Pad aktivnosti u industriji eurozone produbljen je u junu, odražavajući pritisak podignutih troškova finansiranja, pokazalo je u ponedjeljak istraživanje S&P Globala.
Indeks menadžera nabave (PMI) u industriji eurozone pao je u junu za 1,4 boda u odnosu na maj, na 43,4 boda, najniži nivo od prvog vala pandemije, utvrdila je Hamburška komercijalna banka (HBOC) koja za S&P Global sastavlja izvještaje, blago snizivši početnu procjenu.
"Sve je više dokaza da industrijski sektor, koji iziskuje intenzivna kapitalna ulaganja, negativno reagira na ECB-ovo podizanje kamatnih stopa", rekao je glavni ekonomist Hamburške komercijalne banke Cyrus de la Rubia.
Kako bi obuzdala inflaciju, Evropska centralna banka (ECB) podigla je od jula prošle godine kamatne stope za četiri postotna boda i signalizirala da ih planira podići i u julu, za još četvrtinu postotnog boda, što nagriza kupovnu moć zaduženih potrošača i kompanija.
Iako je eurozona možda učinila dovoljno da izađe iz blage recesije od koje je patila između oktobra i marta, S&P je upozorio da su porasle šanse da se ta situacija protegne u predstojeće tromjesečje - posebno jer Evropska centralna banka nastavlja povećavati kamate stope.
"Čak i ako naš osnovni scenarij blagog pozitivnog rasta eurozone u drugom tromjesečju i dalje postane stvarnost, silazni trend u kompozitnom PMI-ju ukazuje na tešku drugu polovicu godine jer se kompanije u svim sektorima suočavaju s pogoršanjem knjiga narudžbi", rekao je Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist Hamburške komercijalne banke.
Proizvodnja je ostala "glavno područje slabosti" u junu, iako je ekspanzija uslužnog sektora "naglo usporila" jer je nedavni oporavak potrošnje izgubio zamah.
Međutim, razočaravajuće podatke o aktivnosti pratilo je "značajno hlađenje inflatornih pritisaka", navodi S&P. Kaže se da su ulazni troškovi rasli najsporije od decembra 2020., a da su prodajne cijene robe i usluga porasle najslabijom stopom od marta 2021.
U takvim je uvjetima industrija zabilježila pad aktivnosti u sve četiri vodeće ekonomije eurozone, uz najsnažniji pad potražnje unatrag osam mjeseci, unatoč sniženim cijenama, što je kompanije potaknulo da smanje broj zaposlenih, prvi put od početka 2021. godine.