Analitičari i tržište gotovo su u potpunosti jednoglasni da će Savezne rezerve u srijedu donijeti odluku o daljnjem podizanju referentnih kamatnih stopa za četvrtinu postotka, odnosno za 25 baznih bodova. Marina Petrov, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije, napominje da i naš analitički tim očekuje povećanje kamatnih stopa "na raspon 5,25-5,50 posto".
Petrov objašnjava da se na tržištu trenutno debatira hoće li ovo biti finalno povećanje kamata. "Mada tržišta trenutno to tako vide, sveobuhvatna slika nije baš jasna, postoje signali i za i protiv daljnjih restriktivnih koraka", tumači ona. "Svakako postoji dovoljno vremena da se do sljedeće, rujanske, odluke bolje sagledaju trendovi, pa ne očekujemo od dužnosnika Feda previše jasnih signala o daljnjim koracima", napominje Petrov.
Prema alatu FedWatch, desetak sati prije donošenja odluke tržište sa čak 99-postotnom vjerojatnošću drži da će Fed u srijedu stope podići na spomenutih 5,25-5,50 posto. FedWatch je alat kojim Chicago Mercantile Exchange temeljem trgovine financijskim instrumentima računa kakva očekivanja od Saveznih rezervi imaju igrači na tržištu. Prije mjesec dana vjerojatnost za novo podizanje stopa je bila ispod 75 posto.
Petrov upozorava da će tržište, kao i obično, pokušati iščitati daljnje namjere iz izjava koje će pratiti objavu odluke. "Smatramo da će narativ Feda biti jako oprezan, neutralan, s restriktivnim naznakama, kako bi inflatorna očekivanja ostala stabilna, a mogućnosti za narednu sjednicu ostale otvorene", opisuje ona.
Tržište u ovom trenutku, prema FedWatchu, s 80-postotnom vjerojatnošću predviđa da će u rujnu kamatne stope ostati na razini 5,25-5,50 posto, odnosno da neće biti promjene nakon što se danas one povise. Vjerojatnost za još jedno povećanje od 25 baznih bodova je dvadesetak posto.
Analitičarka Bloomberg Adrije objašnjava i zašto. "Američko tržište rada je otporno i prkosi monetarnoj politici, a jedan od signala u korist daljnje restriktivnosti je tržište nekretnina koje opet hvata zalet, što će se s određenim vremenskim pomakom oslikati na temeljnu inflaciju – koja je svakako na razini od 4,8 posto u lipnju prilično visoka za ciljeve Feda". Savezne rezerve zdravom inflacijom za održivi rast ekonomije smatraju stopu od oko dva posto.
"Ono što ide u prilog tome da će se restriktivni ciklus možda i završiti ovim srpanjskim povećanjem je realno usporavanje maloprodaje, daljnje usporavanje proizvođačkih cijena i slabija industrijska proizvodnja koja ukazuje na usporenje ekonomije do kraja ove godine, što će pomoći dezinflaciji", zaključuje Petrov.