Privreda privatnog sektora europodručja smanjila se prvi put od marta, uz sve dublji pad proizvodnje koji je pojačao zabrinutost da je oporavak regije iscrpljen.
Kompozitni indeks menadžera nabave S&P Globala pao je na 48,9 u septembru s 51 prethodnog mjeseca — ispod praga od 50 koji razdvaja rast od pada. Analitičari su očekivali da će mjera samo neznatno pasti, na 50,5.
Euro je skliznuo nakon ranijih PMI podataka za Njemačku i Francusku, trgujući se za 0,5 posto na 1,1106 USD. Državne obveznice europodručja napredovale su, pri čemu je prinos na 10-godišnje njemačke obveznice pao za čak četiri bazna boda.
"Eurozona ide prema stagnaciji", rekao je u ponedjeljak Cyrus de la Rubia, ekonomist u Hamburškoj komercijalnoj banci.
"Indeks je sada pao ispod ekspanzivnog praga. Uzimajući u obzir brzi pad novih narudžbi i zaostalih narudžbi, nije potrebno puno mašte da se predvidi daljnje slabljenje privrede."
Proizvodnja u 20 zemalja eurozone već je počela blijedjeti u drugom kvartalu, a potrošači još uvijek oklijevaju otvoriti svoje novčanike, iako imaju koristi od smanjenja inflacije i rasta plata. Slaba inozemna potražnja - posebno u Kini - također opterećuje tvornice.
Neki dužnosnici Europske središnje banke postali su zabrinutiji zbog sporog zamaha, upozoravajući da stroga monetarna politika ne smije predugo gušiti privredu. I dalje su signalizirali da će vjerovatno ostaviti kamatne stope nepromijenjenima na sljedećem sastanku, nakon što su u septembru donijeli drugo ovogodišnje smanjenje. Ali neki kažu da bi drastičan ekonomski pomak mogao promijeniti njihovo mišljenje.
Za većinu slabosti eurozone zaslužna je Njemačka, čiji se proizvođači suočavaju s kombinacijom slabe globalne potražnje, rastuće konkurencije iz Kine i strukturnih problema kod kuće. Kompozitni PMI za zemlju pao je na 47,2 sa 48,4, pri čemu su se tvornice brže smanjivale, a sektor usluga gotovo zastao.
"Ove zabrinjavajuće brojke vjerojatno će intenzivirati trenutnu raspravu u Njemačkoj o riziku od deindustrijalizacije i šta bi vlada trebala učiniti u vezi s tim", rekao je De la Rubia.
Rast je također usporen i u Francuskoj, gdje je skok vezan uz Olimpijske igre brzo nestao, a aktivnost u sektoru usluga je pala. Ukupna mjera aktivnosti signalizirala je još jedno smanjenje nakon rasta u augustu.
Izvan dvije najveće privrede eurozone, proizvodnja je nastavila rasti, ali samo najsporijom stopom od jaunuara, objavio je S&P Global.
Inflacija u regiji u cjelini je ublažena, uz ublažavanje pritisaka na cijene uvoza i izvoza.
Slabija aktivnost utjecala je i na tržište rada, gdje su proizvođači smanjivali broj zaposlenih po najvećoj stopi u više od četiri godine.
Zapošljavanje u uslužnom sektoru nastavilo je rasti, ali najsporijim tempom od augusta 2023.
"Očekujemo da će se službeni brojevi o zaposlenosti u eurozoni, koji su do sada ostali stabilni, pogoršati u predstojećim mjesecima, iako bi demografski trendovi trebali osigurati veću stabilnost nego u prethodnim padovima", rekao je De la Rubia.
Tržišta pažljivo prate PMI-ove, jer stižu početkom mjeseca i dobri su u otkrivanju trendova i prekretnica u privredi.
PMI očitanja iz Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a, koja će biti objavljena kasnije u ponedjeljak, bit će uglavnom nepromijenjena, ostajući čvrsto na području širenja.