Nermin Nikšić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine sastao se u srijedu s delegacijom Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Bosni i Hercegovini, koju je predvodila šefica Misije Alina Iancu.
Na sastanku je razgovarano o ekonomskim prognozama, očekivanim rizicima, prioritetnim strukturalnim reformama, te eventualnom novom aranžmanu s MMF-om.
Nikšić se nije složio s određenim preporukama te je poručio da reforme koje bi išle u smjeru povećanja kamata banaka te umanjenja plata nikako ne dolaze u obzir, navedeno je u saopćenju Ureda Vlade FBiH.
"Mi smo mala zemlja, mala ekonomija složenog uređenja i s puno problema. Apsolutno smo otvoreni za razgovore i dogovore u cilju stvaranja boljeg ambijenta kako bi se naši ljudi vraćali u svoju domovinu, ali nismo i za restriktivne reforme koje bi direktno vodile ka lošijem standardu građana", kazao je Nikšić.
Složio se s konstatacijom šefice Misije MMF-a u BiH Aline Iancu da je ekonomska situacija u Federaciji BiH povoljna.
"Kad je riječ o novom aranžmanu s MMF-om, mi znamo da ga MMF sklapa s jednom adresom, državom Bosnom i Hercegovinom. Mi smo dio Bosne i Hercegovine i ne ponašamo se tako da nekom u našoj državi bude gore, a nekom bolje. Razmotrit ćemo sve opcije i raditi u smjeru onog što je najbolji interes za našu državu", kazao je Nikšić.
Kako je navedeno, sagovornici su se usaglasili da je među prioritetima strukturalnih reformi veći broj njih zajednički, poput donošenja novog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, zatim poreske i reforme javne uprave. To su i transparentniji i bolji nadzor javnih preduzeća, zelena energija, digitalizacija, te svakako nastavak započetih i otpočinjanje novih javnih i privlačenje privatnih investicija.
Ranije je za Bloomberg Adriju Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH, na pitanje koji sektor je neophodno najhitnije reformisati u BiH i u kojem smislu, odgovorio da se strukturalne reforme trebaju fokusirati na očuvanje stabilnosti u finansijskom sektoru i unapređenje poslovnog okruženja, a sve u cilju jačanja jedinstvenog ekonomskog prostora i dovođenja ekonomije na višu putanju rasta u srednjoročnom periodu.
"Reforme na nivou BiH su posebno od ključnog značaja za smanjenje neefikasnosti ekonomije i borbu protiv korupcije", dodao je on.
Jewell: Ukidanje akciza neopravdano, a niže cijene struje neodržive
MMF: Inflacija u BiH će ove godine pasti na šest posto
BiH trenutno duguje MMF-u 365,6 miliona SDR ili oko 450 miliona eura. Ovaj dug treba otplatiti u narednih pet godina.
Zbog nepostojanja aranžmana, MMF prošle godine nije mogao pružiti finansijsku podršku ekonomskim aktivnostima u BiH. Jedan od razloga bile su i političke blokade na nivou BiH i zastoj u reformama prije izbora, zbog čega je bilo teško voditi pregovore o aranžmanu, dodaju.
Jewell je istakao da je suviše rano govoriti o mogućim uslovima za budući aranžman, ističući da će to zavisiti od vremenskog okvira programa, ekonomske situacije kada se o aranžmanu bude pregovaralo, kao i od prioriteta vlasti u pogledu reformi.
"S obzirom na to da trenutno nemamo program, ne postoje dogovoreni rokovi za ispunjavanje uslova", zaključio je Jewell.
Uz pomoć Svjetlane Šurlan.