Bosna i Hercegovina ulazi u u ljetnu sezonu s optimizmom. Statistički trendovi, sve bolja prometna povezanost, intenzivnija promocija destinacija i najavljene zakonske reforme ukazuju na to da 2025. godina ima potencijal nadmašiti rekordnu 2024. i postaviti nove temelje za održiv, konkurentan i moderan turistički sektor. Od Sarajeva do Neuma, od Une do Vlašića – naša država sve više postaje destinacija koju se ne zaobilazi.
Sarajevo je kraj 2024. godine dočekalo s prestižnim priznanjem. Proglašeno je najboljim gradom za posjetu u 2025. godini prema izboru čitatelja National Geographic Travela, a statistike pokazuju da taj status nije slučajan – glavni grad BiH bilježi snažan rast dolazaka i noćenja, uz sve jaču povezanost direktnim aviolinijama koje povezuju regiju s Bliskim istokom i zapadnoevropskim tržištima.
Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, ukupan broj dolazaka turista u maju ove godine iznosio je 149.134, što je povećanje od 4,3 posto u odnosu na maj 2024. godine. Broj noćenja u istom mjesecu porastao je za šest posto, dosegnuvši 281.021. Posebno je značajno što 73,6 posto gostiju čine strani turisti, dok domaći učestvuju sa 26,4 posto, što ukazuje na internacionalizaciju turističke ponude.
Čitaj više

Izdvajamo vam deset najboljih etno sela u BiH
BiH sve popularnija među onima koji traže autentičan i miran odmor, a etno sela to i nude.
27.06.2025

Turska vs Hrvatska: Gdje ljetuju bh. građani
Interesovanje za Tursku raste zbog all inclusive ponude i nižih cijena.
04.06.2025

Blagaj – derviški mir na izvoru Bune, skriveni dragulj Evrope
Našao se na listi European Best Destinations 2025 kao peti skriveni dragulj Evrope.
06.06.2025

Zdravstveni turizam u BiH između velikih prilika i strateških izazova
BiH privlači turiste u ovom segmentu uglavnom zbog povoljnijih cijena.
29.04.2025

Taksa od tri KM čini BiH manje atraktivnom aviodestinacijom
Od 1. aprila aviokompanije iz BiH ponovo plaćaju taksu od 3 KM po putniku.
15.04.2025

Hotel Baškuća stavlja Sarajevo na mapu svjetskog luksuza
Hotel Baškuća našao se na prestižnoj listi Time magazina među 100 najboljih lokacija za 2025. godinu.
13.04.2025

