Carine Europske unije usporile su priljev električnih vozila kineske proizvodnje u srpnju jer pokušava zaštititi svoje proizvođače automobila od jeftine konkurencije.
Broj novih električnih vozila koje su kineski proizvođači automobila poput BYD-a i SAIC-ova MG-a registrirali u EU-u prošlog mjeseca pao je 45 posto u odnosu na lipanj, prema istraživanju Dataforcea, koje je prikupilo rezultate u 16 zemalja članica koje su izvijestile srpanjske brojke.
Možda je takav pad pretjeran, ali proizvođači automobila žure prodati električna vozila trgovcima prije nego što su dodatni nameti stupili na snagu 5. srpnja.
"Vidjeli smo veliki pritisak kineskih proizvođača" na pražnjenje zaliha u lipnju, rekao je Matthias Schmidt, neovisni automobilski analitičar.
Privremene carine, koje podižu uvozne carine na čak 48 posto, imaju za cilj zaštititi važnu industriju EU-a od kineskih suparnika koji uživaju strukturne prednosti u ključnim područjima kao što je tehnologija baterija koja je imala koristi od državnih subvencija. Političke napetosti i dalje su visoke, a Peking prijeti uzvratnim mjerama usred razgovora o rješavanju problema.
Sveukupno, kineski brendovi nisu bili u velikom zaostatku s padom prodaje električnih vozila od 36 posto u 16 zemalja koje je pratio Dataforce. BMW, Stellantis i Tesla također uvoze električna vozila kineske proizvodnje koja podliježu dodatnim carinama EU-a. Uspon u lipnju bio je manje izražen za zapadne tvrtke koje su bile opreznije u upravljanju svojim zalihama, rekao je Schmidt.
Malo toga u srpanjskim brojkama ukazuje na to da su kineski brendovi ublažili svoje ambicije širenja u Europi, trećem najvećem svjetskom regionalnom automobilskom tržištu iza Azije i SAD-a. Od početka 2019. godine, MG, BYD i drugi su stalno rasli te je njihov udio na tržištu električnih automobila u EU-u iznosio 8,5 posto u srpnju, na temelju podataka Dataforcea, u odnosu na 7,4 posto godinu dana ranije. Iako su električna vozila još uvijek mali dio cjelokupnog europskog tržišta, s vremenom će dominirati kako se automobili s unutarnjim izgaranjem postupno ukidaju.
BYD je u srpnju prodao tri puta više električnih vozila na 16 tržišta nego godinu dana ranije. MG, dio kineskog državnog SAIC-a, zabilježio je pad od 20 posto u srpnju u odnosu na godinu ranije, dok je prodaja Polestara pala za 42 posto. "Povećanja BYD-a stvarno ublažavaju pad" za kineske marke, rekao je Julian Litzinger, analitičar iz Dataforcea.
BYD, najprodavaniji automobilski brend u Kini, nastavlja sa svojim širenjem u Europi. Njegovo sponzorstvo nogometnog turnira Euro 2024. u Njemačkoj vidjelo je pet milijardi TV gledatelja. Zasad, BYD-ova strategija određivanja cijena u Europi ostaje nepromijenjena nakon carina. Proširio se u Poljsku 6. kolovoza, signalizirajući da je spreman živjeti s višim carinama dok gradi novu tvornicu u Mađarskoj.
Nove carine uvedene su nakon što je istraga EU-a otkrila da Peking subvencionira svoju industriju električnih vozila do mjere koja uzrokuje ekonomsku štetu proizvođačima automobila unutar Unije. MG podliježe dodatnoj carini od 37,6 posto povrh postojeće stope od 10 posto, dok će vlasnik Volva Geely i BYD plaćati 19,9 posto odnosno 17,4 posto više. Nameti će postati trajni u studenom, osim u slučaju dogovora između Bruxellesa i Pekinga.
Rasprava o carinama poklopila se s usporavanjem globalnog rasta električnih vozila koje je izvršilo pritisak na proizvođače diljem regija. Kreatori politike EU-a nastoje uravnotežiti zaštitu radnih mjesta s ciljem postupnog ukidanja novih automobila na fosilna goriva do 2035. godine.
Podaci Dataforcea za srpanj uključuju najveća tržišta EU-a, poput Njemačke, Francuske i Italije. Rezultati za svih 27 zemalja bit će dostupni kasnije ovog mjeseca. U Njemačkoj su kineske marke činile osam posto registracija vozila u srpnju, što je pad u odnosu na 13 posto u lipnju, prema Dataforceu. U Francuskoj je pad bio na pet s osam posto. U Ujedinjenom Kraljevstvu, koje nije članica EU-a, kineski brendovi ustalili su se.
Europski proizvođači, uključujući Volkswagen i Stellantis, sklapaju EV partnerstva s kineskim kolegama kako bi pomogli u smanjenju troškova i ostali konkurentni.
Kineski proizvođači automobila također ubrzavaju planove za sklapanje električnih vozila u Europi. BYD si može priuštiti apsorbirati tarife i odlučnije krenuti u Europu, rekao je Schmidt, dodajući da nedostatak kapaciteta za dostavu usporava njegov prodor. "Radi se o ustrajnosti", rekao je Schmidt.
"Moraju pokucati na vrata u Europi ako žele da Europa funkcionira."