Kineski brendovi uzeli su rekordnih 11 posto europskog tržišta električnih automobila u lipnju, uoči strogih carina Europske unije koje su stupile na snagu početkom ovog mjeseca.
SAIC Motor predvodio je tržišnu ofenzivu, isporučujući svoj MG4 hatchback trgovcima u velikim količinama, prema podacima tvrtke Dataforce. Automobili registrirani prije 5. srpnja mogli su se prodavati kupcima bez dodatnih carina na uvezena električna vozila.
Kineski brendovi registrirali su više od 23 tisuće baterijsko-električnih vozila u cijeloj Europi tijekom mjeseca, što je rekordna brojka. Njihov skok od 72 posto u odnosu na svibanj znači dvostruko veći rast u ukupnim europskim registracijama električnih vozila za lipanj. Automobili proizvedeni u Kini pod brendom zapadnih proizvođača, uključujući Volvo, BMW i Teslu, također podliježu novim carinama.
Hoće li se porast prodajnih volumena moći održati, vidjet će se u idućim mjesecima, kada u punoj snazi zažive nove EU-ove carine. Za SAIC dodatne pristojbe znače rast troškova na tom polju za 38 posto, dok će BYD plaćati dodatnih 17 posto na postojeću carinu od 10 posto.
I kineski i europski proizvođači žele što prije otvoriti pogone u Europi kako bi mogli izbjeći nove carine, dok napetosti između Pekinga i Bruxellesa prijete prerastanjem u trgovinski rat.
SAIC, inače u kineskom državnom vlasništvu, ostvario je najveći skok u udjelu uvoza kineskih marki, ali je oko 40 posto modela MG4 registriranih u lipnju došlo preko samoregistracije trgovaca, "što nije baš zdrav rast", ističe Gabriel Juhas iz Dataforcea.
Tvrtka nudi velikodušne ugovore o lizingu, uključujući promociju dva za jedan MG4 u Njemačkoj, gdje je prodaja električnih vozila pala.
S druge strane, vide se znakovi napretka BYD-a, najvećeg svjetskog proizvođača električnih vozila. Marketinška kampanja usmjerena na Europsko prvenstvo u nogometu održano u Njemačkoj urodio je plodom među potrošačima, rekao je Julian Litzinger, analitičar Dataforcea.
Još jedan pozitivan faktor za europsko tržište električnih vozila u lipnju bilo je uvođenje poticaja u Italiji, što je rezultiralo udvostručenjem prodaje u odnosu na prethodnu godinu. Otprilike 200 milijuna eura subvencija za nova električna vozila nestalo je u manje od devet sati, navodi se u priopćenju talijanske vlade. Otprilike 60 posto otišlo je građanima, dok su ostatak razgrabile tvrtke.
Taj je rast lansirao Italiju, koja je inače zaostajala u prodaji električnih vozila, među prvih šest tržišta EU-a.
Talijanska premijerka Giorgia Meloni radi na diplomaciji s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. Ovaj tjedan posjećuje Kinu kako bi izgladila odnose između dviju zemalja i privukla tamošnje proizvođače.
Generalno gledano, prošli lipanj, tijekom kojeg je registrirano više od 208 tisuća EV-ova, bio je treći najbolji mjesec za prodaju električnih vozila u povijesti europskog tržišta. Prema Europskom udruženju proizvođača automobila, bolji rezultati ostvareni su samo u prosincu 2022. i ožujku 2023.
— Uz pomoć Chiare Albanese