Sedmicu iza nas obilježile su reakcije povodom negativnih trendova na tržištu kapitala u Federaciji Bosne i Hercegovine, što je postavilo pitanje da li će se Sarajevska berza (SASE) ugasiti. Naime, Udruženje dioničara, akcionara i udjeličara UDAU BH izrazilo je bojazan od ovakvog scenarija, dok su iz SASE-a poručili da do gašenja neće doći, ali da su zabrinjavajući negativni trendovi na tržištu kapitala. Situacija nije puno bolja ni na Banjalučkoj berzi (BLSE), koja također nije izborila status značajnog aktera na tržištu. Ekonomisti su saglasni da su potrebne strukturalne promjene te da nije dovoljno da se berze ne ugase kako bismo smatrali da je problem riješen, već trebaju biti dinamične, aktivne i obavljati mnogo veći promet u kontinuitetu da bi bile relevantne.
Najnovija analiza je pokazala da BiH ne stoji dobro ni kada je riječ o ETF-ovima. Iako su naveli da vide potencijal za daljnji razvoj dioničkih ETF-ova u Adria regiji zahvaljujući snažnom višku štednje domaćinstava i stabilnom rastu nominalnih plaća, ipak ukupna tržišna kapitalizacija makedonskog, srpskog i bosanskohercegovačkog tržišta dionica zajedno, gotovo je jednaka slovenskoj (oko osam milijardi eura). To predstavlja dodatni izazov za razvoj ETF-ova ili sličnih instrumenata zbog male likvidnosti i free floata.
Investiranje u nekretnine na bosanskohercegovačkim planinama ostaje privlačno, s visokim povratom na investiciju. Cijene kvadrata idu i do pet hiljada eura, a povrat na investiciju je najveći na Jahorini i iznosi 10-12 posto godišnje, prema podacima agencija za nekretnine.
Situacija je dobra i za osiguravajuća društva u FBiH koja su tokom prvih šest mjeseci 2023. godine zabilježila rast premije u poređenju s istim periodom prošle godine. Tako je ukupna premija osiguravajućih društava koja posluju u ovom entitetu iznosila 333,3 miliona KM, što je za 8,2 posto više u poređenju s istim periodom 2022. godine.
Pored nepovoljnih vremenskih prilika koje su obilježile prvu polovinu ove godine, poljoprivrednici u Republici Srpskoj sada se bore s novim problemom, gdje u tri lokalne zajednice hara afrička kuga svinja. Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, predložio je Vijeću ministara BiH da iz tekuće rezerve budžeta institucija BiH interventno izdvoji milion KM za saniranje posljedica.
Iako privredi BiH nedostaje 8,2 milijarde KM za finansijsku stabilnost, pojedini domaći privrednici nastavljaju nove investicije. Tako će Grude dobiti još jednu veliku fabriku, a riječ je o najmodernijem postrojenju kartonske ambalaže u regiji, čija će proizvodnja početi do kraja ove godine. Investicija u ovaj poduzetnički poduhvat iznosi više od 30 miliona evra, a fabrika će imati kapacitet obrade kartona od 50 do 60 hiljada tona, prema najavi investitora Petra Ćorluke.
I dok je bh. privrednicima i dalje atraktivno ulaganje u BiH, njemački privrednici smatraju tržište Sjeverne Amerike i Istočne Evrope kao poželjnije industrijske lokacije. Ispitanici su istaknuli nekoliko prednosti ovih regija, kao što su niži troškovi rada, dobra prometna infrastruktura, kvalificirana radna snaga, lak pristup tržištu, manje regulative ili birokracije i niski troškovi energije.
Kada je riječ o energiji, umjetna inteligencija uzima sve veći primat u trgovanju električnom energijom u Evropi. Na regionalnom tržištu električne energije vrijednom 1,3 triliona eura, MFT Energy A/S i više od desetak drugih trgovačkih kuća sve više prihvataju umjetnu inteligenciju i mašinsko učenje kako bi zaradili novac — i u tom procesu pomažu u određivanju cijena koje u konačnici plaćaju domaćinstva i poduzeća.
A umjetna inteligencija dovodi u pitanje i budućnost pojedinih radnih mjesta, na izazovnom tržištu radne snage koje se danas suočava s nesigurnošću zaposlenja, migracijama radnika i uticajem tehnološkog razvoja.
Rast plata u Ujedinjenom Kraljevstvu zadržan je na nivou za koji je guverner Banke Engleske Andrew Bailey rekao da potiče inflaciju, održavajući pritisak za više kamatne stope. A borba Federalnih rezervi protiv cjenovnih pritisaka bila je uspješna, te je inflacija u SAD-u u junu usporila na tri posto. Rusija se obvezala sljedeći mjesec ograničiti isporuke na globalna tržišta za 500.000 barela dnevno i to u najpovoljnijem trenutku za nju. August daje Moskvi savršenu priliku da napravi ove važne poteze uz minimalne troškove. Kompanije mogu preusmjeriti sirovu naftu s izvoznih terminala na domaće rafinerije, koje će raditi po višoj stopi zahvaljujući završetku proljetnog održavanja i razdoblju izdašnih državnih subvencija.
I u ovoj sedmici drugi najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk se susreo s novim problemima. Naime, Tesla i Musk suočavaju se s optužbama za trgovanje povlaštenim informacijama u tužbi koju su podnijeli investitori u kriptovalute, koji kažu da je izvršni direktor Tesle i vlasnik Twittera koristio svoj uticaj za manipuliranje cijenom Dogecoina.