Posljedice novih agresivnih carina predsjednika Donalda Trumpa potaknule su Kongres na akciju, a sve veći broj republikanaca pridružio se demokratima u pokazivanju interesa za korištenjem svoje političke moći kako bi ga ograničili.
Nakon što je Senat predvođen republikancima u srijedu ukorio Trumpa podupirući ukidanje njegovih carina Kanadi, zastupnici u oba doma razmatraju dodatne korake kako bi obuzdali predsjednikove mjere. Senatori sada razmatraju druge mehanizme za ukidanje postojećih Trumpovih carina i ograničavanje njegove moći da uvodi nove.
Visoki senatori u četvrtak su predstavili novi nacrt zakona, uz podršku obje stranke, s ciljem djelomičnog vraćanja ovlasti Kongresa nad carinama. Ovaj zakon dolazi nakon što je Trump uveo opsežne nove uvozne namete, uzrokujući potrese u globalnoj ekonomiji, prenosi The Guardian.
Čitaj više

Može li u Trumpovom haosu BiH naći svoju novu šansu
Više od 50 miliona KM su proizvodi metalske i elektro industrije, oko 15 miliona KM proizvodi hemijske industrije, a manji dio izvoza se odnosi na prehrambenu i drvnu industriju.
prije 22 sata

Šta BiH može očekivati nakon američkih carina od 35 posto
Indirektne posljedice mogu biti dalekosežnije.
03.04.2025

Carine donijele kaos i zbrku, kakav će biti odgovor kompanija
Određene kompanije razmatraju preseljenje ili pojačavanje proizvodnje u SAD-u
03.04.2025

Kako carine utiču na regionalne i evropske akcije
Industrije koje su već pogođene carinama, posebno auto-sektor, suočavaju se s dodatnim padovima.
02.04.2025

Više od 100 bh. firmi pod direktnim udarom američkih carina – šta dalje?
Kada je riječ o vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH i SAD-a, naša zemlja je samo u periodu od 1. 1 do 28. 3. ove godine izvezla 60.867.862,84 KM, a iz SAD-a je u našu zemlju uvezeno 19.076.378,13 KM.
03.04.2025
Zakon o reviziji trgovine iz 2025. zajednički su sponzorirali senator Chuck Grassley, vodeći republikanski zastupnik iz Iowe — države koja se uveliko oslanja na poljoprivredni izvoz — i senatorica Maria Cantwell, demokratkinja iz Washingtona, države koja graniči s Kanadom.
Kongres bi morao biti obaviješten o novim carinama
Prema ovom prijedlogu, predsjednik bi bio obvezan obavijestiti Kongres o novim carinama, dostaviti obrazloženje za mjere i analizu njihovog mogućeg utcaja na američke kompanije i potrošače. Kongres bi potom imao rok od 60 dana za odobravanje carina, a ako to ne učini, iste bi istekle nakon tog razdoblja.
Zakon bi također dopustio Kongresu da ukine carine u bilo kojem trenutku putem rezolucije o neodobravanju.
"Predugo je Kongres prepuštao svoju jasnu nadležnost za reguliranje međudržavne i vanjske trgovine izvršnoj vlasti", istaknuo je Grassley u saopćenju koje prenosi NBC News.
"Oslanjajući se na moje prethodne napore kao predsjednika Odbora za finansije, udružujem se sa senatoricom Cantwell kako bismo predstavili dvostranački Zakon o reviziji trgovine iz 2025. godine, s ciljem ponovnog učvršćivanja ustavne uloge Kongresa i osiguranja da Kongres ima riječ u trgovinskoj politici", dodao je.
Prijedlog Cantwell i Grassleyja predstavljen je samo dan nakon što je Senat, s 51 glasom "za" i 48 "protiv", podržao ukidanje Trumpovih carina na kanadske proizvode. Uz 47 demokrata, rezoluciju su podržali i republikanski senatori Susan Collins iz Mainea, Lisa Murkowski s Aljaske, Rand Paul i Mitch McConnell iz Kentuckyja.
Demokratski senator Tim Kaine iz Virginije, autor ove rezolucije, izjavio je da planira nadograditi ovaj uspjeh novim rezolucijama za blokiranje Trumpovih carina te trenutno istražuje najbrže moguće opcije za njihovu provedbu.
Ovi napori suočavaju se s velikim izazovima jer bi svaka rezolucija o ukidanju carina ili novi zakon koji bi ograničio predsjedničke ovlasti morao zaobići predsjednički veto. Ipak, nivo podrške u Kongresu mogao bi imati značajan politički učinak na predsjednika i njegovu strategiju korištenja uvoznih carina kao ključnog elementa političke agende.
Kaine je naglasio da je "mnogo više" od četvero republikanaca bilo zainteresirano za njegovu rezoluciju, iako nisu glasali za nju. No, smatra da će mnogi republikanci podržati slične inicijative "čim ekonomska realnost postane očiglednija".