Globalne cijene hrane, nakon što su u novembru ostale na istom nivou, nastavile su padati u decembru. Tako je FAO Indeks cijena hrane (FFPI) iznosio 118,5 bodova u decembru 2023., što je pad od 1,8 bodova ili 1,5 posto posto u odnosu na novembar, zahvaljujući padu cijena šećera, biljnih ulja i mesa što je neutraliziralo poskupljenje mliječnih proizvoda i žitarice.
U odnosu na isti mjesec 2022. globalne cijene hrane su niže za 10,1 posto, a za cijelu 2023. za 13,7 posto u poređenju s cijelom 2022. godinom.
Nakon pada četiri uzastopna mjeseca, izvozne cijene pšenice porasle su u decembru, uz podršku logističkih poremećaja povezanih s vremenskim prilikama kod nekih velikih izvoznika i napetosti u Crnom moru usred solidne potražnje. Globalne cijene žitarica u decembru su zabilježile mjesečni rast od 1,5 posto, ali su i dalje 16,6 posto niže u poređenju s decembrom 2022. Svjetske cijene kukuruza također su ojačale u decembru, potaknute zabrinutošću oko brazilskih drugih usjeva i logističkim ograničenjima koja ometaju isporuke iz Ukrajine.
Među ostalim krupnim žitaricama, svjetske cijene su porasle ječmu, dok su cijene sirka blago pale. U decembru je FAO indeks cijena riže porastao 1,6 posto u odnosu na novembar. Za cijelu godinu, FAO indeks cijena žitarica niži je za 15,4 posto u odnosu na rekordni godišnji prosjek iz 2022.
Cijena biljnjih ulja niža je za 1,4 posto u poređenju s novembrom što je rezultat nižih svjetskih cijena palminog, sojinog, repičinog i suncokretovog ulja, podržano smanjenom kupovinom od velikih uvoznika, unatoč sezonski nižim proizvodnjama u vodećim zemljama proizvođačima. U 2023. cijene biljnih ulja niže su za 32,7 posto u poređenju s 2022. te bilježe najniži nivo u tri godine usred poboljšanih globalnih zaliha.
FAO indeks cijena mliječnih proizvoda u decembru je porastao za 1,6 posto u odnosu na novembar označavajući treći uzastopni mjesečni porast. U poređenju s decembrom 2022. indeks je niži za 16,1 posto. Decembarski rast indeksa predvođen je višim kotacijama cijena maslaca, punomasnog mlijeka u prahu (WMP) i sira.
Što se tiče maslaca i sira, međunarodne cijene su porasle, prvenstveno zbog snažne prodaje u zapadnoj Evropi uoči blagdanske sezone, u suprotnosti s kontinuiranom ograničenom opskrbom na tržištu, unatoč sezonskom porastu isporuka mlijeka u regiji. Osim toga, povećana uvozna potražnja s Bliskog istoka također je poduprla kotacije cijena sira. U cjelini 2023. FAO indeks cijena mliječnih proizvoda niži je za 16,6 posto u poređenju s 2022.
Meso je u decembru jeftinije za jedan posto u poređenju s novembrom i 1,8 posto u odnosu na decembar 2022. U decembru je zabilježen pad cijena svih vrsta mesa izuzev ovčijeg. Cijene ovčijeg mesa su se oporavile nakon dva mjeseca uzastopnog pada zbog jače potražnje uoči praznika i smanjenja zaliha za klanje u Okeaniji.
Zbog manje potražnje u Aziji, zajedno s velikim zalihama za izvoz u velikim proizvodnim regijama zabilježen je pad cijena goveđeg mesa i mesa peradi. U cijeloj 2023., a u poređenju s 2022. cijene mesa su bile niže za 3,5 posto zbog povećane izvozne dostupnosti iz vodećih izvoznih regija usred prigušene potražnje za uvozom u ključnim zemljama uvoznicama mesa.
Globalne cijene šećera u decembru su zabilježile mjesečni pad od 16,6 posto, dok su u poređenju s decembrom 2022. niže za 14,9 posto. Decembarski pad uglavnom je bio potaknut snažnim tempom proizvodnje u Brazilu, potpomognutim povoljnim vremenskim uvjetima. Ipak, globalne cijene šećera su na najvišim vrijednostima od 2011. uglavnom zbog zabrinutosti oko slabije globalne ravnoteže, te su tako u cijeloj 2023. u poređenju s 2022. porasle za 26,7 posto.