Kako političke tenzije utječu na turizam u BiH
Turistički radnici upozoravaju da bi dugoročna nestabilnost mogla utjecati na turizam.
28.03.2025
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder kazala je za Bloomberg Adriju kako je ministarstvo zadovoljno brojevima i općim pokazateljima u turizmu.
"Vjerujemo da Federalno ministarstvo okoliša i turizma svojim javnim pozivima i zajedničkom realizacijom projekata doprinosi razvoju turizma, a isto tako do kraja ove godine ili početkom iduće vjerujem da ćemo dobiti i novi Zakon o turizmu i Zakon o boravišnoj taksi, što će biti snažni legislativni zamajci za daljnje unapređenje turističkog sektora. Naravno, ima tu i dosta izazova, opstrukcija, sivih zona, ali vidljivi su pomaci u skoro svim segmentima ovog sektora'', kazala je Pozder.
Sarajevo bilježi izrazito pozitivne rezultate
Kanton Sarajevo bilježi izuzetne rezultate. Samo u maju zabilježen je porast dolazaka od 10,6 posto (78.747 gostiju), dok je broj noćenja povećan za 20,7 posto u odnosu na maj 2024., pokazuju podaci Federalnog zavoda.
Rastu doprinosi i uvođenje direktnih letova, uključivanje privatnih smještaja u zvanične registre i intenzivna promocija destinacije. Dolaskom Sarajevo Film Festivala u augustu očekuje se dodatni talas gostiju, a međunarodna priznanja koja glavni grad dobija samo jačaju njegovu vidljivost na turističkoj mapi svijeta.
Turistička zajednica Kantona Sarajevo konstantno bilježi povećan broj dolazaka i noćenja turista u Kantonu Sarajevo, a rezultati tokom prvih šest mjeseci ove godine pokazuju porast od 10,5 posto dolazaka i 18 posto noćenja u odnosu na prošlu godinu. Najviše gostiju dolazi iz Turske, Saudijske Arabije, Kine, Njemačke, SAD-a, Hrvatske, Srbije, Velike Britanije, Kuvajta i Austrije.
Depositphotos
Haris Fazlagić, predsjednik Turističke zajednice KS, u razgovoru za Bloomebrg Adriju kaže kako ljetna turistička sezona u Sarajevu bilježi izuzetno pozitivne rezultate – grad je živ, ispunjen turistima iz cijelog svijeta, a događaji poput Sarajevo Film Festivala, Baščaršijskih noći i brojnih kulturnih i sportskih manifestacija dodatno jačaju njegovu poziciju najbolje destinacije za posjetiti u 2025. godini.
"Trenutno se u gradu realizira nekoliko projekata koje podržava Turistička zajednica Kantona Sarajevo (Live stage festival, Street food market, Ljeto na Vilsu…), a najbolje od ljetne sezone očekujemo u drugoj polovini ovog mjeseca i tokom augusta, kada općenito bilježimo najbolje statističke podatke dolazaka i noćenja turista", navodi Fazlagić.
Dosadašnje ankete pokazuju vrlo pozitivne reakcije turista koji u Sarajevu doživljavaju autentično iskustvo, spoj tradicije i savremenog ritma, a Fazlagić dodaje da ovo ljeto donosi rekordne brojke i veliko zadovoljstvo gostiju.
Šta je s ostalim kantonima?
U Tuzlanskom kantonu, posebno u periodu maj-juni, zabilježen je rast od 9,4 posto u odnosu na isti period prošle godine. Ključni pokretači rasta su privatni smještajni kapaciteti više klase, te atrakcije poput Panonskih jezera. Samo u junu noćenja su porasla za 15 posto, što potvrđuje da se Tuzla sve više pozicionira kao ljetna gradska destinacija.
Srednja Bosna zasad ne bilježi izražen rast, ali se očekuje veći intenzitet dolazaka tokom jula i augusta, kada završi školska godina u mnogim evropskim zemljama. Travnik, Jajce, Fojnica i Vlašić ostaju među najatraktivnijim odredištima, uz Sarajevo kao logističku i saobraćajnu bazu. Ipak, primijećen je pad broja turista iz Saudijske Arabije, najvjerovatnije uslijed geopolitičkih dešavanja na Bliskom istoku.
Hercegovina zadržava stabilan rast – u prvih šest mjeseci zabilježen je porast dolazaka turista od četiri do pet posto. Mostar, Međugorje i Neum ostaju najposjećeniji centri, ali sve više pažnje privlače prirodne destinacije: Neretva, Ramsko, Buško i Blidinjsko jezero, kao i Hutovo blato. Iako su podaci djelimični zbog slabije primjene sistema Prijava.ba, terenske procjene ukazuju na porast posjeta, posebno kod turista koji traže aktivan i održiv odmor. Fokus lokalnih zajednica ostaje na očuvanju prirode i izgradnji sadržaja koji poštuju ekološke standarde.
