Američke tehnološke akcije oslabile su u trgovanju nakon zatvaranja tržišta, pošto su neke od najvećih kompanija u industriji objavile razočaravajuće rezultate, potkopavajući šanse da je ovogodišnja rasprodaja od 5,5 biliona dolara dostigla kraj.
Kvartalni izvještaji Microsofta, Alphabeta i Texas Instrumentsa pokazali su da pritisak raste, od korporativnih IT budžeta do potrošnje na digitalne oglase i čipova za industrijske mašine. Fjučersi na indeks Nasdaq 100 su izgubili čak 2,4 odsto vrijednosti, preokrenuvši rast ostvaren u utorak, pošto su rezultati preusmjerili pažnju investitora na smanjenje zarada i ekonomiju, što je prouzrokovalo brzo povećanje kamatnih stopa Federalnih rezervi.
"Globalna ekonomija je na prekretnici", rekla je Jessica Amir, strateg u kompaniji Saxo Capital Markets. "Jači dolar će nastaviti da smanjuje zarade kompanija i u budućnosti, u trenutku kada će potražnja potrošača vjerovatno pasti zbog smanjenja bogatstva za koje se očekuje da će zahvatiti tržišta. Pritisak i dalje utiče na rizičnije klase imovine, kao što je tehnologija."
Problemi u vezi s finansijskim rezultatima ostavili su brojne posljedice. Microsoft je zabilježio najslabiji kvartalni rast prodaje u posljednjih pet godina, ugušen rastom dolara, padom potražnje za računarima i slabim prihodima od reklama. U Alphabetovom najvažnijem izvoru finansija - pretrazi i srodnim poslovima - prodaja nije dostigla procjene analitičara jer je spiralna inflacija smanjila rast digitalnog oglašavanja. Akcije Microsofta i Alphabeta pale su više od šest odsto.
Rasprodaja se proširila i na druge gigante - Amazon je pao za 4,9 odsto u kasnom trgovanju. Oni koji ostvaruju prodaju od online oglašavanja su pali uz Alphabet - Meta Platform i Pinterest za više od četiri odsto svaki. Vrijednosti akcija drugih softverskih kompanija su takođe smanjene - i to Datadoga sedam odsto, Snowflakea pet odsto, a Salesforcea tri odsto. U sektoru čipova, Analog Devices, ON Semiconductor i Marvell Technology su takođe pali.
Indeks Nasdaq 100 pao je za više od 28 odsto ove godine i na putu je za najgori godišnji učinak od 2008.
Pesimizam raste u industriji poluprovodnika, koja je bila jedan od sektora koji je najbolje prošao tokom pandemije. Texas instruments, čiji čipovi idu u sve, od kućnih aparata do projektila, zabilježio je pad akcija nakon što je njihova slaba prognoza najavila da se pad čipova širi izvan računarstva i telefona na druge kompanije.
Južnokorejski proizvođač čipova SK Hynix prijavio je pad profita od 60 odsto i rekao da će smanjiti kapitalne izdatke za više od polovine. Upozorili su na "neviđeno pogoršanje tržišnih uslova".
Hynix se pridružuje kolegama Micron Technology and Kioxia Holdings u smanjenju proizvodnih planova kako cijene čipova padaju. To povlačenje bi se na kraju moglo pokazati korisnim za profit i cijene akcija, kažu analitičari. Akcije Hynixa, koje su ove godine izgubile 28 odsto, porasle su za čak 2,1 odsto.
"Zalihe će se u skladu s tim smanjiti i potražnja će ponovo rasti", rekao je Greg Roh, šef tehnološkog istraživanja u HMC Investment & Securities.