Nafta je zadržala dvodnevni pad jer je zabrinutost u vezi s potražnjom i mogućim ponovnim pokretanjem nekih tokova iz Iraka nadmašila plan SAD-a da bi nakon juna mogao početi ponovno puniti Strateške rezerve nafte (SPR).
West Texas Intermediate pao je ispod 71 dolara po barelu, nakon što je pao za gotovo četiri posto u prethodne dvije sesije. Fizičko tržište pokazuje znakove slabosti usred loših marži rafiniranja i slabe kupovine u nekim područjima. To dolazi u trenutku kada su dvije najveće ekonomije ove sedmice pokazale daljnje dokaze hlađenja, s porastom zahtjeva za naknadu za nezaposlene u SAD-u i slabljenjem oporavka Kine.
Na Bliskom istoku, Irak je rekao da nastavlja izvoz nafte kroz luku Ceyhan u Turskoj. Ako se tokovi nastave, to bi na tržište vratilo oko 450.000 barela dnevno.
Sirova se nafta povukla za oko 15 posto tokom prošlog mjeseca kako se američka ekonomija približila recesiji, a oporavak Kine nastavio je razočaravati, prijeteći potražnji za energijom. To je nadmašilo smanjenje opskrbe koje su najavili Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici.
"Cijene bi uskoro mogle dosegnuti najniži nivo, a niske cijene će mnogim tržišnim igračima omogućiti otvaranje novih dugih pozicija", rekao je John Driscoll, direktor JTD Energy Services Pte. Mnogi ljudi čekaju priliku za kupovinu po nižim cijenama s obzirom na to da je vjerovatan skroman oporavak u drugoj polovici, rekao je.
Cijene:
WTI za isporuku u junu bio je 0,1 posto niži na 70,78 dolara po barelu u 11:29 ujutro u Singapuru.
Ranije su fjučersi porasli čak 0,9 posto.
Brent za namirenje u julu pao je 0,2 posto na 74,80 dolara po barelu.
U četvrtak je ministrica energetike Jennifer Granholm rekla zastupnicima da se SAD nada da će početi ponovo puniti Strateške rezerve nafte nakon što sljedeći mjesec završi povlačenje koje je odredio Kongres. Ranije ove sedmice uprava je rekla da planira započeti kupovinu nafte za SPR nakon završetka održavanja.