Šanse za recesiju u SAD u narednoj godini sada su otprilike jedan prema tri, nakon što je raspoloženje potrošača dostiglo rekordno nizak nivo, a kamatne stope porasle, pokazuje najnovija prognoza Bloomberg Economicsa.
Model vjerovatnoće, koji uključuje niz faktora, od stambenih dozvola i podataka ankete potrošača do jaza između desetogodišnjih i tromjesečnih prinosa obveznica, sada pokazuje 38 posto vjerovatnoće recesije u narednih 12 meseci.
"Rizik od samoispunjavajuće recesije - i one koja može da se dogodi već početkom sljedeće godine - veći je nego ranije", rekla je Anna Wong, glavni američki ekonomista u Bloomberg Economics. "Iako su bilansi domaćinstava i preduzeća jaki, brige o budućnosti mogu dovesti do povlačenja potrošača, što bi zauzvrat dovelo do toga da preduzeća zapošljavaju i ulažu manje."
"Rizik od recesije početkom 2023. značajno je porastao", rekao je Wong.
Federalne rezerve podigle su kamatne stope u junu za 75 baznih poena, najviše od 1994. godine, i nagovjestile dalja povećanja, potencijalno slične veličine, u narednim mesecima. To je došlo nakon povećanja od 50 baznih poena u prethodnom mjesecu i učvrstilo odlučno agresivan zaokret centralne banke.
Brzi rast troškova pozajmljivanja, uparen sa pooštravanjem finansijskih uslova i decenijama visokom inflacijom, pojačao je zabrinutost da će Fed, u svom pokušaju da ohladi ekonomiju, a samim tim i inflaciju, na kraju odvesti američku ekonomiju u recesiju.
Porast šanse za recesiju u poslednjem mjesecu se uglavnom može pratiti kroz dva faktora: umjerenost u izgledima za korporativni profit i značajno pogoršanje raspoloženja potrošača.
Finansijski uslovi su se znatno pooštrili posljednjih mjeseci, a korporativne profitne marže, iako su i dalje jake, trebalo bi da donekle omekšaju u drugom kvartalu godine, navodi Bloomberg Economics. Nakon naglog povećanja kamatnih stopa od strane Fed-a, preduzeća se bore sa sve većim troškovima kapitala.
Drugo, pogledi Amerikanaca na buduće uslove poslovanja naglo su se pogoršali u junu. Svakog mjeseca Univerzitet u Michigenu objavljuje pomno posmatrano istraživanje raspoloženja potrošača. Junski izveštaj ne samo da je pokazao kolaps raspoloženja potrošača na rekordno nizak nivo, već i veliki pad u mjeraču očekivane promjene uslova poslovanja za godinu dana. Za 76 godina, ta cifra je sada na jednom od najnižih očitavanja u evidenciji od 1978. godine.
Decenijama visoka inflacija posebno je utjecala na povjerenje potrošača. Amerikanci se suočavaju sa skoro rekordnim cijenama na pumpama i u prodavnicima. Zbog inflacije, prosječna zarada po satu je opala osmi mesec zaredom, narušavajući kupovnu moć Amerikanaca i pogoršavajući njihove poglede na ekonomiju. Stopa štednje je blizu najnižeg nivoa od 2009. godine, a više od polovine Amerikanaca veruje da su SAD već u recesiji.
Recesija svakako nije neizbježna, ali put ka takozvanom mekom sletanju - hlađenju ekonomske aktivnosti koje ne vodi ka recesiji - postaje sve uži. To može zahtevati da se rast cijena naglo uspori i vjerovatno će biti praćen blagim porastom nezaposlenosti. Fed se nada takvom rezultatu, ali predsedavajući Jerome Powell je priznao da će njegovo postizanje biti "veoma izazovno".
Ako pad počne u narednih godinu ili dve, oporavak od pandemije, koji je počeo u maju 2020. godine, prema Nacionalnom birou za ekonomska istraživanja, bio bi najkraća ekspanzija SAD od onog iz 1981-1982, koji je trajao samo 12 meseci.
Model vjerovatnoće recesije Bloomberg Economicsa za godinu unapred biće ažuriran na mesečnom nivou.