Indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone je u svibnju pao za 0,8 bodova u odnosu na travanj, na 53,3 boda, pokazale su procjene njemačkog Hamburg Commercial Banka (HCOB), koji sastavlja izvješće za S&P Global.
"BDP eurozone vjerojatno će u drugom tromjesečju porasti zahvaljujući zdravom uslužnom sektoru, unatoč negativnom utjecaju slabe industrije", smatra glavni ekonomist HCOB-a Cyrus de la Rubia koji njemačke i francuske industrijske tvrtke ističe kao najveće kočnice europskog gospodarstva.
Jaz između potražnje za industrijskom robom i za uslugama u eurozoni još se više produbio i bio najveći od financijske krize 2008. godine. Razlike u potražnji očitovale su se i u cijenama. Naime, proizvođačke cijene u industriji pale su prvi put od rujna 2020. godine, dok su cijene usluga naglo porasle.
Zbog snažne potražnje, uslužne tvrtke imaju veću moć u pregovorima o cijenama dok one industrijske kupce pokušavaju privući popustima.
Što se troškova tiče, u industrijskom sektoru su se smanjili zahvaljujući nižim cijenama energenata, dok su u sektoru usluga ponovo naglo porasli, odražavajući, između ostalog, više troškove plaća.
U takvim su uvjetima očekivanja poslovnih čelnika u industriji u svibnju ponovno blago pogoršana, ali prigušen je i optimizam u sektoru usluga, stoji u izvješću HCOB-a.
Poslovne čelnike sve više brinu slabija potražnja i više kamatne stope, što bi moglo predstavljati dodatni rizik za moguću recesiju. De la Rubia ističe kako su cijene usluga porasle u odnosu na prošli mjesec, što će zadati dodatnu glavobolju Europskoj središnjoj banci (ECB).
"Dobra vijest je da kompanije nastavljaju zapošljavati sve više radnika, čak i u oslabljenom industrijskom sektoru. Stoga nije izgledan ulazak u recesijsku spiralu", zaključuje De la Rubia.