Šesnaest tržnih centara u Republici Srpskoj učestvovalo je u kampanji "Društveno odgovorni" i smanjilo cijene određenih prehrambenih artikala i higijenskih potrepština. Iako Ministarstvo trgovine i turizma RS ističe ovu kampanju, koja je započela 1. avgusta, potrošači smatraju da kampanja ne donosi značajna poboljšanja i da su cijene, posebno hrane, i dalje visoke.
Građani se žale udruženjima za zaštitu potrošača zbog toga što su trgovci povećali cijene proizvoda koji nisu obuhvaćeni kampanjom. Prema njihovom mišljenju, ova kampanja služi samo kao maska za poskupljenja. Trgovci, koji učestvuju u kampanji dobrovoljno, odlučuju koje će artikle ponuditi po sniženim cijenama, a trajanje kampanje varira od jednog do tri mjeseca.
Jovan Vasilić iz Udruženja za zaštitu potrošača Zvono iz Bijeljine ukazuje na to da kampanja ne ispunjava očekivanja, navodeći da su trgovci samo snižavali cijene jednog proizvoda, dok su cijene drugih proizvoda rasle. On sugeriše da su potrebne sistemske, dugoročne mjere kao što su izmjene zakona o maržama i PDV-u.
Čitaj više
Analiza BBA: Inflaciju u Adria regionu guraju usluge, ali će kamate padati
ECB će kamate smanjiti dva, a NBS tri puta do kraja godine.
19.08.2024
Prosječna bh. plata i dalje nedovoljna za osnovne životne troškove
Ukupni troškovi života bh. četveročlane porodice u julu 2024. su ostali skoro nepromijenjeni.
12.08.2024
Zaključane cijene za 60 proizvoda, Ombdusmen kritizira vrijeme donošenja odluke
Od 15. marta počinje drugi val kampanje, a trajat će do 16. juna.
14.03.2024
Šta potrošači trebaju znati, a najčešće ne znaju o svojim pravima
Zakoni nisu usklađeni po entitetima, što stvara nejednakost među građanima.
19.02.2024
Rekordan broj žalbi potrošača u BiH
30 posto žalbi među sektorima isporuke električne energije, odvoza smeća, isporuke vode, usluga grijanja.
07.02.2024
On podsjeća na činjenicu da je otkupna cijena pšenice po kilogramu oko 0,36 KM, a da se za taj novac ne može kupiti jedna kifla. Vasilić upozorava da su udruženjima za zaštitu potrošača dodijeljena mala sredstva iz budžeta, dok zakon o potrošačima ne donosi značajne promjene.
"Potrebne su nam sistemske, dugoročne mjere. Mi sada među trgovcima imamo kartelsko poslovanje, a i to je blaga riječ", upozorava Vasilić.
Murisa Marić iz Udruženja potrošača Don Prijedor smatra da je iako namjera Ministarstva bila dobra, kampanja nije dala rezultate. Prema njenom mišljenju, tržni centri koriste ovu kampanju kao marketinški trik, dok su cijene drugih proizvoda ostale visoke.
Marić naglašava da sistemske mjere, poput ograničenja marže, predstavljaju jedino efikasno rješenje u borbi protiv inflacije.
"Kod nas očigledno ništa drugo ne pomaže već samo ograničenje marže koja će se strogo kontrolisati - zaključuje ona.
Ministarstvo je krajem prošle godine takođe organizovalo ovu kampanju koja je trajala do prve polovine januara ove godine. Od maja do kraja juna na snazi je bila Uredba o ograničenim maržama na određene namirnice. Međutim, po podacima Zavoda za statistiku RS, hrana je u maju bila skuplja za 0,8 odsto u odnosu na peti mjesec prošle godine, a za 0,1 odsto skuplja u junu u odnosu na isti mjesec 2023.
Globalni pad cijena hrane
Cijene hrane globalno su u julu blago pale, zahvaljujući smanjenju indeksa cijena žitarica koje je nadmašilo rast indeksa cijena biljnog ulja, mesa i šećera. Indeks cijena mliječnih proizvoda ostao je stabilan. FAO indeks cijena hrane (FFPI) iznosio je 120,8 bodova, što je 3,1 posto manje u odnosu na prošlu godinu i 24,7 posto ispod vrhunca od 160,3 boda zabilježenog u martu 2022. godine.
Prema najnovijoj analizi analitičkog tima Bloomberg Adrije, u Bosni i Hercegovini se inflacija još od oktobra 2023. kreće oko ciljanih dva odsto.
U junu je ukupna inflacija bila još niža i usporila je na 1,6 odsto. Hrana je povukla ukupnu inflaciju u BiH, ali su smanjeni i inflatorni pritisci u ostalim kategorijama. Kao i u ostatku regiona, i u Bosni i Hercegovini usluge predstavljaju glavni faktor rasta cijena.