Protekle godine, Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini bilježi rekordan broj žalbi, posebno na online kupovinu i prevare. Zaprimljeno je gotovo 1.400 žalbi, što je najviše od osnivanja Institucije. To predstavlja 10 posto više žalbi u odnosu na 2022. godinu.
Žalbe su se uglavnom ravnomjerno odnosile na sektore isporuke električne energije, odvoza smeća, isporuke vode, usluga grijanja, što čini 30 posto ukupnih žalbi upućenih ovim sektorima. Telekomunikacijski sektor (usluge izmjene uvjeta poslovanja, cijena, zatamnjivanja kanala) također je imao 30 posto žalbi. Dodatnih 30 posto odnosilo se na reklamacije robe, proizvoda te njihovu neispravnost, dok je preostalih 10 posto žalbi bilo usmjereno prema sektoru finansijskih usluga i online kupovine te prevara.
Online kupovina i prevare
Što se tiče online kupovine, iz Institucije kažu kako se potrošači kroz godine sve više žale na takvu vrstu kupovine.
"To znači i da se povećava volumen ove vrste trgovine, ali i broj opasnosti u njoj. Naime, od covida 19, od 2020. godine do danas broj usluga i proizvoda koji se prodaju online značajno se uvećao, ali je došlo i do značajnog povećanja broja prevara", dodaju.
Žalbe koje je Institucija zaprimila, a koje se odnose na kupovinu usluga i proizvoda od ovlaštenih prodavača, u najvećoj su mjeri uspješno riješene u korist potrošača, međutim, sve žalbe koje su zaprimljene, a odnose se na prevare (kupnja putem socijalnih mreža od lažnih profila, neprovjerenih trgovaca) prevazilaze potrošačka prava i smatraju se kaznenim djelima. Krađe, otuđenja, prevare i ove vrste žalbi su prosljeđivane nadležnim MUP-ovima.
Kazne za trgovce od 1.500 do 8.000 KM
Kako navode, Zakon o zaštiti potrošača u BiH propisuje kazne za trgovce i isporučitelje usluga u rasponu od 1.500 do 8.000 maraka. Osim toga, dodatne kazne su propisane putem niza drugih zakonskih i podzakonskih akata, prilagođene sektoru ili vrsti kršenja potrošačkih prava.
Što se tiče akcije "zaključavanja cijena", Institucija navodi da su potrošači donekle upoznati s njom putem medijskih istupa, ali da cijene nisu dovoljno istaknute.
"Stav je Institucije da su navedene mjere donesene u pogrešnom trenutku, odnosno da se zaključavanje dogodilo na previsokoj razini, budući da je vidljiv značajan pad cijena sirovina na svjetskim burzama, kao i u zemljama regije na policama trgovina. Tako da zaključavanje skupljih cijena u ovom trenutku ne donosi benefit potrošačima", navode.
Dodaju da i entitetski zakoni pomažu zaštiti potrošača, ali da su izmjene državnog zakona o zaštiti potrošača jedini način uravnoteženog balansa zaštite potrošača na cijelom teritoriju BiH. "Dosadašnje iskustvo je pokazalo značajan problem kod entitetskog zakona, budući da se entitetskim zakonom ne može regulirati isporuka telekomunikacijskih usluga i entitetski zakon poznaje granice entiteta kao nadležne".
Prema njihovim riječima, potrošači će imati problem u ostvarivanju svojih prava (kao što je zabilježen značajan broj slučajeva) kada se dogodi da potrošač iz jednog entiteta obavi kupnju u drugom entitetu, s nadležnom adresom za žalbe.
"Iz ovog aspekta Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH smatra da je potrebno izvršiti nadogradnju državnog zakona prije donošenja daljnjih entitetskih zakona", zaključuju.