Šefica misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Bosni i Hercegovini (BiH) Alina Iancu istakla je da kamatne stope u BiH trebaju rasti i pratiti rast kamatnih stopa u euro zoni. Iancu smatra da bi se na taj način ublažila inflacija koja je vrlo visoka.
"Smatramo da bi Centralna banka Bosne i Hercegovine trebala učiniti prvi korak u smislu rasta stope naknade na rezerve kako bi se dalje prilagođavale kamatne stope onima u euro zoni", rekla je Iancu.
Kamatne stope u euro zoni porasle su za 400 baznih poena ili četiri posto, a u BiH za 75 baznih poena ili 0,75 posto, dodala je. Iancu ne očekuje da rast kamatnih stop treba biti jednak rastu u euro zoni, ali da on svakako treba biti veći.
Čitaj više
MMF od Vlade FBiH tražio povećanje kamata i umanjenje plata
Nermin Nikšić se nije složio s određenim preporukama.
17.05.2023
R. Srpska spremna za aranžman s MMF-om
Delegacija Misije Međunarodnog monetarnog fonda u BiH stigla u Vladu RS.
12.05.2023
Jewell: Ukidanje akciza neopravdano, a niže cijene struje neodržive
Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH, govorio je za Bloomberg Adriju.
14.02.2023
Prethodno je Nermin Nikšić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine, na sastanku s predstavnicima MMF-a rekao da reforme koje bi išle u smjeru povećanja kamata banaka te umanjenja plata nikako ne dolaze u obzir.
"Mi smo mala zemlja, mala ekonomija složenog uređenja i s puno problema... nismo i za restriktivne reforme koje bi direktno vodile ka lošijem standardu građana", rekao je Nikšić.
Iancu se osvrnula na Nikšićev komentar te istakla da se od domaćih vlasti traži da smanje tekuću potrošnju, te da je na njima da utvrde kako će smanjiti proračunsku potrošnju. Međutim, savjetovala je da se izbjegavaju rezovi za kapitalnu potrošnju, kao što su veliki infrastrukturni projekti.
Podsjetila je da se najveći dio te tekuće potrošnje odnosi na plate u javnom sektoru.
Šefica misije MMF-a u BiH je dodala da je MMF i dalje pri stavu da se snažno suprostavlja promjenama stope PDV-a. PDV je i dalje glavni izvor naplata prihoda u BiH.
"Ne treba prelaziti na diferencirane stope jer otvara dodatne mogućnosti za izbjegavanje plaćanja poreza i jer studije ukazuju da diferencirane stope PDV-a nisu pomagale socijalno ugroženom stanovništvu za koje je i namijenjen", zaključila je Iancu.
Na sastanku Nikšića i Iancu usaglašeno je da je među prioritetima strukturalnih reformi donošenja novog zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma, zatim poreske i reforme javne uprave. To su i transparentniji i bolji nadzor javnih preduzeća, zelena energija, digitalizacija, te svakako nastavak započetih i otpočinjanje novih javnih i privlačenje privatnih investicija.
Ranije je za Bloomberg Adriju Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH, rekao da BiH ima jedan od najefikasnijih PDV sustava u Europi, u velikoj mjeri zahvaljujući jedinstvenoj stopi PDV-a od 17 posto. "Niža stopa na osnovne životne namirnice je skup i loše targetiran instrument za pružanje povlastica domaćinstvima s nižim primanjima", ocjenjuje Jewell.