Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković istakao je da je Vlada tog entiteta spremna za postizanje aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), ali bez mjera koje zadiru u ustavno uređenje.
On je danas u Banjaluci razgovarao s delegacijom Misije Međunarodnog monetarnog fonda u BiH, koju je predvodila šefica Misije Alina Ijancu.
Upoznao je delegaciju Misije MMF-a s pet glavnih prioriteta na kojima Vlada kontinuirano radi, u skladu s ekspozeom, a riječ je o daljnjem ekonomskom razvoju, digitalizaciji, reformi javnih preduzeća, socijalnoj zaštiti građana te demografskoj obnovi.
Na sastanku je razmatrana aktuelna ekonomska situacija u Republici Srpskoj i BiH, te je razgovarano o strukturalnim reformama i projektima u Republici Srpskoj kojima tehničku podršku pružaju predstavnici MMF-a.
Višković se zahvalio na tehničkoj podršci koju eksperti MMF-a pružaju institucijama RS, posebno kada je riječ o upravljanju fiskalnim rizicima te nadzoru nad radom javnih preduzeća.
Premijer je istakao da je budžet stabilan i da se uredno i redovno servisiraju sve obaveze, kako prema budžetskim kategorijama, tako i prema međunarodnim finansijskim institucijama.
Saglasili su se da u ovim oblastima postoji prostor za saradnju Vlade i Međunarodnog monetarnog fonda, saopšteno je iz Vlade.
BiH prema MMF-u ima dug od oko 365,6 miliona SDR ili oko 450 miliona evra. Ovaj dug treba otplatiti u narednih pet godina.
Podsjećamo, Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH, za Bloomberg Adriju je rekao da je potrebno da MMF s vlastima u BiH usaglasi reformske prioritete, da bi dogovorili aranžman.
Jewell: Ukidanje akciza neopravdano, a niže cijene struje neodržive
Zbog nepostojanja aranžmana, MMF prošle godine nije mogao da pruži finansijsku podršku ekonomskim aktivnostima u BiH. Jedan od razloga bile su i političke blokade na nivou BiH i zastoj u reformama prije izbora, zbog čega je bilo teško voditi pregovore o aranžmanu.