Od trenutka kada je predsjednik Donald Trump u srijedu najavio široke carine, pa sve do haosa na tržištima narednog dana, telefon ministra finansija Scott Bessenta nije prestajao da prima poruke koje su mu slali rukovodioci povezani sa njegovom bivšom branšom.
Više menadžera hedž fondova i finansijskih rukovodilaca obratilo mu se, tražeći njegovu pomoć u pokušaju da utiče na Trumpa u vezi s carinama, prema riječima osoba upoznatih sa situacijom. Uostalom, kao bivši glavni investicioni direktor Soros Fund Managementa, Bessent im je bio potencijalni saveznik. Smatran je nekim ko bi mogao da objasni predsjedniku da bi ekstremne nove carine mogle da nanesu štetu ekonomiji i nastave da izazivaju haos na tržištima.
Međutim, prema riječima osobe upoznate sa situacijom, Bessent zapravo nije bio glavni igrač u priči o carinama. On je, navodno, koristio svoju ulogu tokom sastanaka u Ovalnoj sobi da iznese moguće scenarije za tržišta i ekonomiju u zavisnosti od različitih nivoa carina.
Carine su u velikoj mjeri oblikovane od strane male grupe unutar Trumpovog najužeg kruga, pri čemu su ključne odluke o strukturi dažbina donošene u posljednjem trenutku, neposredno prije predsjednikove najave. Portparol Ministarstva finansija odbio je da komentariše.
Sada je Trumpova namjera da preoblikuje američku ekonomiju i podstakne proizvodnju domaćih proizvoda u suprotnosti sa establišmentom sa Wall Streeta, koji je decenijama profitirao od ideje da međunarodna trgovina pokreće svjetski poredak. Čak i neki republikanski zakonodavci počinju da pale alarm.
Tokom prethodna dva dana, strahovi Wall Streeta su se obistinili - tržišni kolaps je obrisao 5,4 biliona dolara vrijednosti i oborio S&P 500 na najniži nivo u poslednjih 11 mjeseci. Strah od recesije raste širom svijeta. A rukovodioci koji su ranije podržavali Trumpovu administraciju zbog obećanja o smanjenju poreza i deregulaciji, sada se suočavaju sa ekonomskom agendom koja prijeti da uzdrma njihovo poslovanje.
Bloomberg
Firme iz sektora privatnog kapitala otkazuju inicijalne javne ponude akcija (IPO) i ublažavaju očekivanja o povratku velikih poslova, za koje su se nadale da će podstaći prikupljanje sredstava. Hedž fondovi se pitaju da li su Trumpovi sljedeći potezi suviše nepredvidivi da bi se na njih uopšte moglo kladiti. Bankarski lideri, koji su ranije prognozirali agendu usmjerenu ka rastu, sada moraju da smanje svoja očekivanja - ekonomisti JPMorgan Chase & Co. predviđaju recesiju u SAD-u tokom ove godine.
Pad tržišta čak je naveo i neke od najvatrenijih Trumpovih političkih saveznika da predvide šire posljedice: senator iz Teksasa, Ted Cruz, izjavio je da bi carine "na sve strane" mogle "uništiti radna mjesta ovdje kod kuće i ozbiljno naškoditi američkoj ekonomiji." Na svom podkastu upozorio je da carine čine republikance ranjivim na "krvoproliće" na međuizborima 2026. godine.
Tramp - koji je tokom svog prvog mandata pomno pratio performanse berze - pokazuje da neće lako promijeniti kurs zbog pada izazvanog carinama. U petak je izjavio da će politika ostati na snazi i da velike korporacije nisu zabrinute planom o carinama. Dok su tržišta zabilježila najveći pad u posljednjih pet godina, predsjednik je bio u svom golf klubu u West Palm Beachu.
Unutar administracije, pad tržišta izazvao je nervozu, a zvaničnici će pažljivo pratiti da li će se tržišni potres produžiti i na treću sesiju u ponedjeljak. Ipak, vlada uvjerenje da bi svaka promjena politike morala da potekne isključivo od samog predsjednika. Trump, kako navodi osoba upoznata sa situacijom, fokusiran je na dugoročne ciljeve kada su carine u pitanju. Naglašava potrebu za obnavljanjem američke proizvodne baze, obezbjeđivanjem lanaca snabdijevanja i smanjenjem zavisnosti od rivala.
