Globalne cijene hrane porasle su u martu prvi put nakon sedam mjeseci pada, kao posljedica rasta cijena biljnih ulja, mliječih proizvoda i mesa. FAO indeks cijena hrane (FFPI) iznosio je 118,3 boda u martu 2024., što je povećanje od 1,3 boda (1,1 posto) u odnosu na februar. Indeks je 7,7 posto niži u odnosu na mart prošle godine.
Cijene žitarica u martu su pale treći mjesec zaredom ponajviše zbog kontinuirane jake izvozne konkurencije između Evropske unije, Rusije i Sjedinjenih Američkih Država. Usred velikih zaliha, otkazane kupovine pšenice od strane Kine izvršile su silazni pritisak na tržišta, dok su povoljni izgledi za žetvu 2024. u Rusiji i SAD-u također pridonijeli padu cijena. Tako je FAO indeks cijena žitarica za 2,6 posto niži u odnosu na februar i za 20 posto u odnosu na mart 2023.
Indeks cijena biljnog porastao je osam posto dosegnuvši najviši nivou jednoj godini. Rast je posljedica viših kotacija cijena palminog, sojinog, suncokretovog i uljane repice. Međunarodne cijene palminog ulja nastavile su rasti u martu, poduprte sezonski nižim proizvodnjama u vodećim zemljama proizvođačima koje su koincidirale s čvrstom domaćom potražnjom u jugoistočnoj Aziji. Također, cijene suncokretovog i uljane repice oporavile su se u martu, usred rastuće globalne uvozne potražnje. Nadalje, porastu kotacija biljnih ulja pridonijele su i više cijene sirove nafte.
Globalne cijene mliječnih proizvoda bilježe šesti uzastopni rast, te su u martu porasle 2,9 posto na mjesečnom nivou, ali su poredeći s istim mjesecom lani 8,2 posto niže. U martu su svjetske cijene sira najviše porasle, odražavajući stalnu uvoznu potražnju iz Azije, veću unutrašnju prodaju u zapadnoj Evropi koja je dovela do proljetnih praznika i sezonski pad proizvodnje u Okeaniji. Unatoč slabijoj azijskoj potražnji, međunarodne cijene maslaca dodatno su porasle u martu, uglavnom zbog solidne sezonske potražnje i nešto smanjenih evropskih zaliha.
Meso je zabilježilo mjesečni rast od 1,7 posto i godišnji pad od 1,5 posto. Međunarodne cijene mesa peradi i govedine porasle su u martu, poduprte kontinuiranom stabilnom potražnjom za uvozom iz vodećih zemalja uvoznica. Nasuprot tome, međunarodne cijene ovčjeg mesa pale su drugi mjesec zaredom, uglavnom potaknute porastom zaliha koje su premašile sezonske nivoe, posebno iz Australije.
Pad cijena zabilježen je i kod šećera i to za 5,4 posto u odnosu na februar. Mađutim globalne cijene su i dalje 4,8 posto više u poređenju s martom 2023. Pad međunarodnih kotacija cijena šećera u martu uglavnom je bio potaknut revizijom prema gore prognoze proizvodnje šećera za 2023./24. u Indiji i poboljšanim tempom žetve šećera u Tajlandu u završnoj fazi sezone. Veliki izvoz iz Brazila također je uticao na svjetske cijene šećera. Međutim, stalna zabrinutost oko usjeva u Brazilu, na koju su negativno uticali dugotrajni suhi vremenski uvjeti, nastavila je pogoršavati sezonske trendove i ograničila pad cijena. Isto tako, više međunarodne cijene sirove nafte također su pridonijele obuzdavanju pada svjetskih cijena šećera.