Odluka Feda o daljnjem smjeru monetarne politike, nakon što u srijedu počne dvodnevni sastanak čelništva američkih Saveznih rezervi (Fed), očekuje se u četvrtak. Na sastanku u rujnu Fed je srezao referentne kamatne stope prvi put još od početka pandemije 2020. godine i to za pola postotka na raspon od 4,75 do 5,00 posto.
Očekivanja o novoj odluci i budućem smjeru američke monetarne politike ovdje daje Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala u Bloomberg Adriji.
Očekujemo da Fed nastavi snižavati kamatne stope, ali da na sastanku u studenom ide blažim tempom, odnosno da smanji kamatne stope za 25 baznih poena.
Čitaj više
Kada će banke u BiH početi smanjivati kamate na kredite
Ublažavanje politika ECB-a trebalo bi potaknuti kreditni rast na tržištima na koja se odnosi.
25.10.2024
Tržišta pod prijetnjom: inflacija i dalje u igri
Izbori u SAD jedan su od najbitnijih faktora na tržištima.
10.10.2024
Središnje banke daju tračak optimizma tromom gospodarstvu EU
Odluke središnjih banaka većinom su pozitivno popraćene na tržištima kapitala.
19.09.2024
Fed ipak brže skida nogu s kočnice, kamate pale 50 b.p.
Analitičari Bloomberg Adrije su rekli da bi smanjenje za 25 baznih poena bila optimalnije.
18.09.2024
Konkretno, na ovoj sjednici ne očekujemo da će izbori imati utjecaj na odluku, imajući u vidu da se sjednica održava neposredno nakon izbora, kao i neovisnost središnje banke. Ishodi izbora mogu utjecati tek na buduću dinamiku monetarne politike Feda, pogotovo ako dođe do promjena, i u skladu s daljnjim signalima ekonomije Sjedinjenih Američkih Država.
Posljednji izvještaj o zaposlenosti za listopad ukazuje na to da tržište rada pokazuje znakove hlađenja. Stopa nezaposlenosti zadržala se na 4,1 posto, koliko je bila i prethodni mjesec. U listopadu je zaposlenih bilo tek 12.000 više (najslabiji rezultat od pandemijske 2020. godine) u odnosu na prethodni mjesec, zahvaljujući rastu u domeni zdravstva i države.
U privatnom sektoru zabilježeno je oko 28 tisuća zaposlenih manje, što je također prvi mjesečni pad od 2020 godine. Na slabije brojke s tržišta rada utjecali su i uragani koji su blokirali dio radne snage, ali i smanjena radna snaga u prerađivačkoj industriji, što ide u prilog Fedu za nastavak smanjivanja kamatnih stopa.
Indeks povjerenja u prerađivačkoj industriji ukazuje na daljnje usporavanje ekonomije
Indeks povjerenja u prerađivačkoj industriji (ISM manufacturing PMI) je i dalje u trendu naniže u zoni kontrakcije, što ukazuje na daljnje usporavanje ekonomije, iako i tu imamo utjecaj uragana. Ako imamo u vidu da je ekonomija SAD-a u trećem kvartalu solidno rasla, što je moglo osujetiti odluku Feda o nastavku snižavanja, najsvježiji podaci ipak su djelomično iskristalizirali naš stav o daljnjem snižavanju.
S obzirom na to da Fed ima dualni mandat koji podrazumijeva inflaciju oko dva posto i nisku nezaposlenost, kretanje cijena mu trenutno ne otežava odluke. Prema PCE (eng. personal consumption expenditures, osobna potrošnja) deflatoru u segmentu bazne inflacije (indeks bez utjecaja cijena hrane i energije), cijene su u rujnu porasle za 2,7 posto, što se približava cilju Feda, dok je ukupna PCE inflacija već gotovo na cilju i u rujnu je iznosila 2,1 posto na godišnjoj razini.
Podaci o potrošnji pokazuju i dalje dobru potražnju, podržanu rastom zarada, ali i manjom sklonosti štednji. Stopa štednje (štednja u odnosu na raspoloživi dohodak) od 4,6 posto je na najnižem nivou u toku godine.
Raspoloženje potrošača je ispod povijesnog prosjeka, ali u rujnu je zabilježen drugi uzastopni mjesečni porast, vođen boljim očekivanjima za naredna razdoblja, kako inflacija usporava.
Ustrajnost godišnjih stopa inflacije će potrajati uslijed efekta rasta cijena u domeni usluga, pogotovo cijena stanovanja koje su jedna od bolnih točki trenutno s godišnjim skokom od 5,1 posto u rujnu, kao i zbog same baze za PCE indeks koja će stagnirati do kraja godine.