"Jedini posebni interes koji vodi odluke predsjednika Trumpa jeste interes američkog naroda", izjavio je portparol Bijele kuće Kush Desai. "Cijela administracija je jedinstvena u rješavanju nacionalne krize koju je predsjednik Trump s pravom identifikovao - a to je da naša zemlja konstantno bilježi trgovinske deficite."
Uvođenje carina

Jedan od Trampovih savjetnika, koji nije dio administracije, kritikovao je način na koji su carine uvedene, kao i strategiju komunikacije Bijele kuće u trenutku kada su se tržišta urušavala. Prema njegovim riječima, trebalo je da se angažuju timovi ekonomista, poslovnih lidera i sindikalnih radnika koji bi javno na televiziji objašnjavali plan.
U nedjeljama koje su prethodile najavi carina, određeni Wall Street rukovodioci već su počeli da apeluju na ministra finansija za pomoć. Drugi su svoje upozorenje iznijeli javno. Osnivač Citadela Ken Griffin više puta je kritikovao planirane carine rekavši da će one otupiti konkurentsku prednost SAD-a, dok je Warren Buffett carine nazvao "ratnim činom, u određenoj mjeri."
Prema riječima jednog zvaničnika administracije, Bessent je i dalje je ključni član Trumpovog ekonomskog tima. Međutim, kako navodi osoba bliska situaciji, predsjednikovu pažnju po pitanju carina najviše su zaokupljali viši savjetnik Peter Navarro i ministar trgovine Howard Lutnick. Predstavnik SAD-a za trgovinu, Jamieson Greer, takođe je bio neizostavan dio tog tima.
Bessent je, u intervjuu za Bloomberg televiziju, nakon što su carine objavljene u srijedu, izjavio da nije učestvovao u pregovorima sa drugim zemljama i da se prvenstveno fokusirao na poresku agendu administracije.
Firme iz sektora privatnog kapitala dočekale su Trumpov dolazak kao najavu povratka IPO-ova (inicijalnih javnih ponuda), koje su prethodne tri godine bile uglavnom zamrle, kao i labavijih pravila za privlačenje bogatih pojedinaca kao klijenata. Umjesto toga, ova sedmica ih je zatekla kako užurbano pokušavaju da procijene kako će carine uticati na njihove portfelje, dok istovremeno trpe bolne padove na berzi. Akcije firmi poput Apollo i KKR & Co. zabilježile su najveće dvodnevne padove u svojoj istoriji.
Investitori i pregovarači navode da bi neki sektori - poput domaće proizvodnje - i dalje mogli da dožive snažan rast pod Trumpovom administracijom. Međutim, izrazili su zabrinutost u neformalnim razgovorima da bi produžena neizvjesnost i opadajuće tržište mogli otežati izlazak iz investicija po cijenama na koje su računali. Već sada su kompanije poput Klarna Group Plc i StubHub Holdings Inc. pauzirale svoje planove za IPO.
Izbjegavali su da javno iznose svoja mišljenja iz straha da ne izazovu predsjednikov bijes, te umjesto toga pokušavaju da svoje zabrinutosti prenesu putem posrednika i lobista, neformalnim kanalima.
Postoje i znaci otpora među Trumpovim lojalistima na Capitol Hillu. Senator Chuck Grassley i još trojica republikanskih senatora podržali su dvostranački zakon koji ima za cilj da Kongresu vrati ovlašćenje nad uvođenjem carina, zahtijevajući da većina novih carina dobije odobrenje u roku od 60 dana. Lider većine u Senatu, John Thune, koji u konačnici odlučuje da li će zakon biti stavljen na glasanje u Senatu, izjavio je da planira da razmotri prijedlog zakona.
"Znam da postoji interes za to", rekao je Thune u petak. Priznao je da stranka pažljivo prati Wall Street i rekao da se nada da će uskoro vidjeti rezultate Trumpovog plana.
U međuvremenu, u subotu - dok su trgovci i izvršni direktori širom Wall Streeta i korporativne Amerike još uvijek bili šokirani tržišnim haosom - pomoćnici Bijele kuće izdali su saopštenje: Tramp je pobijedio u drugom kolu Senior Golf Championshipa na svom golf klubu na Floridi. Plasirao se u finale koje će se održati u nedjelju.