Debi Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) na međunarodnom finansijskom tržištu, tačnije na Londonskoj berzi, za sada prolazi iznad očekivanja, a investitori su iskazali interes za kupovinu obveznica FBiH u iznosu većem od 1,8 milijardi evra, što je 5,1 puta više od ponuđenog iznosa.
Veća potražnja od ponude dovela je do sniženja prinosa sa šest odsto na 5,5 odsto, pa je izvjesno da će se FBiH zadužiti po povoljnijoj kamati nego što je bila spremna da plati.
Rukovodilac Analitičkog tima Bloomberg Adrije Mihael Blažeković kaže da debi FBiH prolazi za sada odlično i iznad očekivanja.
Čitaj više

FBiH emituje obveznice na Londonskoj berzi
Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH) emituje obveznice tog entiteta na Londonskoj berzi. Planirano je da budu emitovane obveznice u iznosu od 300 do 350 miliona evra.
10.07.2025

Potražnja za obveznicama FBiH u Londonu tri puta veća od ponude
Obveznice Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) privukle su značajnu pažnju međunarodnih investitora, pa je ponuda koju su iskazali premašila 1,6 milijardi evra do 14 časova danas.
10.07.2025

FBiH se sprema za izlazak na ino-berze, ne razmišlja o narodnim obveznicama
BiH bi mogla emitovati zelene obveznice na stranoj berzi.
24.06.2024
"Zainteresovanost investitora je 5,1 puta veća od planiranog izdanja (bid to cover racio). Očito je da je kamatna stopa od šest odsto bila postavljena previsoko te je pobudila zainteresovanost investitora, posebno investitora kojima su u fokusu tržišta u razvoju", ističe Blažeković.
Uporedivih obveznica s ovima koje FBiH planira da emituje nema, s obzirom na to da Federacija ima vrlo nizak kreditni rejting, u "junk" teritoriji od B+.
"Uporedive zemlje koje imaju B+ su na primjer Nikaragva, Mongolija, Ruanda, Fidži i bliža Crna Gora. No, evropskih izdanja i obveznica s dospijećem od pet godina nema. Možemo ih relativno uporediti s izdanjem Albanije, no ona ima dva nivoa viši rejting te je prinos negdje oko četiri odsto", pojašnjava Bležeković.
Prognoza
Trenutno suženje spreada sa šest odsto na 5,5 odsto pokazuje da ima investitora koji bi uložili u Federaciju BiH iako se radi o visokorizičnoj hartiji od vrijednosti. Moguće je da dođe do dodatnog suženja za 25 baznih bodova, na 5,25 odsto, prognozira naš Analitički tim.
"S obzirom na to da Bosna i Hercegovina nema euroobveznica, ovo je dobar pokazatelj da bi se i sama država BiH mogla pokrenuti prema stranim investitorima i pokušati zadužiti na stranim tržištima, a ionako ima vrlo nizak nivo javnog duga", smatra Blažeković.
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria juče objavila, FBiH emituje obveznice na Londonskoj berzi, road-show je pokrenut 7. jula, aukcija bi trebala da bude 17. jula, a cilj je zatvaranje posla u drugoj polovini ovog mjeseca.
Planirana je prodaja obveznica u iznosu od 300 do 350 miliona evra, s rokom dospijeća od pet godina.
Upis u knjigu narudžbi počeo je juče. Transakciju vode Bank of America, Deutsche Bank i UniCredit.
"Imali smo dug period promocije jer je ovo debitantski izdavalac," rekao je izvor uključen u posao. "Dali smo investitorima poređenja i dobili širok spektar povratnih informacija o nivoima prinosa. To smo i očekivali, s obzirom na to da je debitantsko izdanje, i smatrali smo da bi prinos u području od šest odsto privukao gotovo sve od samog početka, a knjiga narudžbi se popunjava dobro."
Potražnja do sada dolazi od investitora specijalizovanih za tržišta u razvoju i hedž fondova, dodao je izvor. Ponuda je namijenjena profesionalnim investitorima i kvalifikovanim investitorima prema propisima EU i UK.
Podsjećamo, Kao stabilizacioni menadžeri (Stabilising Manager), odnosno oni koji imaju dodatnu ulogu da, ako bude potrebno, stabilizuju cijenu obveznica kada počne trgovima, navedeni su Deutsche Bank Aktiengesellschaft, Merrill Lynch International i UniCredit Bank, vidljivo je na Londonskoj berzi. Stabilizacioni period traje od danas do 28. avgusta.
Cilj emisije je prikupljanje novca za potrebe finansiranja Budžeta FBiH za 2025. godinu, uz proširenje baze investitora u dugoročni dug FBiH.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...