Dok građani svoje nezadvoljstvo zbog visokih cijena osnovnih životnih namirnica iskazuju bojkotom trgovina, benzinskih pumpi i restorana, političke elite svoje pozicije jačaju povećavanjem platnih osnovica kako bi lakše "podnijeli" poskupljenja. Samo u Federaciji BiH plate državnim službenicima u 2025. godini bit će uvećane za 13 posto. Ekonomisti smatraju da su pobune samo uvertira u nešto što će imati mnogo veće posljedice.
Ono što još zabrinjava jesu otkazi i zatvaranje firmi koje su prve žrtve povećanja minimalne plate u Federaciji BiH, ali i posljedice zabrane rada nedjeljom. Povećanje cijena osnovnih životnih namirnica, uz povećanje plata državnim službenicima stvara osjećaj da država ne odgovara na stvarne potrebe građana, već samo na interese određenih grupa.
Damir Bećirović, ekonomski analitičar i profesor Internacionalne poslovno-informacione akademije u Tuzli, za Bloomberg Adriju je kazao da u trenutnoj situaciji, kada je desetine hiljada radnih mjesta ugroženo zbog nezabilježenog rasta minimalnih plata od blizu 60 posto, te zabrane rada trgovina nedjeljom, što je uz državnu potrošnju poguralo tinjajuću inflaciju, ovakvi potezi se mogu protumačiti kao potpuno i nerazumljivo odsustvo političke odgovornosti.
Čitaj više
Utvrđena četiri nivoa najniže plate u RS, poslodavci zadovoljni
Vlada Republike Srpske donijela je danas Odluku o najnižoj plati u Republici Srpskoj za 2025. godinu.
28.01.2025
Minimalac u RS do 1.300 KM, od aprila veće plate i budžetskim korisnicima
Milorad Dodik kazao je da od aprila za 10 odsto veće plate mogu očekivati i budžetski korisnici.
23.01.2025
Minimalna plaća: Zakucavanje Vlade FBiH će svi platiti, prije ili kasnije
Vjekoslav Domljan, rektor SSST i profesor na Ekonomskom fakultetu, piše za Bloomberg Adriju o efektima povećanja minimalne plaće u Federaciji BiH.
16.01.2025
Minimalna plata ostaje 1.000 KM, Vlada najavljuje fiskalne olakšice za privredu
Najavljene izmjene Zakona o doprinosima kako bi neoporezivi dio iznosio 700 ili 800 KM.
13.01.2025
Vlada o minimalcu: Poslodavci koji povećaju platu bit će oslobođeni dodatnih doprinosa
Odluka o minimalnoj plati donesena je najviše zbog poraznog odnosa poslodavaca prema radnicima.
08.01.2025
"Istina, spin vlasti je kvalitetno, uz podršku nekih medija, okrenuo javnost protiv poduzetnika i trgovačkih lanaca, ali neće proći dugo da će se osjetiti posljedice ovakvih ishitrenih odluka u smislu gubitka radnih mjesta i daljnjeg rasta cijena", naglasio je Bećirović te dodao kako se boji da će javnost tek sada uvidjeti stvarne razmjere dosadašnjih odluka.
Zaposleni državni službenici i namještenici, njih 8.600, ove će godine budžet koštati 343,8 miliona KM. Toliko je u Budžetu planirano za njihove bruto plate, a ukupan iznos je 41,3 miliona KM veći nego u 2024. godini.
"Minimum" za državne službenike
Osnovica plate zaposlenima u organima vlasti, zahvaljujući novom sporazumu, podignuta sa dosadašnjih 425 KM na 480 maraka i bod u iznosu od 1,00. To znači da će plata rasti i nosiocima izvršnih funkcija, predsjednici i dopredsjednicima Federacije, premijeru, ministrima, zastupnicima i delegatima. Plate će im biti uvećane u raspon od 418 KM do 550 maraka.
Prema novoj osnovici plata premijera od ove godine bit će veća za 546 maraka i iznosit će 4.746 KM neto. Uz njega će ovaj iznos dobiti i potpredsjednici Federacije, te predsjednici oba federalna doma. Nešto iznad njih je predsjednica Federacije, čije će povećanje iznositi oko 550 maraka. Povećanje veće od pola minimalne plate. Rast prihoda očekuju i ministri za 495 KM, a zastupnici i delegati za 418 KM.
Podaci ukazuju na to da se radi o povećanju malo većem od pola novog minimalca.
Samir Kurtović, predsjednik Saveza državnih službenika i namještenika FBiH, nedavno je kazao da su se oni isključivo borili za prava radnika i tražili su da se ta plata uskladi s rastom indeksa potrošačkih cijena. Kroz jedan kvalitetan socijalni dijalog se uspjelo dogovoriti da se ta osnovica digne na 480 KM.
"To je jedan minimum", kazao je Kurtović.
Analitičari i ekonomisti su već prilikom usvajanja novog minimalca od 1.000 KM davali svoje predikcije koliko će zbog ovoga rasti plate državnim službenicima, pa su neki kazali da bi one mogle ići i do 900 KM. Tada je Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe reagirao kazavši da minimalna plata od 1.000 KM te utvrđivanje osnovice za plaće državnih službenika i namještenika u Federaciji BiH nemaju nikakvu međusobnu povezanost.
Podsjetili su da se osnovica za plaće državnih službenika i namještenika utvrđuje zakonom i Kolektivnim ugovorom između Vlade FBiH i reprezentativnog sindikata. Njena visina se množi s koeficijentom kako bi se odredila neto plaća.
