Zbog snažnog rasta cijena goriva u afričkim zemljama jačaju prosvjedi protiv vlada koje teško pronalaze odgovor na takav razvoj situacije.
Prosvjednici su u Južnoj Africi zbog porasta regulirane cijene goriva blokirali jedan od glavnih pravaca za dotok roba. U Mozambiku, trećoj najsiromašnijoj zemlji svijeta, vozači autobusa su nakon skoka cijena dizela paralizirali glavni grad Maputo.
U Keniji i Nigeriji, zemljama koje očekuju skori izbori, vlade su opterećene visokim subvencijama za gorivo i rastućim proračunskim deficitima. Predsjednik Gane Nana Akufo-Addo nakon prosvjeda zbog rastućih cijena goriva traži financijsku pomoć Međunarodnoga monetarnog fonda (MMF).
Učinak manjka goriva diljem Afrike kao posljedica ruske invazije na Ukrajinu naročito je problematičan jer troškovi prijevoza čine neproporcionalno velik udio u mjesečnim troškovima građana. Dobavljači bogate zemlje optužuju za plaćanje premije na isporuke dok energetske tvrtke poput Shella profitiraju od rastućih marži.
"Rast cijena prijevoza hrani rast cijena hrane, tako da je imperativ cijene transporta držati pod kontrolom, čak i kad su proračuni prenapregnuti. Vlade u supsaharskoj Africi uvijek su osjetljive kad je riječ o urbanim glasačima koji su obično politički aktivniji", izjavio je analitičar za Afriku banke Standard Chartered Razia Khan.
Svjetska je banka poduzela neuobičajen korak davanja subvencije za putnike autobusnog prijevoza u Mozambiku kako bi se ublažila kriza, dok je u susjednom Esvatiniju nakon nestašica na tržištu cijena goriva porasla za više od deset posto.
Zanimljivo je da u Africi ima više zemalja koje su značajni proizvođači nafte, no imaju ograničen kapacitet za preradu u gorivo za automobile, kamione i zrakoplove. Zbog toga afričke zemlje za uvoz dizela i benzina trebaju dolare.
Stanje se zbog rasta kamatnih stopa u bogatim zemljama pogoršava. Tako su, primjerice, valute u Gani, Nigeriji i Keniji na rekordno niskim razinama u odnosu na dolar.