Nafta je porasla jer su Sjedinjene Američke Države počele tražiti sirovu naftu kako bi napunile svoje strateške rezerve, ali raste i zabrinutost zbog ekonomskog oporavka Kine.
West Texas Intermediate krenuo je prema 72 dolara po barelu nakon što je u ponedjeljak zatvorio 1,5 posto više. SAD je tražio ponude za čak tri miliona barela kisele sirove nafte za svoje Strateške rezerve nafte (SPR), s isporukama planiranim za august, a dodjela će biti objavljena u junu, saopćilo je Ministarstvo energetike.
Potrošnja potrošača i industrijska aktivnost u Kini rasle su u aprilu sporije od očekivanog, dodajući znakove da oporavak nakon Covid Zero politike gubi zamah. Međutim, sirova obrada bila je blizu rekorda.
Potražnja SPR-a, iako relativno mala, ukazuje na to da se SAD čini ozbiljnim u vezi s ponovnim punjenjem rezervi nakon sumnji posljednjih mjeseci, rekao je Warren Patterson, voditelj robne strategije za ING Groep NV. Kineska industrijska proizvodnja bila je razočaravajuća, ali su brojke o nafti bile ''prilično konstruktivne''.
Nafta je ove godine niža za 11 posto jer slab oporavak Kine i potencijalna recesija u SAD-u utiču na izglede potražnje. Tekući razgovori o ograničenju američkog duga također uznemiruju tržišta, a ministrica finansija Janet Yellen kaže da nacija već plaća cijenu što još nije povećala gornju granicu.
Ponovno bujanje šumskih požara u Alberti potaknulo je bušače da obustave dio proizvodnje, jer su dužnosnici upozorili na pogoršanje uvjeta. U 2016. požari su harali kanadskom pokrajinom i zaustavili proizvodnju više od milion barela.
Cijene:
WTI za isporuku u junu porastao je 0,5 posto na 71,46 dolara po barelu u 12:01 popodne u Singapuru.
Brent za julsku nagodbu ojačao je 0,5 posto na 75,62 dolara po barelu.
Međunarodna agencija za energiju trebala bi objaviti svoj mjesečni izvještaj kasnije u utorak, dajući tržištu pregled potražnje i ponude. Očekuju se i industrijski podaci o američkim zalihama.