Tehnološki giganti Amazon, Meta Platforms i Intel, koji su se dugo fokusirali na ambiciozne planove za proširenje, sada se ocjenjuju po drugačijem mjerilu, a to je koliko brzo mogu da smanje troškove.
Amazon je obećao da će dovesti troškove pod kontrolu nakon što je u četvrtak upozorio na najsporiju sezonu praznika ikada, rekavši da će zaustaviti zapošljavanje u nekim poslovanjima i započeti postupan proces smanjenja obima proizvoda i usluga. Kompanija je posljednjih nedelja već počela da povlači određene sektore poslovanja, ukinuvši robote za dostavu, sadržaje u vezi sa virtuelnim turama, kao i uređaj za video-pozive namenjen djeci.
"Preduzimamo mjere radi štednje", izjavio je glavni finansijski direktor Amazona Brian Olsavsky na konferencijskom pozivu. "Vjerujemo da je bolje potrošiti naše resurse negdje drugdje."
U Intelu, pregovori o planovima za proširenje fabrike čipova zamjenjeni su agresivnim smanjenjem zaposlenih. Nakon što je zabilježila pad u prihodu od 20 odsto prošlog kvartala, kompanija je izjavila da će početi da zatvara radna mjesta i da smanjuje troškove, u pokušaju da uštedi tri milijarde dolara sledeće godine.
Kompanija Meta, vlasnik Facebooka i Instagrama, ove nedelje izrazila je nezadovoljstvo djelimično jer nije uspješno kontrolisala troškove. Kompanija je prijavila razočaravajuću zaradu drugi kvartal zaredom, a izvršni direktor Mark Zuckerberg je pozvao akcionare da budu strpljivi kada je riječ o planovima za proširenje. Međutim, nisu bili.
S obzirom na to da Meta ima sve veće troškove, među kojima je i nedostižan san o metaverzumu, akcije su u četvrtak pale 25 odsto.
Čak i Apple smanjuje troškove, iako je bolje prošao od svojih kolega ove godine. Uprkos tome što je izbjegla masovna otpuštanja, kompanija planira da smanji izdatke 2023. godine i uspori zapošljavanje. "Očigledno je da svjesno donosimo odluke o tome gdje investirati", izjavio je glavni izvršni direktor Tim Cook u julu.
Inflacija i jačanje dolara su pogodile kompanije, što je smanjilo vrijednost prodaje u inostranstvu. Loše ekonomske projekcije zabrinjavaju potrošače koji smanjuju potrošnju.
Pritisak na velike tehnološke kompanije da "učine više sa manje" povećao se tokom katastrofalnog niza izveštaja o zaradi ove nedelje. Kompanije Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft i ostale, nisu ispunile prognoze, njihove akcije su pale i na stotine miliona dolara je zbrisano iz njihovih procena vrijednosti.
Veoma mali broj kompanija koji je ostao neoštećen čine one kompanije koje su obećale da će ići "na dijetu". Intel - koji se godinama trudio da preokrene svoj posao, a sada se suočava sa naglim padom u prodaji kompjutera - umirio je investitore svojim najnovijim planovima za redukciju. Čak i nakon što su rezultati ukazali na to da se situacija u ovoj kompaniji samo pogoršava, akcije su zabilježile rast na trgovanju u četvrtak za više od pet odsto.
Plan Intela za smanjenje troškova je "agresivniji nego što su investitori očekivali", rekao je CJ Muse, analitičar banke Evercore ISI. "To pruža neku vrstu utjehe."
Proizvođač čipova SK Hynix prijavio je 60 odsto pada profita u trećem kvartalu, ali je umirio bojazan obećanjem da će smanjiti svoje kapitalne izdatke najmanje za polovinu tokom sljedeće godine.
Kompanije povezane sa tržištem personalnih kompjutera, kao što su Intel i Hynix, nalaze se pod posebnim pritiskom jer je tržište u kolapsu. Potrošači su tokom pandemije kupovali veći broj računara radi opremanja kućnih kancelarija, ali oni sada odlažu kupovinu.
Seagate Technology Holdings, najveći proizvođač kompjuterskih hard-diskova, saopštio je planove za ukidanje oko 3.000 radnih mjesta ove nedelje.
"Cijela industrija mora da postane pragmatičnija u vezi sa kompjuterima, jer je njhova prodaja nerazumno porasla tokom pandemije", rekao je Glenn O’Donnel, direktor istraživanja Forrester Research Groupa. "Tada smo svedočili porastu, ali sada vidimo finansijski mamurluk."
Amazon je takođe priznao da je tokom pandemije zabilježio prebrzi rast, kladeći se da bi prelazak na e-trgovinu opravdao širenje infrastrukture isporuka. Umjesto toga, onlajn prodaja je usporila jer su potrošači željeli da se vrate na način života prije pandemije.
Amazon se prilagodio tome tako što je odlagao otvaranja skladišta, zamrznuo zapošljavanje u maloprodaji i ukinuo eksperimentalne projekte. Međutim, inflacija i nestabilna privreda dodatno su povećale nevolje kompanije.
Amazon je saopštio da očekuje prihod od 140 do 148 milijardi dolara tokom prazničnog kvartala, što je daleko manje od procjenjenih 156 milijardi dolara, a on nije jedini koji osjeća posljedice. Kompanija Adobe, koja prati onlajn prodaju, saopštila je da će u Sjedinjenim Američkim Državama ona porasti samo 2,5 odsto u novembru i decembru u odnosu na prethodnu godinu.
"Očigledno je da je Amazon prerano započeo ozbiljne planove za proširenje", rekao je u poruci Matt Britzman, analitičar kompanije Hargreaves Lansdown. "Trebalo je da se zaustavi i pokuša da vrati troškove pod kontrolu."
- U pisanju teksta pomogli: Mark Gurman i Alex Barinka.