Velike tehnološke kompanije iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) objavile su ovaj financijske izvještaje, a kompanija Meta Platforms, vlasnik društvenih mreža Facebook i Instagram, jedina je poslovala lošije od očekivanja analitičara.
Burzovni indeks Nasdaq 100, na kojem se, između ostalih, nalaze i Amazon.com, Inc., Microsoft Corp., Meta Platforms, Inc., Apple Inc., i Alphabet Inc., je od ponedjeljka do petka porastao za 4,49 posto.
Microsoft
Prihodi od prodaje: 51,9 milijardi dolara (viši za 12 posto)
Neto dobit: 16,7 milijardi dolara (viša za dva posto)
Zarada po dionici: 2,23 dolara (viša za tri posto)
Poslovni prihodi: 20,5 milijardi dolara (viši za osam posto)
Kompanija koju je osnovao Bill Gates u posljednjem je kvartalu 2022. zabilježila manje prihode od prodaje i manju neto dobit nego što su analitičari očekivali. Nakon početnog pesimizma i pada vrijednosti, dionice su ostvarile dobitak nakon što je generalni direktor Satya Nadella rekao da se u fiskalnoj 2023. godini očekuje dvocifreni rast prihoda od prodaje. Za Microsoft, fiskalna 2023. je počela u lipnju, a završava 30. srpnja 2024. godine.
Kako je za Bloomberg rekao Dan Ives iz kompanije Wedbush, ovakva prognoza je "iznenađujuće visoka", i "privući će pažnju kako svjetske javnosti, tako i tržišta".
Alphabet
Prihodi od prodaje: 69,7 milijardi dolara (viši za 13 posto)
Neto dobit: 16 milijardi dolara (niža za 13,6 posto)
Zarada po dionici: 1,21 dolara (niža za 11 posto)
Poslovni prihodi: 19,4 milijardi dolara (viši za 0,5 posto)
Prihodi od prodaje kompanije Alphabet, koja je vlasnik internet pretraživača Google, porasli su za 13 posto u odnosu na drugi kvartal prošle godine i time ispunili očekivanja analitičara.
Problem u vezi rezultata je činjenica da su poslovni rashodi povećani za 24 posto, što je skoro dvaput veća promjena u odnosu na prihode. Kako su i najnoviji podaci Ureda za ekonomske analize SAD-a ukazali da je država tehnički ušla u recesiju, može se očekivati da će druge kompanije ulagati manje novca u oglašavanje, što bi svakako pogodilo Alphabet.
Ekonomski problemi će svakako nastaviti "negativno utjecati na stope rasta", rekao je financijski direktor kompanije Ruth Porat.
Meta
Prihodi od prodaje: 28,8 milijardi dolara (niži za jedan posto)
Neto dobit: 6,69 milijardi dolara (niža za 36 posto)
Zarada po dionici: 2,46 dolara (niža za 32 posto)
Poslovni prihodi: 8,36 milijardi dolara (niža za 32 posto)
Govoreći o manjoj spremnosti kompanija da ulažu u oglašavanje na internetu, dolazimo do kompanije Meta. Navodeći upravo manja sredstva koje firme ulažu u reklame, kompanija u čijem su vlasništvu platforme Instagram i Facebook objavila je da su joj se prvi put prihodi od prodaje smanjili u odnosu na prethodnu godinu.
Uz smanjenje budžeta za oglašavanje, dodatni problem za Metu je bila i promjena pravila o zaštiti privatnosti podataka koju je uvela kompanija Apple. Meta je također najavila da će joj prihodi u ovom tromjesečju iznositi između 26 milijardi dolara i 28,5 milijardi dolara, što je manje od onoga što su analitičari prethodno prognozirali.
Komentirajući rezultate, generalni direktor Mete Mark Zuckerberg rekao je da će "gospodarski pad negativno utjecati na veliki broj kompanija koje se bave oglašavanjem na internetu".
Apple
Prihodi od prodaje: 82,9 milijardi dolara (viši za 1,8 posto)
Neto dobit: 19,4 milijardi dolara (niža za 10,6 posto)
Zarada po dionici: 1,2 dolara (niža za 7,7 posto)
Poslovni prihodi: 23,1 milijardu dolara (niži za 4,3 posto)
Prihodi od prodaje i poslovni prihodi kompanije Apple su u trećem kvartalu fiskalne 2022. godine bili nešto viši od očekivanja analitičara. Podatak koji je najugodnije iznenadio i donio dodatni optimizam investitorima je broj prodanih iPhonea. Prihodi od prodaje Appleovih pametnih telefona su u ukupnim prihodima od prodaje drže gotovo 50 posto.
Slično kao i predstavnici ostalih velikih tehnoloških kompanija, i generalni direktor Applea Tim Cook upozorio je da se pred kompanijom nalaze izazovna vremena i da tehnološki sektor očekuje "koktel otežavajućih okolnosti".
"U pogledu budućnosti, jasno se vidi da će makrookruženje biti nestabilno", dodao je Cook.
Amazon
Prihodi od prodaje: 121,2 milijarde dolara (viši za sedam posto)
Neto gubitak: 2 milijarde dolara
Gubitak po dionici: 0,2 dolara
Poslovni prihodi: 3,3 milijarde dolara (niža za 57,1 posto)
Vrijednost akcija Amazona je nakon zatvaranja tržišta i objavljivanja financijskog izvještaja porasla za više od 13 posto. Ne samo da su prihodi od prodaje kompanije porasli više nego što je bilo očekivano, već su poručili da za treći kvartal predviđaju rast prihoda od 17 posto.
Analitičari Bloomberga navode da će Amazon zbog svog modela poslovanja lakše podnijeti inflatorne pritiske nego neke druge kompanije iz istog sektora. "Dobri rezultati iz drugog kvartala i optimistična predviđanja za iduće tromjesečje pokazuju da je Amazon u boljoj poziciji koja će mu uslijed visoke stope inflacije omogućiti da profitira od svojih bogatijih klijenata", navodi Poonam Goyal iz Bloomberg Intelligence tima zadužen za analizu maloprodajnih kompanija.
Podaci i Fed ključni za budućnost tehnološkog sektora
Unatoč optimističnim rezultatima kompanija koje su indeksu Nasdaq 100 pomogli da se oporavi od ranijih gubitaka, vrijednost samog indeksa je i dalje za 15,5 posto niža u odnosu na prethodnu godinu. Ranije ovog tjedna, Federalne rezerve su podigle referentnu kamatnu stopu za 75 baznih bodova, dovodeći je u opseg od 2,25 do 2,5 posto.
Lipanjski izvještaj o inflaciji ukazuje da su cijene u SAD u prethodnoj godini rasle za 9,1 posto. Obje pojave tradicionalno negativno utječu na vrijednost dionica tehnoloških kompanija, koje predstavljaju nešto rizičniji oblik ulaganja od plemenitih metala ili državnih obveznica.
Glavni rizik je produbljivanje recesije koje je pogotovo izgledno ako i srpanjska inflacija bude neočekivano visoka, jer će tada Fed morati nastavi s dizanjem kamatnih stopa jednakim tempom, navode analitičari za Bloomberg. "U jednom momentu, Fed će morati promijeniti monetarnu politiku, ali njihova trenutna odlučnost da stopu inflacije svedu na prihvatljivu mjeru je takva da investitori naizgled nemaju volje ulagati u dionice, iako su trenutno pristupačne", navodi za Bloomberg Radio Thomas Taw iz kompanije BlackRock Inc.
- u suradnji sa Dina Bass, Mark Gurman, Spencer Soper