajevu funkcionišu, dok se u Banjaluci rješavaju "neki manji problemi". Za sada Shitcoins club po zakonu ne može da obavlja poslove u vezi s virtuelnim valutama u Republici Srpskoj, s obzirom na to da još nije upisan u evidenciju KHOV RS.
Više: Bankomati za kriptovalute osvanuli u BiH, zakonito ili ne
Oblast kriptovaluta nije zakonski definisana na cijeloj teritoriji BiH. U Republici Srpskoj pružalac usluga povezanih s virtuelnim valutama dužan je da u roku od 30 dana od dana osnivanja dostavi KHOV obavještenje o pružanju tih usluga i da zatraži upis u evidenciju. Tek nakon upisa u registar pružalac pomenutih usluga može da radi.
Oni koji su ranije osnovali kompanije imali su rok do kraja januara ove godine da se jave Komisiji i da zatraže upis u registar. Zakonom o tržištu hartija od vrijednosti u RS propisano je da kazna za one koji ne obavijeste KHOV o pružanju usluga u vezi s virtuelnim valutama iznosi od 10.000 do 50.000 KM.
Kakvo je stanje na kripto tržištu
Bloomberg Galaxy Crypto Index (BGCI) mjeri performanse najvećih kriptovaluta kojima se trguje, a nakon pada na kraju prošle godine rastao je do polovine aprila ove godine, od kada bilježi ponovni pad vrijednosti.
BGCI:IND
BBG Galaxy Crypto Index
1.081,33 USD
-67,67 -5,89%
vrijednost na početku trgovanja
0
posljednja zaključna vrijednost
1.149
promjena od početka godine
36,17393%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
778,49 - 1.396,26
Investitori su tokom prošlog mjeseca povukli 143,4 miliona dolara iz kripto-fokusiranih proizvoda kojima se trguje na berzi i 106,3 miliona dolara u prošloj godini, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.