Cijene goriva, prema podacima za travanj 2025. godine, pokazuju značajne razlike među državama, a najviše cijene bilježe skandinavske i zapadnoeuropske države.
Sveopćem rastu cijena koji stvara pritisak na budžete građana definitivno ne doprinose visoke cijene goriva.
Danska je prvak po cijenama jer litra 95-oktanskog benzina tamo košta 1,94 eura. Prate je Nizozemska s cijenom od 1,93 eura po litri, Švicarska s 1,87 eura po litri i Irska s 1,74 eura po litri. U kategoriji najskupljih su i Norveška, Švedska, Italija, Francuska te Portugal. Cijene goriva u Hrvatskoj ipak su niže no što su u brojnim drugim državama Europe.
Čitaj više

Cijene nafte padaju, ali dionice energetskog sektora ostaju otporne
Pad cijene Brent sirove nafte, slabije rafinerijske marže, kao i očekivano usporavanje globalne potražnje stvaraju negativan pritisak na finansijsko poslovanje naftnih kompanija u Adria regiji.
16.04.2025

Tržište sirovina ove godine predvodnik u prinosima ko će nastaviti taj trend?
Kada gledamo tržište roba, podaci jasno pokazuju da su plemeniti metali bili najjača komponenta na tržištu, sa zlatom na rekordnim razinama.
04.04.2025

Vrtoglavi pad nafte: Šta će biti s cijenama goriva u BiH
S obzirom na značajan pad na svjetskoj pijaci, za očekivati je da će se pad desiti i na našem domaćem tržištu, ono što je značajno jeste da trenutno nema ni povećanja. Prema dostupnim podacima, pojedini derivati već bilježe pad bar kada je riječ o Federaciji BiH.
09.04.2025

Iznenađenje iz OPEC+: Mijenja se igra oko cijena nafte
Na videokonferenciji održanoj u četvrtak, očekivalo se da će kartel proizvođača nafte predvođena Saudijskom Arabijom i Rusijom jednostavno podsjetiti članice koje krše pravila da poštuju proizvodne kvote te odobriti postojeći plan postupnog povećanja proizvodnje.
04.04.2025

Hrvatska se nalazi negdje u sredini s cijenom od 1,53 eura po litri. Ipak, ako cijene uspoređujemo na razini Adria regije, cijene u Hrvatskoj najviše su. Sjeverna Makedonija ima najniže cijene od 1,16 eura po litri. Prate je Bosna i Hercegovina s 1,22 eura po litri, zatim Slovenija s 1,49 eura po litri, dok su cijene u Srbiji i Hrvatskoj jednake.
Cijene su niže u susjednoj Mađarskoj (1,47 eura). Ipak, prvak u niskim cijenama je Rusija s 0,64 eura po litri, zatim Bjelorusija (0,68 eura) i Turska (1,02 eura). Općenito je primjetno da su cijene u istočnoj Europi značajno niže.