Za poslove u vezi s virtuelnim valutama u Bosni i Hercegovini (BiH) registrovana je još jedna kompanija – Tesla Trade sa sjedištem u Bijeljini.
Nakon što je od ove godine oblast kriptovaluta zakonski regulisana u jednom dijelu BiH - u Republici Srpskoj, dozvolu za bilo kakve poslove u vezi s kriptovalutama imala je jedino banjalučka Balkan Crypto Exchange (BCX).
Međutim, u registar pružalaca usluga povezanih s virtuelnim valutama, koji vodi Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) RS, upisana je i kompanija Tesla Trade.
Sa zvaničnog sajta ove kripto mjenjačnice vidljivo je da nude usluge u BiH, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji te da je osnivač fizičko lice Đuro Bajić. Nude kupovinu i prodaju kriptovaluta uz jedan odsto provizije te multicoin novčanik.
Bajić za Bloomberg Adriju kaže da firma Tesla Trade pruža usluge građanima u BiH, ali i drugima u regiji, preko svoje digitalne platforme.
"Platforma je trenutno u testnoj fazi i zvanično će početi raditi ovog mjeseca. U planu nam je dalje dobijanje licenci u Hrvatskoj i u Crnoj Gori. U Srbiji je, nažalost, s Narodnom bankom Srbije teže izaći na kraj i dobiti licencu, tako da nam je to sad ad acta", ističe Bajić.
Dodaje da regija ne kasni u regulaciji kriptovaluta u odnosu na EU te da postoji interesovanje ljudi iz regije za kriptovalute još od 2017. godine. "Broj korisnika u regiji može samo da raste, ne vjerujem da će padati", smatra Bajić.
Podsjećamo, Bloomberg Adrija u februaru je objavila da su u Sarajevu i Banjaluci osvanuli bankomati za bitcoin i druge kriptovalute, jedni od prvih takve vrste u BiH, a čiji je operater kompanija Shitcoins club. Tada je rečeno da bankomati u Sarajevu funkcionišu, dok se u Banjaluci rješavaju "neki manji problemi". Za sada Shitcoins club ne može po zakonu da obavlja poslove u vezi s virtuelnim valutama u Republici Srpskoj, s obzirom na to da još nije upisan u evidenciju KHOV RS.
Više: Bankomati za kriptovalute osvanuli u BiH, zakonito ili ne
Oblast kriptovaluta nije zakonski definisana na cijeloj teritoriji BiH. U Republici Srpskoj pružalac usluga povezanih s virtuelnim valutama dužan je da u roku od 30 dana od dana osnivanja dostavi KHOV obavještenje o pružanju tih usluga i da zatraži upis u evidenciju. Tek nakon upisa u registar pružalac pomenutih usluga može da radi.
Boris Majstorović, izvršni direktor i rukovodilac sektora informaciono-tehničke podrške i razvoja u kompaniji Digital Assets Management Banjaluka, koja je osnivač prve kripto berze i kripto mjenjačnice u BiH - BCX, naveo je ranije da Federacija BiH zasad izričito odbija da reguliše ovu oblast.
Više: Regulacija kriptovaluta u regiji i šta nas čeka s novim propisom EU
Oni koji su ranije osnovali kompanije imali su rok do kraja januara ove godine da se jave Komisiji i da zatraže upis u registar. Zakonom o tržištu hartija od vrijednosti u RS propisano je da kazna za one koji ne obavijeste KHOV o pružanju usluga u vezi s virtuelnim valutama iznosi od 10.000 do 50.000 KM.
---Tekst dopunjen izjavom Đure Bajića