Američki investitori – i to onih 10 odsto najbogatijih koji posjeduju gotovo sve akcije – za vrlo kratko vrijeme suočavaju se sa svojom novom, znatno umanjenom ulogom u eri trgovinske ofanzive predsjednika Donalda Trumpa. Od direktora korporacija koji broje svoje akcije do milijardera iz hedž-fondova, svi su sada svedeni na sporedne igrače, kolateralnu štetu.
Krah tržišta koji je Trump izazvao prošle nedjelje ušao je u istoriju. Indeks Nasdaq 100 ušao je u zonu medvjeđeg tržišta. Za samo dva dana, ukupna vrijednost američkih akcija smanjena je za više od pet biliona dolara. Cijene sirovina su strmoglavo padale, a investitori za korporativne obveznice žurili su da kupe ugovore o osiguranju, koji ih štite od bankrota kompanija.
Trgovanje na azijskim berzama u ponedjeljak nije donijelo olakšanja jer su akcije širom regiona bilježile pad. Najveći udar uslijedio je odmah nakon što su najavljene Trumpove carine do 50 odsto za desetine zemalja - što je plan koji je toliko agresivan da su ga mnogi smatrali nevjerovatnim.
Čitaj više

'Trumpovi prijatelji' nisu imuni – dionice tonu s tržištem
Svijet se privikava na novu ekonomsku stvarnost.
prije 9 sati

Trgovinski rat pogađa sve, čak i kriptovalute
Kriptovalute padaju od Trumpove ponovne izborne pobjede u novembru 2024.
prije 11 sati

Trump izazvao pad europskih burzi, najgori od 2020. godine
Analitičari Morgan Stanleya upozorili su na pad zarada poduzeća zbog neizvjesnosti oko carina.
prije 11 sati

Neočekivana poskupljenja proizvoda od Ray-Bana do Nespressa
Trumpove carine pogađaju više od luksuznih automobila i sira.
prije 11 sati

