Američke dionice su zabilježile najveći pad od vrhunca pandemije, izgubivši 2,5 biliona dolara vrijednosti, nakon što su drastične nove carine predsjednika Donalda Trumpa izazvale širenje strahova od recesije i natjerale ulagače da potraže sigurna utočišta poput obveznica i japanskog jena.
S&P 500 indeks je pao za 4,8 posto — što je njegov najveći pad od juna 2020. — i ponovno ušao u tehničku korekciju nakon brutalne globalne rasprodaje na tržištima od Tokija do Londona. Nasdaq 100 indeks je pao za 5,4 posto — najgori dan od septembra 2022. — ponajviše zbog devet posto gubitka dionica Apple Inc., dok su Nvidia Corp. i Tesla Inc. također zabilježile značajan pad. Sve, od proizvođača tenisica do odjeće, palo je nakon što je Trump uveo nove carine na ključne proizvodne zemlje, uključujući Vijetnam i Indoneziju. Dionice Nike Inc. pale su za 14 posto, dok su Lululemon Athletica Inc., Abercrombie & Fitch Co. i Gap Inc. također zabilježile pad.
Trump je u srijedu nametnuo najviše američke carine u stoljeću, najavivši 10 posto carine na sav izvoz u SAD, uz još više stope za oko 60 zemalja, kako bi suzbio velike trgovinske neravnoteže sa SAD-om. Neke od najpogođenijih dionica bile su one u rizičnijim dijelovima tržišta, posebice dionice malih kompanija, što je poslalo upozoravajući signal ulagačima. Indeks Russell 2000 pao je za 6,6 posto, ulazeći u tehničko tržište "medvjeda" nakon što je izgubio više od 20 posto u odnosu na rekord s kraja 2021.
Podaci o zapošljavanju bi mogli biti novi negativni šok
Dok je prodaja bila široko rasprostranjena, ulagači su iz svojih portfelja izbacivali rizične dionice, kažnjavajući dionice brzorastućih kompanija koje su tokom posljednje dvije godine predvodile rast tržišta. Volatilnost se vratila na velika vrata jer je Cboe Volatility Index skočio na 30, što je njegova najviši nivo ove godine. Ako se rasprodaja nastavi u petak — kada se objavljuje vladino izvješće o zapošljavanju za mart — to bi moglo produžiti gubitke S&P-a na šest od posljednjih sedam sedmica.
"Ovo izvješće o zapošljavanju je ključno", rekla je Julie Biel, portfelj menadžerica u Kayne Anderson Rudnick. "S obzirom na carine, sada smo mnogo ranjiviji na recesiju nego prije samo nekoliko mjeseci, a ovo će nam dati uvid u to koliko je zapošljavanje bilo snažno prije uvođenja carina." U petak će ulagači dobiti prvi značajan ekonomski podatak za tromjesečje, koji bi mogao imati dalekosežne posljedice za tržišta obveznica, dionica i valuta, kao i za sljedeće poteze Federalnih rezervi. Predsjednik FED-a Jerome Powell trebao bi održati govor krajem sedmice, a njegovi će se komentari pažljivo analizirati u potrazi za znakovima slabosti na tržištu rada. Tržište derivata predviđa veću volatilnost u budućnosti. Trgovci opcijama klade se da će se S&P 500 pomaknuti za oko 1,4 posto u bilo kojem smjeru u petak nakon objave podataka o zapošljavanju, prema Stuartu Kaiseru, voditelju strategije trgovanja dionicama za SAD u Citigroup Inc.
Bloomberg
"Opseg carina i broj pogođenih zemalja bili su veliki šok, potpirujući strahove da je ovo tek početak dugotrajnog trgovinskog rata koji će uzdrmati tržišta i zakočiti ekonomiju", rekao je John Cunnison, glavni investicijski direktor u Baker Boyer Bank. "Znači li to da dolazi recesija? Očito, tržišta signaliziraju da je potrebna nova procjena izgleda za rast." Bloombergov indeks dolara zabilježio je najveći pad u povijesti, nafta je pala, a zlato se povuklo s rekordnih nivoa. S&P 500 sada je 12 posto ispod svog rekorda iz februara. Proizvođači automobila General Motors Co. i Ford Motor Co. također su pali. Dionice maloprodajnih lanaca teško su pogođene, s Best Buyom koji je izgubio 18 posto i Dollar Treejem koji je pao za 13 posto.
FED će morati reagirati
Trgovci obveznicama pojačali su oklade na smanjenje kamatnih stopa Federalnih rezervi zbog straha da će trgovinski rat negativno utjecati na američku ekonomiju, što je kratkotrajno gurnulo prinos na referentne 10-godišnje obveznice ispod 4 posto prvi put od oktobra. Agencija za kreditni rejting Fitch upozorila je da su carine “prekretnica” za globalnu ekonomiju, pri čemu bi one mogle smanjiti američki ekonomski rast za dva postotna boda ove godine i podići inflaciju blizu pet posto, prema UBS-u.
S Trumpovim trgovinskim ratom sada u punom jeku, ulagači i analitičari s napetošću očekuju val upozorenja o korporativnim prihodima, koji bi mogao potresti tržište dionica. Analitičari su snizili svoje prognoze za performanse S&P 500 u 2025. godini od početka godine. Predviđaju da će kompanije iz S&P 500 ove godine ostvariti rast dobiti od 9,5 posto, što je pad u odnosu na gotovo 13 posto početkom januara, prema podacima Bloomberg Intelligence.
Bloomberg
Kompanija za luksuzni namještaj RH doživjela je najveći pad u historiji, izgubivši 40 posto nakon što su njene prognoze rasta godišnjih prihoda podbacile u odnosu na očekivanja Wall Streeta. Analitičari kažu da novi krug carina donosi "znatno više neizvjesnosti."
Dodatno potvrđujući znakove usporavanja tržišta rada, američki pružatelji usluga u martu su rasli najsporijim tempom u devet mjeseci, dok su ponovljene prijave za naknade za nezaposlene porasle na najviši nivo od novembra 2021.
"Oh, Bože, šta sad? Kako će druge zemlje reagirati? Još uvijek moramo vidjeti koje će biti odmazdne mjere drugih država", rekao je Thomas Martin, viši portfelj menadžer u Global Investments. "Očito, tržište dionica signalizira da će ovo imati štetan utjecaj na privredni i korporativni rast."