Republika Srpska spremna je plaćati ruski plin u rubljama, izjavio je u intervjuu za RIA Novosti Duško Perović, šef Predstavništva Republike Srpske u Rusiji. Intervju je obavljen uoči odlaska predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u Rusiju.
"Gazprom produljuje glavni ugovor svake godine, tako da dobivamo tržišnu cijenu, ali prema staroj formuli. Spremni smo platiti u rubljama. To je tehničko pitanje. Naravno, danas doživljavamo poteškoće s plaćanjem, jer transferi preko korespondentnih banaka kasne", rekao je.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (VM BiH) je 11. svibnja 2023. usvojilo Nacrt osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između BiH i Republike Srbije o izgradnji plinovoda Nova istočna interkonekcija na pravcu granica Republika Srbija - Bosna i Hercegovina - Bijeljina - Banja Luka - Prijedor - Novi Grad. Projekt je trenutno u fazi pripreme.
Čitaj više
Gazprom 'prisilio' Federaciju BiH na Turski tok unatoč važećim garancijama FGSZ-u
Zapisnik s 259. sjednice Vlade FBiH obilježen je kao interni dokument te nije dostupan javnosti.
30.03.2023
Južna interkonekcija, sad ili nikad, poziv HDZ-u da riješi pitanje kadra BH Gasa
EBRD je najavio da će se ove godine u potpunosti povući iz projekata fosilnih goriva.
16.05.2023
Peleg: Izrael može doprinijeti stabilnosti snabdijevanja plinom
Može doprinijeti i sajber sigurnosti, infrastrukturi i organizacionim holističkim rješenjima.
10.05.2023
Plinska kompanija Gas-Res, u vlasništvu Vlade Republike Srpske, produžila je ugovor s Gazpromom od 1. lipnja prošle godine. Tada se radilo o cijeni od oko 290 dolara za tisuću kubika prirodnog plina. Kako je istaknuo ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, Banja Luka je u potpunosti zadovoljna ovim ugovorima.
Prosječna godišnja potrošnja plina u RS-u, prema Ministarstvu energetike, iznosi oko 50 milijuna kubičnih metara godišnje. Na sastanku Dodika s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom bit će riječi i o zajedničkim ekonomskim planovima, među kojima je i "izgradnja plinovoda koju smo planirali prije 10 godina."
"Srbija mora izgraditi svoju dionicu do naše granice, a to je oko 140 kilometara. A onda oko 400 kilometara preko našeg teritorija, kroz Republiku Srpsku, s mogućnošću odvojka prema Federaciji BiH", ističe Perović. "Planirali smo izgraditi dvije plinske elektrane koje su za nas od velike važnosti, jer trebamo riješiti pitanje energetske sigurnosti zemlje. Trošit će dosta plina, svaki oko pola milijarde kubika godišnje."
Trasa plinovoda ići će paralelno s trasom autoceste, dodao je, jer će to uvelike smanjiti troškove projekata.
Bosna i Hercegovina je jedna od rijetkih europskih zemalja koje su 100 posto ovisne o Gazpromu i ruskom plinu. Turski tok opskrbljuje Republiku Srpsku plinom od 01. siječnja 2021. godine, a Federaciju BiH od 01. travnja iste godine.
Ranije smo izvijestili da je Gazprom iskoristio svoju dominantnu poziciju u Bosni i Hercegovini budući da BiH uvozi samo ruski plin, i preusmjerio raniju opskrbu BiH preko Ukrajine na Tursku.
Alternativni jug
Južna interkonekcija mora biti prioritet Federacije Bosne i Hercegovine te se ne smije odgađati usvajanje zakona potrebnih za realizaciju ovog projekta, rekao je ranije zapadni zvaničnik u razgovoru za Bloomberg Adriju.
"Zakon o Južnoj interkonekciji s Hrvatskom je fokus i Parlament Federacije Bosne i Hercegovine bi trebao žurno i bez odgađanja razmatrati te usvojiti ovaj zakon", rekao je naš izvor čiji identitet smo zaštitili zbog osjetljivosti informacija.
Nova istočna interkonekcija je manje-više isto što i trenutna Istočna interkonekcija, rekao je naš izvor, 100 posto je ovisna o Rusiji i ruskom plinu. Prednost ovog projekta mogla bi biti plinifikacija dijela Republike Srpske. "Ali, ne postoje javno objavljeni dokumenti, studije isplativosti i održivosti, kao ni studije vezane za okoliš. Južna interkonekcija ima sve te dokumente i javni su", napominje zapadni zvaničnik.