Wall Street u panici, Bessent nema presudnu riječ u vezi s carinama
Od trenutka kada je Donald Trump najavio široke carine, pa sve do haosa na tržištima, telefon ministra finansija Scott Bessenta nije prestajao da prima poruke sa Wall Streeta
06.04.2025
Čitav finansijski svijet zatečen je činjenicom da je sve ovo pokrenuo čovjek koji je u svom prvom mandatu smatrao Dow Jones Industrial Average mjerilom sopstvene popularnosti. Zašto se to dešava? Šta on pokušava da uradi?
"Naučio sam da se nosim sa stresom tokom godina", kaže Richard Steinberg, "ali u četiri ujutru se budim i razmišljam o svemu ovome". U kompaniji Focus Partners Wealth u Boca Ratonu, gdje je Steinberg viši savjetnik za upravljanje imovinom, telefonski pozivi zabrinutih klijenata ne prestaju. Trudi se da ih smiri, iako i sam priznaje da osjeća frustraciju - "veliku frustraciju" zbog Trumpovog pristupa. "Nedostaje mu određeni nivo promišljenosti."
Direktor kompanije Infrastructure Capital Advisors Jay Hatfield na centralnom Manhattanu osjećao je isto, uz znatno veću dozu bijesa. "Ovo je nedvosmisleno glupo." Veliku tabelu sa carinama, koju je Donald Trump pokazivao tokom prošle srijede, nazvao je "grafikonom smrti". Kad ju je vidio, rekao je sebi da mora da obuzda bijes i da se usredsredi na prodaju rizične imovine. Do petka je prodao oko 40 odsto takve imovine iz fondova kojima upravlja.
Bloomberg
Bez obzira na krajnje ciljeve - da li Trump pokušava da ponovo obogati Ameriku, unese dovoljno haosa kako bi odmrznuo tržište nekretnina, ili jednostavno vjeruje da bi napumpano tržište akcija, koje je u vlasništvu bogatih, trebalo malo da se "skine sa grane" - jedno je jasno, nakon tri mjeseca njegovog drugog mandata: Wall Street više nije među prioritetima savremenih američkih predsjednika.
"Ovo je uzbuna najvišeg stepena", kaže Hatfield. "Ne postoji nijedan argument za pokretanje trgovinskog rata."
Trump tvrdi da ga tržišna previranja ne uznemiravaju, podsjećajući na ranije izjave da su potresi neophodni kako bi se globalna trgovina dovela u red, ali i da se pomogne radnicima iz Rust Belta, koji su mu uopšte omogućili povratak u Bijelu kuću. Kako jedan od zvaničnika upoznatih sa situacijom kaže, Trump i u privatnim razgovorima ponavlja isti narativ kao i javno – da ne odustaje.
Američkom predsjedniku su sada na umu sve više imovine poput desetogodišnjih obveznica i cijene nafte, a ne akcije. I dok su akcije tonule, padali su i prinosi na obveznice i cijene nafte. Trump je izrazio zadovoljstvo tim padovima, iako mnogi strahuju će trgovinski rat gurnuti ekonomiju u recesiju i tako povećati nezaposlenost.
Narednog jutra, dok je S&P 500 ponovo bilježio pad, Trump se pojavio na svom golf terenu u West Palm Beachu. Ako je nekoga u njegovoj administraciji i uznemirio pad na berzama, nisu to pokazali. "Na dugoročnom grafikonu, ovaj pad se gotovo i ne primjećuje", rekao je ministar finansija Scott Bessent u intervjuu za Tuckera Carlsona u petak. "Ovo više izgleda kao problem Mag-7 grupa, a ne MAGA problema." U emisiji NBC Meet the Press, Bessent je u nedjelju rekao da ne vidi "nijedan razlog da se u cijenu već sada uračunava recesija".
Pad tržišta bio je kulminacija višenedjeljnih pokušaja Wall Streeta da procijeni ozbiljnost Trumpovih prijetnji. Prema mišljenju analitičara Andrewa Bishopa iz kompanije Signum Global Advisors, bilo je više od 20 najava o carinama - i većina nije realizovana. Zatim je uslijedio pad akcija od 11 odsto tokom četvrtka i petka. Wall Street je zaključio da je ili stigao kraj debate ili da je šteta već učinjena.
Hatfield je posebno oštar prema Bessentu, za kojeg vjeruje da nije uspio da odvrati Trumpa od ozbiljne političke greške. "Mislio sam da je bolji od ovoga", rekao je. "Veoma razočaravajuće."
Naravno, Trump još može da promijeni stav i da ponovo obrati pažnju na tržište, naročito ako se pad nastavi, kao što je to bio slučaj u ponedjeljak, kada su azijske berze izgubile i do 7,9 odsto, što je najgori dnevni pad u više od 16 godina. Pojavili su se i znaci da pad remeti redovno tržišno funkcionisanje - u Japanu su aktivirani sigurnosni mehanizmi. Ipak, iako je potražnja za dolarima na globalnim tržištima porasla, kretanja nisu bila dramatična niti zabrinjavajuća po stabilnost tržišta.