Nacionalni park Una, s druge strane, bilježi rast posjeta koji premašuje sve prethodne godine. U maju je zabilježen rast od 20,81 posto u odnosu na 2024. godinu, dok je juni donio dodatnih 9,11 posto. Samo u junu park je posjetilo više od 27.000 ljudi.
Uprava parka naglašava da sve više stranih i domaćih turista bira Unu zbog njenog netaknutog ambijenta, raftinga, pješačkih staza i prirodne raznolikosti. Ova destinacija postaje sve značajnija tačka na turističkoj mapi BiH.
Rijeka Una / Nacionalni park Una
Kakva je situacija u Republici Srpskoj?
Banju Luku je u prva četiri mjeseca ove godine posjetilo 16.674 turista, što je šest posto više nego lani, uz porast noćenja od sedam posto (53.490 noćenja). Dodatno je evidentirano 959 dolazaka i 1.718 noćenja u privatnom smještaju, koji se vodi od 1. januara. Prošle godine je grad zabilježio ukupno 123.266 turista i 186.718 noćenja, a iz gradske Turističke organizacije ističu da rast posjeta podržavaju i aviolinije.
Republika Srpska se pozicionira kao sve atraktivnija destinacija za aktivni odmor, avanturistički turizam, vjerske i banjske posjete. Turistička organizacija RS ističe bogatu ponudu – od adrenalinskih aktivnosti poput planinarenja, raftinga, brdskog biciklizma i paraglajdinga, do prirodnih bisera poput Kozare, Zelengore i prašume Perućice. Posebno se izdvajaju staze oko Banje Luke, Jahorine i Trebinja, kao i penjačke lokacije na Romaniji.
Među značajnim destinacijama su i banjski centri poput Banje Vrućice, Laktaša i Kulaša, a sve više pažnje privlače i etno-destinacije, poput sela Stanišići i regije Šipova. Vjerski turizam se posebno razvija u Hercegovini, s manastirima Tvrdoš, Dobrićevo i Petropavlovim manastirom.
U maju 2025. godine u RS-u zabilježena su 52.322 turistička dolaska, što je porast od 29,8 posto u odnosu na april iste godine, dok je broj noćenja dosegao 116.767, što je 25,9 posto više nego mjesec ranije. U poređenju s majem 2024, broj dolazaka veći je za 6,5 posto, a noćenja za 2,9 posto. Turistima su u ovom periodu bila na raspolaganju 13.433 stalna ležaja.
Utjecaj aviolinija na turizam
Aviolinije imaju sve veći utjecaj na turizam u državi otvarajući vrata brojnim posjetiocima iz regije i svijeta. Razvoj aerodroma u Sarajevu, Banjoj Luci, Tuzli i Mostaru znatno je doprinio lakšoj dostupnosti turističkih destinacija u zemlji. Redovne i sezonske linije, posebno niskobudžetnih avioprijevoznika, omogućile su rast dolazaka stranih turista, ali i povratak dijaspore u većem broju.
Povezanost BiH s evropskim metropolama ne samo da povećava broj noćenja, već i podstiče razvoj lokalne ekonomije, smještajnih kapaciteta i ponude turističkih usluga.
Luka Popović iz EX YU Aviationa u ranijem razgovoru za Bloomberg Adriju kazao je kako se, gledajući rezultate u BiH u posljednjih godinu dana, može primijetiti rast turizma od preko 10 posto. Subvencionirane aviolinije bile su ključni faktor u tom rastu, jer su omogućile veću dostupnost destinacija, čineći Sarajevo i druge gradove u BiH privlačnijima za strane turiste, rekao je Popović.
"Linije u Sarajevu su ograničene na tri godine, jer se procjenjuje da će se u roku od te tri godine razviti tržište na toj određenoj liniji, nakon tri godine ta linija bi trebala postati samoodrživa. Subvencije treba da budu tas na vagi, da natjeraju aviokompaniju da uvede određenu liniju, gdje možda još uvijek nije u potpunosti razvijeno tržište i gdje ona ne želi samostalno preuzeti taj rizik", pojasnio je Popović.
Popović smatra da je direktno subvencioniranje najefikasniji i najbrži način da se postignu željeni rezultati u oblasti aviosaobraćaja.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...