U Federaciji BiH zahuktava se rasprava o dizanju minimalne plate na 1.000 KM, dok se istovremeno rasplamsava i tema vađenja litijuma na području Lopara u Republici Srpskoj. Predsjedništvo BiH je podržalo predloženi Zakon o gasu na nivou BiH, dok su predstavnici RS u Rusiji, odakle poručuju da je saradnja s tom zemljom po pitanju gasa veoma značajna. U fokusu je i priča o najskupljim gradovima u BiH, dok se studenti suzdržavaju od ulaska u preduzetničke vode usljed ratnohuškačke retorike.
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
Minimalac od 1.000 KM između fiskalne reforme i 60.000 otkaza
Ministar razvoja, poduzetništva i obrta u FBiH Vojin Mijatović najavio je da će od 1. januara 2024. godine minimalna plata u FBiH iznositi 1.000 KM. Isto već duže traži Savez samostalnih sindikata u BiH, dok poslodavci smatraju da je ovakvo rješenje neodrživo bez usvajanja seta fiskalnih zakona.
ARCORE AG: U Loparama ima najmanje dva miliona tona litijum-karbonata
Švajcarska kompanija ARCORE AG tvrdi da je istraživanjem na području opštine Lopare otkrila nalazište od najmanje dva miliona tona litijum-karbonata i da se ova sirovina može eksploatisati idućih 65 godina. Ispunjeni su uslovi da se podnese zahtjev za koncesiju, a cilj im je eksploatacija sirovina i buduća primjene na ekološki i društveno odgovoran način.
Predsjedništvo podržalo Prijedlog državnog zakona o plinu, predstavnici RS u Rusiji
Predsjedništvo BiH podržalo je Prijedlog državnog zakona o transportu prirodnog plina, regulatoru i unutrašnjem tržištu u BiH, izjavio je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović. Istovremeno, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković otputovao je u višednevnu posjetu Rusiji, odakle je poručio da očekuje da će RS i FBiH i u narednom periodu imati povoljno snabdijevanje gasom iz te zemlje.
Prijetnje novim ratom smanjuju poduzetničke namjere studenata
Prijetnje novim ratom smanjuju poduzetničke namjere studenata tako što ih čine manje sklonim preuzimanju rizika, pokazalo je istraživanje "Nije samo prazna retorika: Ekonomski troškovi ratnohuškačke retorike u poslijeratnom okruženju", koje je proveo Adnan Muminović, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
Koji su to najskuplji gradovi u BiH
Sarajevo zauzima poziciju najskupljeg grada u BiH, prema podacima koje je prikupio portal Numbeo, specijalizovan za analizu životnih troškova širom svijeta. Prate ga Banja Luka, Mostar i Tuzla. Cijene u ovim gradovima, poredeći s manjim bh. gradovima, mogu se smatrati natprosječno visokim, naročito danas - u periodu postpandemijske krize.
Šta se još čitalo u srijedu:
Prada stiže na Mjesec: Modni brend radi na svemirskim odijelima nove generacije za NASA-u
Otvoren Centar izvrsnosti za evaluacije i istraživanja politika
Exxon kupuje Pioneer za 58 milijardi dolara, najveće preuzimanje ove godine
Slijedi…
Pada izvoz BiH u tri ključne zemlje EU, kada slijedi oporavak? - Ako izuzmemo zemlje Adria regiona, najveći dio izvoza BiH, oko trećina, usmjeren je na Italiju, Njemačku i Austriju. Izvoz u sve tri zemlje je u međugodišnjem minusu u avgustu ove godine, a kod Italije je to i najvidljivije.