U 2022. godini sektor maloprodaje u Bosni i Hercegovini je zabilježio realni godišnji rast od 13,5 posto (u 2021. rast je iznosio 18,1 posto), zahvaljujući pozitivnim trendovima na tržištu rada, rastu potrošačkog kreditiranja, prilivu doznaka iz inozemstva i turizmu.
Bosna i Hercegovina je bila jedina zemlja Adria regije u kojoj je u četvrtom kvartalu međugodišnji realni rast trgovine na malo ubrzao i to za 12,5 posto.
Ipak, usporila je u odnosu na prosjek prva tri kvartala 2022. godine, koji je iznosio 14,2 posto na godišnjem nivou. Istovremeno, nominalna stopa rasta u četvrtom kvartalu bila je praktički ista kao u prethodnom kvartalu (+18,5 posto u odnosu na +18,3 posto).
Edin Ibrahimović, izvršni direktor Binga, za Bloomberg Adria Start je kazao da je riječ prije svega o finansijskom rastu, dok je količinski zabilježen pad.
"Inflacija je doprinijela da sektor maloprodaje bilježi rast u finansijskom smislu, međutim s druge strane uticala je i na količinski pad maloprodaje", ističe Ibrahimović.
Pročitaj više: Inflacija guši maloprodaju u regiji, ali BiH jedina odolijeva
Promet u maloprodaji u padu, građani kupuju samo osnovno
Prehrana nije prioritet, u novembru se najviše kupovao namještaj
U decembru se najviše kupovala odjeća i obuća
Brža realna stopa rasta u četvrtom kvartalu u odnosu na treći kvartal ostvarena je unatoč snažnom rastu cijena mnogih proizvoda, što očito dolazi kao odgođeni učinak ekonomskog oporavka i to unatoč nepostojećim vladinim podrškama za zaštitu domaćinstava od podivljalih životnih troškova.
"Veliki uticaj na rast sektora maloprodaje imao je dolazak dijaspore u ljetnim mjesecima jer su pogurali ukupne rezultate", dodaje Ibrahimović.
Prodaja motornih goriva porasla je za 4,1 posto na godišnjem nivou, što je brže u odnosu na treći kvartal, kada je rast iznosio 2,8 posto.
Nominalno, prodaja goriva bilježi rast od 22,4 posto u četvrtom kvartalu, dok je u trećem kvartalu taj rast iznosio 29,2 posto.
"Sve ostale kategorije nominalno su rasle brže u odnosu na treći kvartal, što znači da su potrošači kupovali više goriva količinski, ali usred usporavanja inflacije cijena goriva", navode analitičari Bloomberg Adrije.
Prodaja hrane u posljednjem kvartalu 2022. porasla je za 5,7 posto, a neprehrambenih proizvoda izuzev goriva za 20,1 posto.
Što se tiče 2023. godine, analitički tim Bloomberg Adrije ističe kako će se stanje u maloprodaji pogoršati zbog općenito visoke stope inflacije, usporavanja tržišta rada, strožih uvjeta kreditiranja, upitnih turističkih rezultata i pada doznaka iz inozemstva.
Kao pozitivne aspekte navode velike uštede u regiji koje smanjuju potrebe potrošnje u okruženju pada realnih plaća te očekivani pad nezaposlenosti.
Ibrahimović ističe da maloprodaju čeka izazovna i neizvjesna godina.
"Niz faktora će imati uticaj na maloprodaju. Neizvjesno je u kojem momentu će doći do usporavanja inflacije i na kojem nivou će se zadržati. Očekuje se i pad potražnje te će se morati tražiti novi kanali distribucije", kaže Ibrahimović.
Maloprodaja se suočava i s problemima na tržištu rada te je neizvjesno i koliko ćemo se ove godine moći osloniti na dijasporu.
"Ne znamo kakva će biti ekonomska situacija u zemljama u kojima živi naša dijaspora, te koliko će oni moći pogurati ekonomiju kroz kupovinu tokom boravka u BiH i slanje doznaka", zaključuje Ibrahimović.