Evropska centralna banka (ECB) na ovonedjeljnoj sjednici odlučuje o kamatnim stopama. Očekujemo nastavak monetarnog popuštanja i smanjenje depozitne kamatne stope za dodatnih 25 baznih poena, na nivo od tri odsto, što je najniže još od proljeća 2023. godine.
Oporavka industrije u evrozoni i dalje nema na vidiku. Najavljena otpuštanja širom automobilske, hemijske i metalurške industrije stavljaju pritisak na odluku ECB. Takođe, politika novog američkog predsjednika zasad ide u smjeru daljnjeg pritiska na privrede Evropske unije (EU). Inflacija je stavljena sa strane, te bi sve osim spuštanja kamatne stope na tri odsto na sjednici u četvrtak bilo iznenađenje.
Jedini pritisak koji je prisutan jeste rast plata koji je ubrzao u trećem kvartalu. Ali to je isključivo zahvaljujući uslužnom sektoru koji još uvijek odolijeva. Otpornost je prisutna iako je, prema posljednjem očitavanju PMI-ja (engl. purchasing manager index - indeks povjerenja menadžera nabavke) uslužnog sektora, povjerenje palo u kontrakcijsku zonu (ispod 50), što nam daje za pravo da očekujemo ipak manji pritisak na plate, a samim tim i na inflatornu spiralu.
Čitaj više
Euribor pao na tri posto: Hoće li krediti biti jeftiniji
6M Euribor spustio se na ispod tri posto.
31.10.2024
Kada će banke u BiH početi smanjivati kamate na kredite
Ublažavanje politika ECB-a trebalo bi potaknuti kreditni rast na tržištima na koja se odnosi.
25.10.2024
ECB smanjila kamate, inflacija usporila na 1,7 posto
Kamatna stopa na depozite iznosit će 3,25 posto.
17.10.2024
Analitičari BBA: ECB smanjuje kamate i usmjerava pažnju na tržište rada
Inflacija je usidrena i gubi polako primat u odlukama ECB-a.
16.10.2024
Sve zajedno kad se pogleda, otvara se put ECB da nastavi popuštanje monetarne restriktivnosti.
Depozitna kamatna stopa ECB dva odsto do kraja sljedeće godine
U 2025. očekujemo da će ECB nastaviti da snižava kamatnu stopu na dva odsto.
Budući da je inflacija usidrena i postupno gubi svoju dominaciju u donošenju odluka ECB, sada očekujemo veći fokus na dinamiku tržišta rada i šire ekonomske uslove, posebno u industrijskom sektoru.
PMI u proizvodnji ostaje i dalje ispod 50, s tim da je PMI u Njemačkoj još niži, daleko ispod ekspanzivnih očekivanja.
Tromjesečni euribor ide prema dva odsto
Kada je riječ o tromjesečnom euriboru, predviđamo da će se približiti vrijednosti od dva odsto do kraja 2025, prvenstveno podstaknut smanjenjem referentne kamatne stope ECB.
Niži euribor rezultovaće nižim kamatnim stopama, posebno za kredite s promjenjivom kamatnom stopom. Posljedično, to bi moglo podstaći povećanje korporativnih kapitalnih troškova unutar EU i niže troškove finansiranja, što će povećati profitne marže.
Trenutno kompanije u Adria regionu (bez Bosne i Hercegovine) ne vide finansijska ograničenja kao značajnu prepreku.
Prema anketi Evropske komisije, samo 9,7 odsto industrijskih kompanija u prosjeku vjeruje da će se suočiti s problemima finansiranja, a koji bi mogli da spriječe njihov rast. To predstavlja značajno smanjenje od 9,5 procentnih poena u poređenju s vrhuncem u prvom tromjesečju 2023, kada je uticaj rastućih kamatnih stopa i strožih kreditnih uslova bio najizraženiji.
Problem u vezi s finansiranjem najprisutniji je u Sjevernoj Makedoniji, gdje 15,8 odsto kompanija izražava trošak finansiranja kao najveći problem u poslovanju, što nije čudno s obzirom na to da su tamo i najviše kamatne stope na kredite. Jedino slovenačke kompanije su ispod prosjeka EU, imajući u vidu snagu privrede (91,4 odsto prosjeka bruto domaćeg proizvoda po stanovniku EU) i visinu kamatnih stopa.