Drugi pokušaj bojkota trgovina u Bosni i Hercegovini imao je primjetan efekt – promet u sektoru trgovine 7. i 8. februara zabilježio je pad, pokazuju podaci Porezne uprave Federacije BiH. Ipak, ostaje pitanje je li to dovoljno snažan signal trgovcima i institucijama.
Prema podacima Porezne uprave Federacije BiH, na dan 6. februara 2025. godine ukupan promet u Federaciji BiH iznosio je 205.226.808 KM, dok je u sektoru trgovine ostvaren promet od 105.339.993 KM.
Dan kasnije, 7. februara, kada je održan najavljeni bojkot, zabilježen je pad prometa. Ukupan promet u FBiH iznosio je 190.144.339 KM, dok je trgovinski sektor ostvario 93.549.831 KM, što predstavlja pad od oko 10 miliona KM ukupno i 12 miliona KM u trgovinama.
Čitaj više
Novi talas bojkota u BiH: Građani pozvani na dvodnevnu obustavu kupovine
Bojkot ipak poslao snažnu poruku.
07.02.2025
Je li bojkot uspio? Evo šta kažu podaci poreznih uprava
Fotografije i videosnimci jasno pokazuju da su građani 31. januara izbjegavali kupovinu.
03.02.2025
Bojkot u BiH: Manji promet u trgovinama, ali kafići puni
Naredne sedmice bit će objavljeni prvi statistički podaci o učincima bojkota.
31.01.2025
Bojkot u BiH: Građanska reakcija na inflaciju ili samo kopiranje susjeda
Poziv se odnosi na 31. januar 2025. godine, a usmjeren je na prodavnice, benzinske pumpe, kafiće i restorane.
30.01.2025
Drugog dana bojkota, 8. februara, pad prometa bio je još izraženiji. Ukupan promet u FBiH iznosio je 73.735.142 KM, dok je trgovinski sektor zabilježio 47.738.989 KM.
Nedjelja, 9. februara, svakako je neradni dan u trgovinama u Federaciji BiH, što je dodatno utjecalo na nizak promet u tom periodu.
Bojkot je organiziran kao odgovor na nagli rast cijena osnovnih prehrambenih proizvoda, ali i ostalih potrošačkih dobara. Građani su putem društvenih mreža i inicijativa potrošačkih udruženja pozivali na masovnu obustavu kupovine 7. i 8. februara, uz poruku da se na ovaj način može poslati jasna poruka trgovcima i institucijama. Organizatori bojkota ističu da je neophodno uvesti mjere za ograničavanje marži i spriječiti daljnju eskalaciju troškova života.
Napominjemo da podaci Porezne uprave Federacije BiH obuhvataju ukupnu vrijednost robe i usluga u maloprodaji i veleprodaji na određeni datum.
Podsjećamo, prvi bojkot održan 31. januara obuhvatao je trgovine, benzinske pumpe i restorane, ali nije dao značajnije rezultate. Zbog toga je novi bojkot bio usmjeren isključivo na trgovine prehrambenih proizvoda, s preporukom građanima da od ponedjeljka do četvrtka reduciraju potrošnju. Također, društvene mreže postale su platforma za dijeljenje informacija o cijenama i sniženjima u različitim trgovinama.
Ekonomski analitičari su predvidjeli da jednodnevni bojkot može poslati snažnu poruku, ali su upozorili da bi dugoročni efekti na cijene zahtijevali duže trajanje ovakvih akcija.