Uprkos svemu, Trump i dalje ima saveznike na Wall Streetu i u kripto-krugovima. Neki, poput hedž-fond menadžera Billa Ackmana, počeli su javno da izražavaju zabrinutost. I same akcije i dalje utiču na ekonomiju – bogati Amerikanci, koji posjeduju većinu akcija, odgovorni su za otprilike polovinu potrošnje u zemlji.
Prošlonedjeljni pad proširio je gubitke S&P 500 indeksa s februarskog vrhunca na oko 17 odsto, a kompanije poput Dell Technologies, Delta Air Lines i Constellation Energy izgubile su gotovo polovinu vrijednosti. Indeks volatilnosti Cboe, poznat kao "indeks straha", u petak je skočio na najviši nivo još od kovid zatvaranja. Milijarde dolara vrijedni IPO i druge transakcije stavljeni su na čekanje.
Bloomberg
Postoje brojne teorije o tome zašto je Trump spreman da trpi tolike tržišne gubitke. Najjednostavnije objašnjenje glasi: on i njegov tim vjeruju da je tržišna nestabilnost prihvatljiva cijena za uspostavljanje pravednijih trgovinskih odnosa i povratak radnih mjesta u fabrikama.
"Rekli su da ih tržište trenutno ne zanima, smatraju da će se bogati investitori snaći, i usmjerili su se ka smanjenju prinosa na desetogodišnje obveznice, što su i postigli", rekao je Anthony Pompliano, osnivač i direktor kompanije Professional Capital Management i dugogodišnji kripto-investitor.
Trump stalno poziva na strpljenje, vjerujući da će tržišna korekcija biti zanemarljiva u poređenju s budućim usponom nakon što SAD uspostavi ravnotežu u spoljnotrgovinskim odnosima.
"Investitori razumiju dugoročne ciljeve predsjednika Trumpa - povratak proizvodnje u SAD, povećanje budžetskih prihoda da bi se kompenzovali mogući poreski rezovi i zaštita strateški važnih industrija", rekao je Evan Brown, direktor sektora za multiaset strategije u UBS Asset Managementu. "Ali, istovremeno, svjesni su da će cijena toga biti visoka - za tržišta, potrošače i same američke kompanije."
Mnogi smatraju da je tržište i bez novih carina bilo zrelo za korekciju. Indeks S&P 500 dostigao je procjene koje nisu viđene još od dot-com balona, prema jednom ključnom pokazatelju. Čak i s padom iz prošle nedjelje, godišnji prinosi za prethodnu deceniju i dalje su oko 10 odsto ili viši.
"Ogroman rast akcija i laka dostupnost kapitala posljednjih godina dali su Trumpu određenu zaštitu", rekla je Priya Misra, portfelj menadžer u JPMorgan Asset Managementu. "Iako je posljednji mjesec bio brutalan, tržište se vratilo na nivo iz maja 2024."
Pad cijena obveznica i nafte, koji je pratio korekciju na berzama, otvorio je prostor za tumačenja da Trump i Bessent mogu da žive s tržišnim udarima koji pogađaju bogate, ali olakšavaju položaj običnim građanima. "Skoro polovina Amerikanaca nema nikakvu izloženost tržištu akcija i možda im čak odgovara pad kamata", rekao je Durham Abric, šef sektora za inflaciju u Citadel Securities.
Ipak, mnogi na Wall Streetu upozoravaju da pad kamata može da najavi recesiju, a da željeni rezultati nikada ne stignu. "Ovo je nesumnjivo užasna, užasna ekonomska politika", rekao je Hatfield.
Ironično, prije samo nekoliko mjeseci Trump je djelovao spremno da dodatno ojača veze s Wall Streetom, imenovavši Bessenta, menadžera hedž-fonda, i bankara Howarda Lutnicka, dok je kriptovalute postavio kao jedan od prioriteta administracije. Međutim, nakon što je bitcoin dostigao 100.000 dolara, i on je povučen u širi talas rasprodaje.
Scott Bessent (Bloomberg)
Mnogi stručnjaci na tržištu, poput Petera Tchira, s nestrpljenjem su očekivali Trumpov povratak. Kao šef makrostrategije u kompaniji Academy Securities, Tchir je želio smanjenje birokratije, zaštitu strateških industrija i rast tržišta. Posebno ga je privukao Trumpov plan “pumpaj, samo pumpaj“ za naftnu industriju, zbog čega je svoje klijente usmjerio ka energetskom sektoru.
To mu se obilo o glavu, jer je pad cijene sirove nafte i pogodio te akcije najteže. Kompanije poput Diamondback Energy, Devon Energy i APA zabilježile su pad vrijednosti od preko 20 odsto.
"Morao sam da povučem sve te pozicije i zaglavio sam se", rekao je Tchir. "Svi živimo u stresnom svijetu gdje ne možeš ni do toaleta, jer ko zna šta će se desiti sljedeće."