"Iako će se voditi pregovori o primjeni odredbi vezanih za minimalnu platu, to ne znači da će doći do linearnog povećanja plaća, dodaju te naglašavaju da će se korekcija najnižih primanja vršiti kroz koeficijente, u skladu s dogovorenom osnovicom", kazali su početkom januara iz Sindikata.
Rast plate od 13 posto dobit će oko sedam hiljada zaposlenih u organima vlasti Federacije.
Među njima su i sudski i zatvorski policajci, namještenici, državni službenici, te izabrani zvaničnici i nosioci izvršnih funkcija te savjetnici. Iznos povećanja uokviren je koeficijentima, pa će tako, primjera radi, plata sudskih i zatvorskih policajaca rasti za oko 150 maraka, dok će najmanje novca dobiti pomoćni i nekvalifikovani radnici, radnici trećeg i četvrtog stepena i referenti, nešto malo više od 100 KM.
Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je budžet u iznosu od 8,25 milijardi KM, čime će se omogućiti i ovo povećanje.
Opozicione stranke kritikovale su odluku o povećanju plata državnim službenicima za 13 posto, dok su penzije prema Budžetu planirane da se povećaju samo četiri posto.
I zastupnici u Skupštini Tuzlanskog Kantona prošle sedmice izglasali su povećanje sopstvenih plata. Ovo je omogućeno zahvaljujući usvojenom Zakonu o platama i naknadama u organima vlasti TK. Ovakva odluka izazvala je burne reakcije i političkih stranaka u Tuzli.
Budžetske korisnike u RS očekuju povećanja
Minimalna plata povećana je i u entitetu Republika Srpska. Za razliku od Federacije utvrđena su četiri nivoa najniže plate. Najniža plata u Republici Srpskoj utvrđuje se u bruto iznosu od 1.344,26 KM, odnosno u neto iznosu od 900 KM, saopćila je Vlada.
Najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva najmanje stečeno srednje obrazovanje u trajanju od tri godine utvrđuje se u bruto iznosu od 1.426,23 KM, odnosno u neto iznosu od 950 KM.
Najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva najmanje stečeno srednje obrazovanje u trajanju od četiri godine utvrđuje se u bruto iznosu od 1.508,20 KM, odnosno u neto iznosu od 1.000 KM.
Najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva najmanje stečeno više obrazovanje utvrđuje se u bruto iznosu od 2.000,00 KM, odnosno u neto iznosu od 1.300 KM.
Odluka o najnižoj plati u Republici Srpskoj se primjenjuje na obračun plata od 1. januara 2025. godine.
Upravo zbog toga i u ovom entitetu državni službenici mogu očekivati povećanje plata.
To je nedavno potvrdio i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kazavši da će svim budžetskim korisnicima linearno od aprila biti povećane plate za 10, a policiji za 30 posto.
Dodik je naveo da to znači da u martu i aprilu treba da budu donesene izmjene zakona koje će to omogućiti.
"Policajac koji sada ima platu 1.600 KM, imat će 2.300 KM", naveo je Dodik i dodao da će ići i na proširenje ovlasti policije i da to ne treba gledati kao stvaranje policijske države, već kao osiguravanje dostojanstva policajaca i sigurne države.
"Za to će biti neophodno osigurati 58 miliona KM. Za obrazovanje će trebati 65 miliona KM, za javnu upravu 17,6 miliona KM, u zdravstvu 53 miliona KM", precizirao je Dodik.
Obrazovanje i zdravstvo
Još prošle godine Vlada Republike Srpske utvrdila je po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o platama zaposlenih u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima u Republici Srpskoj i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o platama zaposlenih u oblasti kulture Republike Srpske. Ovim je omogućeno da prosvjetni radnici s višom stručnom spremom u Republici Srpskoj od ove godine primaju platu veću za 100 KM.
Razlog za donošenje je usklađivanje platnih koeficijenata zaposlenih s visokom stručnom spremom u oblasti obrazovanja i kulture Republike Srpske, a koji imaju platni koeficijent niži od platnog koeficijenta pete platne grupe definiranog zakonom kojim se uređuju plate zaposlenih u organima uprave, s ciljem poboljšanja materijalnog položaja ove kategorije radnika.
"Imajući u vidu i činjenicu da je u vaspitno-obrazovnim ustanovama i u ustanovama kulture u Republici Srpskoj zaposlen veliki broj radnika s višom stručnom spremom, s ciljem poboljšanja materijalnog položaja i unapređenja uslova života ove kategorije radnika, pristupilo se uvećanju plata i zaposlenih s višom stručnom spremom u iznosu do 100 KM", saopćeno je tada iz Vlade.
Za 100 KM veću platu imat će i medicinske sestre i tehničari. Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da će medicinske sestre i tehničari od januarske plate dobiti povećanje od 100 KM, a da će od aprila svi radnici u zdravstvu dobiti povećanje plata od 10 posto.
Povećanje je omogućeno zahvaljujući izmjenama koeficijenata kako bi svi koji su u platnoj kategoriji broj pet mogli dobiti neto uvećanje plate za 100 KM, odnosno bruto 165 KM po osobi.
Treba napomenuti da se osnovice razlikuju od kantona do kantona, općine do općine, entiteta i države. Za isti posao dva radnika često nisu isto plaćena.