Bivši američki ministar finansija Lawrence Summers rekao je da vjerovatnoća recesije u SAD-u raste nakon niza slabih ekonomskih pokazatelja, kao i da se Federalne rezerve približavaju kraju niza povećanja kamatnih stopa.
"Ono što je prilično jasno je da smo u veoma kasnoj fazi ciklusa zaoštravanja", rekao je Summers u emisiji "Wall Street Week" Bloomberg televizije s Davidom Westinom. "Bilo da će biti potrebno još jedno povećanje ili ne, mislim da bi to trebalo da odluče u posljednjem trenutku", rekao je on o kreatorima politike Feda, čija sljedeća odluka se očekuje 3. maja.
Summers je odbacio martovske podatke o zapošljavanju, za koje je rekao da odražavaju snagu ekonomije početkom prvog tromjesečja, ali da su sada manje relevantni s obzirom na izglede za pad kredita. Podaci su pokazali još jedan čvrst rast američkih platnih spiskova, sa stopom nezaposlenosti koja je pala na 3,5 posto.
Nasuprot tome, ankete menadžera nabavke za proizvodnju i usluge koje su objavljene ove nedjelje pokazale su veće usporavanje aktivnosti od očekivanog. Fabrička aktivnost dostigla je najniži nivo od proljeća 2020. Ostali podaci od ove nedjelje pokazali su pad broja radnih mjesta i povećanje trenda zahtjeva za nezaposlene.
"Stičemo osjećaj da postoji značajno smanjenje kredita", rekao je Summers, profesor s Univerziteta Harvard i plaćeni saradnik za Bloomberg televiziju. "Vjerovatnoća recesije u ovom trenutku raste. I mislim da Fed čekaju veoma, veoma teške odluke - s duplim rizikom."
Taj dupli rizik odražava posljedice pregrijavanja privrede, rekao je Summers. On je pozvao Fed da se uključi u široku reviziju svojih internih modela, koji nisu uspjeli predvidjeti rast inflacije koji je počeo 2021. i nisu obuhvatili rizike koji se pojavljuju u bankarskom sistemu, koji su dospjeli u fokus kolapsom Silicon Valley Bank prošlog mjeseca.
"Fed mora ozbiljno razmisliti", rekao je Summers. "Uobičajeno poslovanje u Fedu nije bilo uspješno u posljednje dvije i po godine."
Među zadacima za američku centralnu banku je potpuno preispitivanje načina na koji štednja posreduju u kreditiranju, rekao je Summers. Ključni zaključak katastrofe SVB-a bio je kako je depozitna baza tog zajmodavca bila mnogo manje istrajna nego što su mnogi očekivali. Kolaps je također podstaknuo širi obrazac štediša koji traže veći prinos na svoja sredstva.
"Imali smo finansijski sistem koji se zasnivao na spremnosti velikog broja domaćinstava da skoro ništa ne zarađuju od svog novca – i nisam siguran da će to opstati", rekao je Summers. "Fed treba izvršiti neke veoma fundamentalne refleksije o tome u kakav finansijski sistem želi da nas odvede".