Nabavna cijena goriva protekle sedmice ukupno je povećana za 0,10 KM potvrdio je za Milenko Bošković, predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata Federacije BiH.
Bošković objašnjava da će građani na pumpama rast cijena moći očekivati kako naftaši budu nabavljali nove zalihe goriva čija cijena raste.
''Cijene goriva su već sada na historijskom maksimumu. Naredne isporuke naftnih derivata koje nabavljaju trgovci za građane će značiti nove cijene na pumpama'', kazao je Bošković za N1.
Pojasnio je da se povećanje neće dešavati u jednom danu, odnosno, da će benzinske pumpe to raditi selektivno ovisno o njihovoj potrošnji jer je na snazi ograničenje marži od 0,25 KM i onda se radi neka ponderirana cijena.
Pored fiksirane marže, nabavna cijena i nameti određuju konačnu cijenu za građane i privredu. Bošković ističe da bi od velike koristi bilo ukidanje akciza i PDV-a
''Mnogo bi pomoglo ukidanje akciza, 0,30 KM, plus PDV, to je nekih 0,35 feninga, ako samo vidimo razliku u strukturi PDV-a na cijene koje su bile 2,2 KM i ove sada 3,2 KM. PDV se povećao za nekih 20-ak feninga u odnosu na one cijene koje smo imali. Činjenica je da su sve zemlje okruženja i EU barem u jednom dijelu utjecale na smanjenje tih poreznih davanja, zašto se to kod nas nije desilo, to nije pitanje za struku, nego za politiku. Porezna politika, je u našim rukama i na nju se eventualno može utjecati. Ako postoji dobra volja, barem na određeno vrijeme, na tri mjeseca, ali se u svakom slučaju ne slažem s onima da to ne bi ništa pomoglo, pomoglo bi. Mi, dakle, imamo dvostruko oporezivanje trošarina, cestarina i ostalog. Sve se još jedanput uveća za iznos PDV-a. Tako da taj iznos za koji bi se to umanjilo, plus PDV, dovelo bi do određenog olakšanja jer bismo imali bez obzira na to koliki smo potrošač nekoliko litara napunjenih više",naglašava Bošković.
Iako je bilo nekoliko zahtjeva i prijedloga da se nameti na naftu i naftne derivate u državnom parlamentu smanje ili u određenom dijelu ukinu, do toga nije došlo. Almir Bećarević, stručnjak za energetiku je kazao da bi ove sedmice cijena goriva mogla dostići 3,5 KM.
Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, prošle godine je prosječna cijena dizela bila 2,03 KM po litri, a benzina 2,11 KM po litri. Dizel, dakle, sada košta i 66 posto više nego lani. U FBiH prosječna maloprodajna cijena dizela BAS EN 590 u aprilu iznosila je 3,11 KM po litri i viša je za 4,36 posto nego u martu. Prosječna cijena naftnih derivata u aprilu je viša za čak 53,2 posto u odnosu na april prošle godine, saopćeno je iz Federalnog ministarstva trgovine.
Poredeći cijene u regionu, prema posljednjim podacima GlobalPetrolPrices.com, najviše cijene goriva trenutno su u Albaniji 1,951 eura (3,82 KM) po litru, potom Hrvatskoj 1,797 eura (3,51 KM), slijedi Crna Gora 1,700 eura (3,32 KM), BiH 1,613 eura (3,15 KM) po litru, Srbija 1,565 eura (3,06 KM), Slovenija 1,560 eura (3,05 KM), te najniža cijena u Sjevernoj Makedoniji 1,540 eura (3,01 KM) po litru.
Najniže cijene goriva u Evropi trenutno ima Mađarska, 1,256 eura (2,46 KM) po litru.Na drugom mjestu je Gruzija gdje je prosječna cijena goriva 1,290 eura (2,52 KM), a na trećem Malta s prosječnom cijenom od 1,344 eura (2,80 KM) po litru. Najskuplje gorivo u Evropi plaćaju Norvežani, gdje je za litar potrebno izdvojiti 2,564 eura (5,01 KM).