Elektroprivreda BiH najavila je poskupljenje električne energije za domaćinstva, koje će u prosjeku iznositi od 4,8 do 8 posto. Prema najavama izvršnog direktora EPBiH Nevada Ikanovića, uvodi se i sistem blok tarifa – koji predviđa svrstavanje potrošača u zelenu, plavu i crvenu zonu, ovisno o mjesečnoj potrošnji.
Većina domaćinstava, kako je rečeno, spada u kategoriju zelenih računa, gdje se poskupljenje najmanje osjeti.
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
Struja poskupljuje do osam posto, evo šta kažu iz Elektroprivrede BiH i Vlade FBiH
Prijedlog povećanja cijena električne energije predstavljen je na konferenciji za medije održanoj u prostorijama Elektroprivrede BiH. Ikanović je obrazložio da će takozvani 'zeleni računi' poskupjeti u prosjeku za 4,8 posto, plavi za 6,3 posto, a crveni za 8 posto. Prema njegovim riječima, postoji više razloga za ovu korekciju – od pada proizvodnje i rasta potrošnje, sve do naslijeđenih problema u sektoru rudarstva.
Premijer FBiH Nermin Nikšić izjavio je: "Ako hoće da ima klimu u svakoj sobi ili da se grije na električnu energiju, onda je red da to i plati". Prema njegovim riječima, ne možemo zatvarati rudnike radi zaštite okoliša, niti ne dati da se grade hidropotencijali i onda tražiti da imamo električnu energiju.
Elektroprivreda BiH Sarajevo (Bloomberg Adria)
I dok građani pokušavaju izračunati kako će ovo najavljeno poskupljenje utjecati na njihove mjesečne troškove, od danas u Federaciji BiH stupa na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, kojim se ukupna zbirna stopa doprinosa na teret poslodavca smanjuje sa dosadašnjih 10,5 na 5 posto. Iz Vlade FBiH poručuju da je riječ o važnom koraku u nastavku šire ekonomske reforme. U tom kontekstu se ponovo otvara pitanje – ide li BiH ka fiskalnoj devalvaciji?
Može li fiskalna devalvacija oživjeti reforme u BiH
Fiskalna devalvacija je model koji podrazumijeva smanjenje opterećenja na rad, prije svega doprinosa i poreza na dohodak. Ovo bi u slučaju BiH značilo smanjenje doprinosa za zdravstveno osiguranje, uz istovremeno povećanje poreza na potrošnju, poput PDV-a i akciza.
Cilj takve politike je povećanje konkurentnosti, poticanje izvoza i smanjenje sive ekonomije, bez promjene valutnog kursa, koji u BiH ostaje fiksiran.
Adnan Smailbegović iz Udruženja poslodavaca FBiH smatra da bi prelazak na kombinovani model finansiranja, gdje dio troškova ide iz potrošnje, bio "pametniji i pravedniji".
Analiza: Kako posluju kompanije u zrakoplovnoj industriji
Nakon turbulentnog razdoblja, zrakoplovna industrija ulazi u fazu značajnih transformacija. Međunarodno udruženje zračnih prevoznika (IATA) predviđa da će 2025. godine gotovo pet milijardi putnika putovati na ukupno 38,3 miliona letova, što bi bio povijesni rekord. Porast broja putnika nakon pandemije pratio je rast ukupnog prihoda po pređenoj putničkoj milji u razdoblju od 2021. do 2023., nakon čega se od 2024. predviđa pad.
Depositphotos
Ukupni prihodi od putnika, uključujući sekundarne prihode poput kabinske maloprodaje, trebali bi se na godišnjem nivou smanjiti za 4,1 posto. IATA predviđa da će se taj pokazatelj 2025. dodatno smanjiti za 3,2 posto.
Ukupni prihod po putniku općenito je manje nestabilan i bilježi sporiji rast i sporiji pad nego prihod od samih avionskih karata. Očekuje se da će ukupni dodatni prihodi premašiti nivo iz 2019. tek 2024., kad su iznosili oko 112 milijardi eura, što ukazuje na promjene u potrošačkim navikama i izazovno okruženje za zrakoplovno ugostiteljstvo i maloprodaju.
BIS upozorava da bi naredni šok mogao ozbiljno uzdrmati globalni poredak
Banka za međunarodna poravnanja (BIS) upozorava da trgovinske napetosti i promjene u globalnoj politici ozbiljno prijete finansijskoj stabilnosti i rastu. Globalni izgledi su pogoršani, a neizvjesnost oko carinskih politika i trgovinskog sistema stvara nove rizike. Odlazeći šef BIS-a Agustín Carstens kaže da svjetska privreda ulazi u "novo doba neizvjesnosti" koje testira povjerenje u institucije, uključujući centralne banke.
Izvještaj je objavljen neposredno pred uvođenje novih američkih carina, dok Carstens smatra da su trenja između vlada i centralnih banaka gotovo neizbježna u ovakvim okolnostima.
BIS je poručio da trgovinski rat predvođen SAD-om i druge promjene politike potkopavaju dugo uspostavljeni svjetski ekonomski poredak.
Zvjezdani uspon Coopera Flagga pokreće košarkaške ambicije New Balancea
I za to vrijeme, pojedini sektori traže nove načine za rast i pozicioniranje. New Balance, poznat po obući za trčanje, odlučio je iskoristiti trenutak i lansirati povratak na košarkašku scenu – s 18-godišnjim Cooperom Flaggom kao zaštitnim licem brenda.
Cooper Flagg (Bloomberg)
U godini kada globalni prihodi i povjerenje osciliraju, a promjene u navikama potrošača mijenjaju pravila igre, kompanije poput New Balancea nastoje uhvatiti svoj trenutak. Njihov cilj je probiti se u tri najveća svjetska brenda sportske opreme i prestići Pumu, uz ambiciozan marketinški plan i novu generaciju sportskih idola.
Šta se još čitalo:
Film 'F1: The Movie' dominirao bioskopima sa zaradom od 55,6 miliona dolara
BlackRock: Nepredvidiva američka politika blagoslov je za Europu. Zašto?
Sutra možete pročitati:
Iako su vlasti BiH očekivale mogućnost odgode implementacije Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljika (CBAM) do 2027. godine, iz EU su jasni – odgode neće biti. Potpuna primjena CBAM-a počinje 1. januara 2026. godine. Provjerili smo i koje su prednosti i nedostaci ulaganja u zlatne ETF-ove.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...