Pad aktivnosti u gospodarstvu eurozone usporio je u prosincu zahvaljujući popuštanju inflacije, pokazalo je u srijedu istraživanje S&P Globala.
Indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone porastao je u prosincu za 1,5 bodova u odnosu na studeni i iznosio je 49,3 boda, objavio je S&P Global, a vrijednosti niže od 50 bodova signaliziraju pad aktivnosti.
"Stanje u gospodarstvu eurozone ponovo se pogoršalo u prosincu, ali intenzitet pada ublažen je drugi mjesec zaredom, naznačivši da bi pad gospodarskih aktivnosti mogao biti blaži no što se u početku očekivalo", istaknuo je ekonomist S&P Globala Chris Williamson.
Industrija je ponovo bilježila snažniji pad nego uslužni sektor, a menadžeri su među kočnicama izdvojili prigušenu potražnju. Neki su upozorili i na negativan utjecaj viših kamatnih stopa i smanjene kupovne moći klijenata.
Potražnja je ponovo oslabila u prosincu, šesti mjesec zaredom, posebno u inozemstvu, pa su kompanije ponovo ubrzanim tempom "odrađivale" stare narudžbe, posebno u industriji, stoji u izvješću S&P Globala.
Kad očekivati stabilizaciju?
Proizvođačima je pak na ruku išlo popuštanje cjenovnih pritisaka, iskazano u najblažem rastu troškova sirovina, dijelova i rada u godinu i pol dana, što se očitovalo i u osjetno blažem radu prodajnih cijena njihovih proizvoda.
Pad ekonomske aktivnosti zakočilo je popuštanje cjenovnih pritisaka, naglasio je Williamson, dodavši da je izraženo usporavanje rasta cijena u industriji dobar znak za ostale sektore, iako ga treba pripisati "relativno blagim" promjenama na europskim tržištima energije na kraju 2022.
U uslužnom sektoru inflacija je i dalje povišena, odražavajući nagli rast troškova rada zbog problema s pronalaženjem radnika, napominje.
Unatoč blažem padu aktivnosti na kraju godine, istraživanje baš i ne donosi previše dokaza da bi se gospodarstvo uskoro moglo porasti stabilnim i zamjetnim tempom, upozorio je glavni poslovni ekonomist S&P Globala.
"Potražnja je i dalje krhka jer su klijenti štede, a poslovno povjerenje i dalje prigušuju strah od recesije, neizvjesnost oko troškova energije i tvrdokorno visoka inflacija i zaoštravanje uvjeta financiranja", obrazlaže Williamson svoju ocjenu.