Prevladavajuće mišljenje na Wall Streetu je da se najnoviji rast na američkom tržištu dionica nastavlja jer je predsjednik Donald Trump bio vrlo glasan o svojoj prijetnji uvođenjem carina, ali je malo učinio.
Bez obzira na to kakve će biti konačne carine na uvoz od preostalih trgovinskih partnera kada Trump donese svoje konačne odluke, neki tržišni insajderi kažu da investitori potcjenjuju rizike koje predstavljaju carine koje su već na snazi.
Carine koje plaćaju američki uvoznici skočile su na prosječnu stopu veću od 13 posto, prema Bloomberg Economicsu, više od pet puta više nego prošle godine. Više carine dovoljne su da smanje rast korporativne zarade za pet posto ili više, prema Alastairu Pinderu, voditelju globalne strategije dionica u HSBC-u.
S obzirom na to da se S&P 500 trguje po oko 22 puta većoj cijeni od buduće zarade, blizu najviših vrijednosti od pandemije, postoji zabrinutost da bi potencijalna razočarenja u korporativnim zaradama i ekonomskim podacima do kraja godine mogla potkopati temelje nedavnog rasta.
"Budući da nas cijene po savršenstvu, svako razočaranje, svako odstupanje od toga u negativnom smjeru, moglo bi uzrokovati revalorizaciju dionica", rekao je Paul Nolte, tržišni strateg i viši savjetnik za bogatstvo u Murphy & Sylvest Wealth Managementu. "Na Wall Streetu postoji balon koji traži iglu, a niko ne zna gdje je ta igla. Ovo bi moglo biti to."
Koliko štete ta igla može nanijeti visokoletećim berzovnim indeksima? Nolte kaže da je tržište osjetljivo na pravo medvjeđe tržište: rasprodaju od 20 posto ili više.
Pripreme za turbulencije
Čak se i neki od najglasnijih optimista s Wall Streeta pripremaju za turbulencije jer carine počinju štetiti korporativnim profitima. Među njima je i glavni američki strateg Morgan Stanleyja za dionice Mike Wilson, koji je od "poznatog medvjeda" postao "glasni bik" nakon rasprodaje tržišta ranije ove godine.
Iako je optimističan u pogledu dionica na 12-mjesečnom nivou i ne vidi pravo medvjeđe tržište, priznaje rizik da bi kratkoročne prognoze tvrtki mogle biti gore od očekivanih i uzrokovati određene tržišne probleme. "Postoji rizik da će se dio toga prenijeti i da će marže biti malo strože - to je korekcija od pet do 10 posto", rekao je.
Bloomberg
Iako je prerano za objavljivanje najnovijih kvartalnih rezultata, počinju se gomilati anegdote koje sugeriraju da carine već imaju učinak. Kompanije su podložne višestrukim široko rasprostranjenim carinama, uključujući 10-postotnu carinu na robu iz većine zemalja i dodatnih 20 posto na robu iz Kine, što je Trump povezao s fentanilom.
General Mills prošli je mjesec predvidio pad troškova prodane robe do dva posto, što pokušava obuzdati promjenom sastojaka i preoblikovanjem proizvoda. Oxford Industries smanjio je svoju prognozu dobiti za godinu, rekavši da ima dodatnih 40 miliona dolara carinskih troškova. FedEx je upozorio da će njegova zarada u ovom tromjesečju biti lošija od očekivane jer trgovinski rat i dalje opterećuje njegovo poslovanje, uključujući njegove vrlo profitabilne pošiljke između SAD-a i Kine.
Wall Street će ove sedmice dobiti više brojki jer nekoliko velikih kompanija izloženih carinama i ekonomiji izvještava o zaradi. General Motors je meta carina u automobilskom sektoru, dok bi kvartalno ažuriranje Capital One Financiala moglo baciti svjetlo na snagu američkog potrošača.
Na makro nivou postoje naznake da se carine već pojavljuju u sitnom tisku ekonomskih izvještaja. Podaci o inflaciji od utorka pokazali su da se rast temeljnih potrošačkih cijena ubrzao u junu, a kategorije izložene carinama, poput namještaja i odjeće pokazale su da kompanije počinju prenositi veće troškove na potrošače.
Mogu se pojaviti i glasniji znakovi upozorenja. Pinder iz HSBC-a očekuje slabljenje maloprodaje u drugoj polovici godine, s porastom cijena kako kompanije troše zalihe robe koju su kupile kada su carine bile niže.
Sporiji rast
Sve u svemu, trenutne carine smanjit će američku ekonomiju za oko 1,6 posto u sljedeće od dvije do tri godine u usporedbi sa scenarijem bez carina, procjenjuje Bloomberg Economics. Potrošačke cijene bit će 0,9 posto više, očekuju ekonomisti.
Svako daljnje povećanje - ili čak upornost - inflacije moglo bi uništiti nade ulagača u dionice u smanjenje kamatnih stopa ove godine, bez obzira na to koliko uvreda Trump uputi predsjedniku Federalnih rezervi Jeromeu Powellu.
Naravno, ne povlače se svi optimisti. Mnogi na Wall Streetu vide razloge zašto dionice ostaju na visokim nivoima. Pad kamatnih stopa, niska nezaposlenost i rastuća korporativna dobit opravdavaju vrtoglavo visoke procjene, prema stratezima Goldman Sachsa.
Tu je i zakon o porezima i potrošnji koji je Trump potpisao ovog mjeseca, a kojim je nekoliko poreznih olakšica za kompanije postalo trajno. Sam zakon vrijedi od pet do sedam posto rasta zarade S&P 500, prema Wilsonu iz Morgan Stanleyja.
Bloomberg
"Ulagači su u ovu godinu ušli očekujući da će Trumpova administracija provesti više mjera štednje", rekao je Nathan Sonnenberg, glavni investicijski direktor u porodičnoj kompaniji s Pitcairna. Usvajanjem zakona o potrošnji "shvatili smo da će utjecaj biti stimulativniji".
No, nepredvidljivost američkog predsjednika znači da se svaki pokušaj procjene finansijskog i ekonomskog utjecaja njegove carinske politike mora obaviti olovkom, a ne tintom. Iako je Trump odustao od nekih svojih najagresivnijih carinskih prijetnji, postoji rizik da će ukupne stope znatno porasti do roka 1. augusta.
Indonezija će morati platiti osnovnu carinu od 19 posto čak i nakon što sklopi trgovinski sporazum sa SAD-om. Trump je najavio da će roba iz Vijetnama biti podložna stopi od 20 posto, iako je Bloomberg izvijestio da su pregovori još uvijek u toku.
"Pogrešna je reakcija ignorirati ove tarife i krenuti dalje", rekao je glavni strateg UBS-a Bhanu Baweja u ponedjeljak za Bloomberg. "Kako se bude osjećao utjecaj inflacije i realni raspoloživi dohodak počne pogađati, mislim da će tržišta početi primjećivati."
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...