Ni u sedmici iza nas nije postignut dogovor o gornjoj granici američkog duga, što se kratkotrajno negativno odrazilo na naftu, koja ipak bilježi rast zahvaljujući upozorenju Saudijske Arabije i smanjenju američkih zaliha. S druge strane, ni Bosna i Hercegovina ne stoji dobro po pitanju zaduživanja. Tako je javni dug u prvom kvartalu iznosio 12,7 milijardi KM, a posebno je problematično unutrašnje zaduživanje. Da o unutrašnjem zaduživanju niko ne vodi računa, pokazuje i to da su se entiteti na berzama zadužili za 54 miliona KM.
Privrednike u BiH može zabrinuti stanje evropske, a posebno njemačke ekonomije, kao jednog od najznačajnijih vanjskotrgovinskih partnera. Naime, u cijeloj eurozoni je zabilježen pad industrijske proizvodnje, dok se njemačka poslovna perspektiva pogoršala. Da se to već odrazilo i na BiH, pokazuju i podaci o smanjenju izvoza i povećanju deficita, a zabrinjavajući je i pad vanjskotrgovinske razmjene sa zemljama Evropske unije.
Pored pada industrijske proizvodnje u Republici Srpskoj, pala je i građevinska aktivnost u zemlji i inozemstvu. S druge strane, pozitivan je pad cijena nekretnina koje su prošle godine dostigle astronomske iznose.
Inflacija u RS-u kao i u BiH, nastavlja padati na godišnjem nivou, međutim raste na mjesečnom nivou. Naš analitički tim predviđa pad inflacije u cijelom Adria regionu, međutim iz Evrope i SAD-a poručuju da još nije došlo vrijeme za opuštanje i da borba protiv inflacije treba biti prioritet vlada. Da nema opuštanja ni u BiH, pokazuju i preporuke Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) iz kojeg poručuju da kamatne stope trebaju rasti i pratiti rast kamatnih stopa u eurozoni. Iz entitetskih agencija za bankarstvo pak poručuju da nema razloga za dizanje kamata.
Rast kamata doprinio je rastu dobiti bankarskog sektora u FBiH, a upravo su im najviše porasli prihodi od kamata. Rast je zabilježen i u outosurcing industriji te se ova industrija pozicionirala kao najveći generator rasta BDP-a u BiH, a impresivno je da su call centri u posljednje tri godine zabilježili rast od 724 posto. Impresivan rast industrije dostave zaustavljen je uslijed rasta inflacije i troškova, stoga će se kompanije iz ove industrije morati fokusirati na poboljšanje korisničkog iskustva da bi održale profitabilnost.
Kada je riječ energetskoj tranziciji BiH, investitori čekaju usvajanje Nacionalnog plana za energiju i klimu (NECP) BiH što je preduslov za izgradnju novih gasnih interkonekcija. Istovremeno iz RS-a poručuju da su spremni plaćati ruski plin u rubljama. Skuplja mrežarina koju potrošači RS-a plaćaju od 1. januara ove godine donijela je milione u budžete distributivnih preduzeća Elektroprivrede RS. Međutim, najveći dio tog novca je otišao na rast plata zaposlenih, a dva preduzeća su prvi kvartal završila gubitkom.