Industrija dostave u Bosni i Hercegovini je doživjela značajan rast zahvaljujući pandemiji Covid-19 i tehnološkom napretku. Međutim, već krajem prošle godine uslijed inflacije i rasta cijena proizvoda koji se nalaze u ponudi na platformama za brzu dostavu, došlo je do pada profitabilnosti, posebno u segmentu dostave hrane, koji ionako radi s malim profitnim maržama.
"Industrija dostave hrane i namirnica radi s malim profitnim maržama, koje se na globalnom nivou kreću od dva do sedam posto. U septembru prošle godine dobili smo nagovještaje trendova da će ova i naredna godina biti teška za delivery industriju'', za Bloomberg Adriju TV kazao je Ermin Brkić, direktor kompanije Korpa.
Ova industrija se suočava s rastom troškova goriva i radne snage te jakom konkurencijom, što utiče na profitabilnost ovog sektora.
"Konkurencija raste posebno u Zapadnoj Evropi, a očekujemo i daljnji rast broja platformi koje nude uslugu dostave hrane. Povećanje troškova, posebno cijene goriva i minimalnih plata, je nešto što utiče na ukupnu profitabilnost", istaknuo je Brkić te dodao: Inflacija nam je najveći izazov jer su porasle cijene ulaznih sirovina i samim tim je došlo do rasta cijena proizvoda u našoj ponudi i konkurencije zbog koje nam rastu troškovi marketinga.
Pročitaj više: BBA analiza: Nakon snažnog rasta u industriji dostave očekuje se pad profitabilnosti
Pizza, burgeri i gyrosi omiljena jela Bosanaca i Hercegovaca
Capricciosa omiljena pizza u BiH, najčešće je jedemo petkom
Kompanija Glovo je u prošloj godini u BiH ostvarila rast od 50 posto po broju narudžbi i stekla 250 novih partnera, pri čemu su gotovo svi lokalni mali i srednji poduzetnici.
"Glavni izazov za Glovo ove godine bio je kontinuirano se mijenjati i prilagođavati promjenjivim potrebama potrošača u postpandemijskom periodu, ali zahvaljujući našem globalnom iskustvu, uspješno smo prevazišli sve te brze promjene'', za Bloomberg Adriju je kazao Ivan Laketa, direktor Glova u BiH.
Ističe da je fokus u prošloj godini bio na razvoju Quick-commerce vertikale, te da je odgovor lokalnog tržišta bio ohrabrujući.
"Na lokalnom tržištu postoji odličan potencijal za rast i naša je opredijeljenost da nastavimo pružati visokokvalitetne i brze usluge, podržane stalnim inovacijama u tehnologiji i operacijama'', dodao je Laketa.
I za ovu kompaniju je rast troškova goriva bio najveći izazov s kojim su se susreli prošle godine.
"Suočili smo se sa stvarnim izazovima inflacije i povećanja troškova goriva. Međutim, ta povećanja smo pratili pažljivo, vodeći računa da se radni uslovi za kurire koji rade isporuku kroz platformu Glovo poboljšavaju svaki mjesec", kaže Laketa.
Laketa ističe da će ova, kao i sve naredne godine biti zahtjevna, ali da će se usredsrediti na daljnji razvoj i održavanje vrijednosti koje stvaraju za svoje partnere i klijente.
"Nastavit ćemo se fokusirati na povećanje kategorije Brze trgovine (Quick-Commerce) i stvaranje veće vidljivosti i vrijednosti za naše usluge u svim kategorijama, a ne samo u restoranima", dodao je Laketa.
Brkić ističe da kompanije poput Korpe moraju ići u smjeru diverzifikacije svojih prihoda, a današnji trendovi pokazuju da se izvori prihoda sve više okreću prema dostavi namirnica, lijekova, dokumenata...
Analizirajući dodatno očekivanja i izazove, ali i tehnologije koje će biti ključne za poboljšanje profitabilnosti u industriji hrane, Brkić je kazao da se prema njihovim internim analizama vidi dosta prostora u automatizaciji svih procesa. Kako u automatizaciji back officea tako i na samom terenu i u optimizaciji tih procesa.
Istakao je kako fokus u budućnosti mora biti na lojalnosti korisnika, agilnosti i inovativnosti.
"U vremenima kada je sve dostupno, nužno je da uspijete ostati konkurentni na tržištu, nudeći krajnjem korisniku nešto novo i drugačije. I pored jako male profitne marže, mi moramo ostati inovativni kako bismo osigurali dobit i nastavili biti profitabilna kompanija. Kako to postići? Naravno, kroz konstantan monitoring operativnih troškova", zaključio je Brkić.