Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se zalagati da iduće godine najniža plata u tom dijelu Bosne i Hercegovine (BiH) bude 1.050 KM.
"Republika Srpska u iduću godinu ulazi jednako ambiciozno da ostvari svoju fiskalnu i ukupnu ekonomsku politiku na način da obezbijedi povećanje plata i penzija. Zato ću se kao predsjednik republike založiti da najniža plata, odnosno zagarantovana plata, bude 1.050 KM", izjavio je Dodik novinarima u Banjaluci.
On je naveo da je nepodnošljivo da se u sferi građevinarstva, koja je pokazala ekspanziju, iskazuje najniže primanje radnika.
"Opravdano sumnjamo da se plate isplaćuju tako što se jedan dio isplaćuje legalno, a drugi na crni način. Prema tome, mislim da će plata od 1.050 KM biti nešto što će poboljšati mogućnosti da radnici ovdje planiraju i ostanu što je moguće više s platama koje su ovdje dostojne za život", istakao je Dodik.
Nakon što se sindikat i poslodavci nisu dogovorili, Vlada Republike Srpske u januaru je donijela odluku da najniža plata u RS u 2023. godini bude 700 maraka, što je povećanje od 50 KM u odnosu na minimalac koji poslodavci isplaćuju od maja prošle godine.
Više: Najniža plata u RS za 2023. godinu iznosiće 700 KM
Dodik se pohvalio da je za vrijeme vlasti koju on vodi prosječna plata dosegla 1.277 KM, a da je prije toga bila 465 KM.
"Učinili smo sve da Republika Srpska danas ima najveću moguću prosječnu platu i ono što sam danas mogao da vidim je da se prvi put pojavljuje da dvije prosječne plate mogu da obezbijede sindikalnu korpu, što se do sada nije dešavalo i ne mislim da postoji negdje u ovom prostoru. Skoro duplo smo povećali prosječnu penziju i nekoliko puta povećali pokrivenost uvoza izvozom", rekao je Dodik, a prenijela je Srna.
Prosječna neto plata u septembru 1.277 KM
Prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u septembru 2023. godine iznosila je 1.277 KM i realno je za 1,5 odsto manja u odnosu na avgust. Plata je malo premašila nivo godišnje inflacije, odnosno realno je veća za 1,6 odsto na godišnjem nivou.
Najviša prosječna neto plata isplaćena je u finansijskoj i djelatnosti osiguranja (1.730 KM), a najniža u području građevinarstva (971 KM).
U godinu dana plate su nominalno rasle u 18 od 19 područja, najviše u područjima umjetnosti, zabave i rekreacije (17,9 odsto), vađenja ruda i kamena (13,7 odsto) i djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstva i ugostiteljstva (11,8 odsto). Smanjenje je zabilježeno u području poslovanja nekretninama (-0,2 odsto).
U FBiH minimalac od 1.000 KM privreda smatra neodrživim
Podsjećamo, povećanje najniže plate najavljeno je i u Federaciji BiH. Federalni ministar razvoja, preduzetništva i obrta Vojin Mijatović rekao je ranije da će od 1. januara 2024. godine minimalna plata u FBiH iznositi 1.000 KM.
"Službeno mogu s ovog mjesta poslati poruku, a to je da od 1. januara 2024. godine Federacija BiH počinje primjenu velikog seta fiskalnih zakona. Imaćemo najveću minimalnu platu u regiji u iznosu od 1.000 KM, imaćemo najniže opterećenje na rad ili platu u iznosu od 28 odsto, što će biti velika poruka domaćim i stranim investitorima, ali i svima ostalima u regiji da pokušamo stići taj standard kako bismo postali vrlo atraktivni za strana ulaganja", rekao je Mijatović.
S druge strane poslodavci smatraju da je ovakvo rješenje neodrživo bez usvajanja seta fiskalnih zakona.
Više: Mijatović: Od januara minimalna plata u FBiH hiljadu KM
Minimalac od 1.000 KM između fiskalne reforme i 60.000 otkaza
Minimalna plata od 1.000 KM pogubna za bh. ekonomiju?
''Ukoliko zaista ne dođe do proširenja osnovice i smanjenja stopa, plata od 1.000 KM je nešto što bi sasvim sigurno bilo pogubno za bh. ekonomiju. Ja sam sasvim siguran da bi najmanje 50-60 hiljada radnika ostalo bez posla i mislim da to nikom nije u interesu, ni Vladi, ni poslodavcima, ni radnicima'', rekao je za Bloomberg Adria TV Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Više: Najniža plata u FBiH u 2023. biće 596 KM uz rast od 9,85 posto
Vlada Federacije BiH (FBiH) u januaru je utvrdila najnižu platu za 2023. godinu u neto iznosu od 596 KM, što predstavlja povećanje za 9,85 odsto u odnosu na najnižu platu utvrđenu za 2022. godinu.