Minimalna plata u Republici Srpskoj (RS) u 2025. godini biće 900 KM za najjednostavnije poslove, 1.000 KM za srednju stručnu spremu i 1.300 KM za visoku stručnu spremu, rekao je Milorad Dodik, predsjednik RS, na konferenciji za novinare u četvrtak u Banjoj Luci.
On je istakao da je plan da najniža plata raste i iduće, 2026. godine, i to sa 900 KM na 1.000 KM, za srednju stručnu spremu na 1.150 KM, a za visoku na 1.500 KM.
"Cilj je da polovinom iduće godine prosječna plata bude 2.000 KM, što je značajano povećanje i za to su obezbijeđeni finansijski preduslovi", istakao je Dodik.
Čitaj više
Poslodavci zbog minimalca protestirali pred Vladom FBiH, iznijeli jasne zahtjeve
Naglasili su da nije riječ o stranačkom i političkom pitanju, nego ekonomskom, te da su se okupili da spase državu. Istakli su da nisu protiv povećanja minimalnih plata već su protiv budžetskih davanja koja su ostala na istom nivou.
22.01.2025
Nikšić za BBA: Nikakve rupe u budžetu ne postoje, finansijski smo izuzetno stabilni
Buran period je iza Vlade FBiH, nekoliko odluka i zakona na kraju 2024. uzburkalo je javnost u Bosni i Hercegovini. O najvažnijim pitanjima za Bloomberg Adriju u ekskluzivnom intervjuu govorio je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.
22.01.2025
Minimalac u RS: Dodik najavio različite iznose, poslodavci traže analizu
"Najvjerovatnije će ostati 900 KM za najjednostavnije poslove, za srednju školu ćemo dignuti možda na 1.000 KM, a za fakultete na 1.200 KM", rekao predsjednik RS.
16.01.2025
Minimalna plaća: Zakucavanje Vlade FBiH će svi platiti, prije ili kasnije
Vjekoslav Domljan, rektor SSST i profesor na Ekonomskom fakultetu, piše za Bloomberg Adriju o efektima povećanja minimalne plaće u Federaciji BiH.
16.01.2025
U Republici Srpskoj je 49 odsto radnika sa srednjom stručnom spremom, a 27 odsto sa visokom stručnom spremom. Dodik je naveo i da je 11 odsto kvalifikovanih radnika, sedam odsto visokokvalifikovanih, jedan odsto polukvalifikovanih i pet odsto nekvalifikovanih.
Veće plate i za budžetske korisnike, posebno za policiju
Najavljeno je i da će od aprila za 10 odsto rasti plate svim budžetskim korisnicima te da će za policiju biti vraćen dodatak na složenost poslova, što znači dodatni rast plate za 30 odsto.
"Policajac koji sada ima 1.600 KM platu, imaće 2.300 KM", naveo je Dodik i dodao da će ići i na proširenje ovlašćenja policije i da to ne treba da se gleda kao na stvaranje policijske države već kao obezbjeđenje dostojanstva policajaca i sigurne države.
"Za to će biti neophodno da obezbijedimo 58 miliona KM. Za obrazovanje će trebati 65 miliona KM, za javnu upravu 17,6 miliona KM, u zdravstvu 53 miliona KM", precizirao je Dodik.
Penzije
On je naglasio da je izvršeno prilagođavanje penzija za šest odsto i da će januarska penzija u Srpskoj biti isplaćena sa povećanjem u tom procentu.
"Od septembarske penzije ćemo uvesti dodatno povećanje za još tri odsto. Za više od 4.000 penzionera će biti obezbijeđen besplatan boravak u banjama od sedam dana po već postojećem pravilniku", rekao je Dodik i dodao da je za to obezbijeđen novac i da će on za te namjene iz budžeta predsjednika Republike izdvojiti milion KM.
Ekonomija i podrška privredi
Pažnja će biti usmjerena i ka privredi, poručio je Dodik i dodao da Republika Srpska bilježi rast BDP-a za 2,9 odsto ili dvije milijarde (sa 16 na 18 milijardi KM), i to u uslovima kada je izvoz smanjen. Održan je nivo investicija, koje su iznosile 2,8 milijardi KM u 2024. godini, što je više nego što je rastao BDP, poručio je.
Privreda bilježi, prema njegovim riječima, rast profita za 25 odsto, što on smatra pokazateljem da poreska opterećenja u RS nisu visoka, ponavljajući da je porez na dohodak osam odsto, a na dobit 10 odsto. "Održali smo radna mjesta, stabilnost i posvećenost javnom interesu", rekao je Dodik.
Dodik je istakao da će biti obezbijedjena stabilnost budžeta, privrednog rasta, da će pažnja i dalje biti usmjerena ka privredi, i to privatnom sektoru, ali i javnom, pošto Vlada Srpske već pravi određene projekte i poteze. Cilj je da odnos investicija bude 70 odsto u korist privrede naspram 30 odsto javnih investicija, poručio je.
Kifla kao pokazatelj standarda
Kao jedan od pokazatelja kako se, prema njegovom mišljenju, u RS bolje živi, Dodik je naveo i podatak da je proizvodnja hljeba u 2013. godini iznosila 12,4 hiljade tona i da je proizvodnja bila na strani hljeba. "Danas proizvodnja iznosi 21 hiljadu tona pekarskih proizvoda, potrošnja hljeba se smanjuje, a povećava se potrošnja kifli i drugih kvalitetnijih peciva, što govori o tome da su naši ljudi već u stanju i da mogu da priušte sebi izbor u tom pogledu. Možda je bizarno, ali to treba da se primjeti", poručio je Dodik.
----Ažurirano kroz cijeli tekst