Dok Sarajevo bilježi rast broja turista, u Banjoj Luci hotelijeri već osjećaju posljedice političkih tenzija – otkazani događaji, manji broj noćenja i zabrinutost gostiju u vezi sa sigurnošću. Iako zvanične statistike još ne bilježe pad, turistički radnici upozoravaju da bi dugoročna nestabilnost mogla utjecati na turizam.
Prema zvaničnim podacima, BiH bilježi rast broja turista, političke tenzije i potencijalne krize često narušavaju povjerenje stranih posjetilaca. Destinacije percipirane kao nestabilne suočavaju se s povećanim brojem otkazivanja aranžmana, slabljenjem interesa turista i smanjenjem investicija u turistički sektor.
Trenutna politička situacija, obilježena tenzijama i potezima Milorada Dodika, mogla bi negativno utjecati na percepciju sigurnosti zemlje kao turističke destinacije. Eskalacija sukoba ili zapaljiva retorika mogu dodatno pogoršati imidž države u stranim medijima, posebno među zapadnim turistima koji pomno prate sigurnosne preporuke.
Čitaj više

Do više turista i novca uz Centralni informacioni sistem za ugostitelje
Tender Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske za nabavku usluga izrade i implementacije Centralnog informacionog sistema u oblasti ugostiteljstva zatvoren krajem januara.
12.02.2025

Subvencionirane aviolinije u Sarajevu, koliko se isplate
Subvencionirane linije omogućavaju rast turizma i lakši pristup ključnim tržištima.
06.02.2025

Javni prijevoz i neradna nedjelja usporavaju turistički razvoj Mostara i Tuzle
Bez efikasnog javnog prijevoza, turistički potencijal ovih gradova ostaje nedovoljno iskorišten.
27.01.2025

Nove tehnologije i digitalne transformacije ključne za napredak svih sektora
Pojam digitalne transformacije je nešto što se provlači kroz sve sfere. Mnogi digitalne transformacije povezuju s robotima koji će nas zamijeniti u budućnosti.
29.11.2024

Politička kriza, NATO stav i Dodikovi potezi, gdje je u svemu privreda
Politička kriza u Bosni i Hercegovini (BiH) eskalirala je nakon što je Sud BiH osudio predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika.
14.03.2025

Prijeti li politička kriza nastavku stranih investicija u BiH
Politička kriza u Bosni i Hercegovini (BiH) itekako ima uticaj na ekonomski razvoj i priliv stranih investicija.
11.03.2025
Već sada, prema navodima medija, hoteli u Banjoj Luci bilježe pad rezervacija, dok ugostitelji prijavljuju sve češće otkazivanje događaja i smanjen broj noćenja. Strani gosti postavljaju pitanja o sigurnosti boravka, a mnogi odustaju od putovanja, što direktno pogađa turistički sektor i ekonomiju grada.
Banja Luka (Grad Banja Luka Facebook page)
Iz Turističke organizacije Banje Luke poručuju da zvanična statistika još ne pokazuje značajan pad, ali naglašavaju potrebu za oprezom i kontinuiranim praćenjem situacije.
Sarajevo i dalje bilježi rast broja turista, ali izazovi ostaju
Prema posljednjim podacima Turističke zajednice Kantona Sarajevo, u februaru 2025. godine zabilježen je 39.151 dolazak turista, što predstavlja rast od 8,8 posto u odnosu na isti period prošle godine. Broj noćenja porastao je za 14,5 posto, dosegnuvši 95.600. Najviše turista dolazi iz Hrvatske, Turske, Srbije, Kine, Slovenije, Crne Gore, Velike Britanije, Njemačke, SAD-a i Austrije, pri čemu nema značajnih promjena u strukturi posjetitelja.
Iz Turističke zajednice Kantona Sarajevo za Bloomberg Adriju ističu da političke tenzije nisu dovele do otkazivanja aranžmana te da trend rezervacija za naredne mjesece ostaje pozitivan. "Nastavljamo rast i razvoj turizma u Kantonu Sarajevo", potvrdio je Haris Fazlagić, predsjednik Turističke zajednice KS.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da je turistička branša osjetljiva na svaku vrstu previranja. Aida Terzić, vlasnica agencije Relax Tours, ističe da se utjecaj političkih i ekonomskih faktora može preciznije procijeniti tek nakon početka visoke sezone, od sredine maja do septembra.
"Kako se stvarni podaci o ukupnoj posjećenosti mogu analizirati tek nakon početka visoke sezone (od sredine maja do septembra), trenutno je teško donositi zaključke o tome je li ova godina uspješnija ili ne", pojašnjava Terzić.

Jedan od ključnih faktora rasta turističkih dolazaka su subvencionirane aviolinije koje je uveo Kanton Sarajevo, posebno iz Velike Britanije, Irske i Turske. Ipak, potencijalna vizna ograničenja Saudijske Arabije mogla bi negativno utjecati na broj turista iz Zaljevskih zemalja, koji čine 70 posto ljetnih dolazaka. Eventualna restrikcija mogla bi ozbiljno ugroziti sezonske prihode i ukupan turistički rezultat.
Kako bi se osigurala dugoročna stabilnost sektora, Terzić predlaže nastavak subvencija za aviolinije, razvoj kongresnog (MICE), zdravstvenog i wellness turizma te diplomatske napore za liberalizaciju viznog režima. Raznolikost ponude mogla bi ublažiti sezonalne oscilacije i osigurati stabilniji priliv turista tokom cijele godine.
Dok političke tenzije mogu utjecati na percepciju sigurnosti, Terzić smatra da su ekonomski faktori trenutno veći izazov. Rast cijena energenata, povećanje minimalne plate i doprinosa, zabrana rada nedjeljom te zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima dodatno otežavaju poslovanje.
"Ekonomski izazovi s kojima se privrednici suočavaju u BiH trenutno su ozbiljniji od političkih problema jer direktno utječu na opstanak firmi i radnih mjesta. Država bi trebala aktivnije raditi na stvaranju povoljnijeg poslovnog okruženja kako bi privreda mogla opstati i rasti unatoč ovim izazovima", kaže Terzić.
Iako za sada nema dokaza o masovnim otkazivanjima putovanja, dugoročna nestabilnost mogla bi utjecati na odluke turističkih operatera i aviokompanija, što bi dodatno otežalo oporavak i rast sektora.