Cijene kakaovca skočile su za čak 170 posto od početka 2023. godine! Manja pakiranja ili veće cijene, odabir će ovisiti o proizvođaču. No jedno je sigurno – trošak će se itekako preliti na leđa potrošača.
"Za kakaovac ključno područje uzgoja je Obala Bjelokosti koja čini čak 44 posto svjetske proizvodnje. Bolest izdanaka uzrokovana gljivicama zbog prekomjerne kiše, nižih temperatura i nedovoljno sunčanih dana u paketu s vremenskim fenomenom El Niño ključni su uzroci pada proizvodnje kakaovca na tom području. Osim toga, starenje nasada i loša primjena agrotehničkih mjera dovode do dodatnog rasta cijena kakaovca, što vidimo i na svjetskim burzama", objašnjavaju analitičari Bloomberg Adrije.
Terminski ugovori kakaa zabilježili su najveći mjesečni rast u više od dva desetljeća u veljači u New Yorku zbog sve većeg straha od smanjenja ponude, izvijestio je Bloomberg. Zbog loših vremenskih uvjeta i bolesti koji su oštetili usjeve u zapadnoj Africi, terminski ugovori su u veljači porasli za 25 posto, što je najveći mjesečni rast od 2001. godine.
Rast cijena na svjetskim burzama vidljiv je na cijenama konačnih proizvoda i u Adria regiji. Cijene skupine proizvoda šećer, džem, med i čokolada narasle su za 35 posto u prosjeku od početka 2019. godine. Istim intenzitetom narasle su cijene skupine proizvoda koju čine kava i čaj. Naši analitičari ističu kako u porastu cijena prednjači Srbija, gdje su cijene šećera i čokolade narasle 42 posto.
Što kažu u Adria regiji
Hrvatska Atlantic Grupa nema namjeru mijenjati recepture svojih proizvoda i tako utjecati na kvalitetu koju potrošači, kažu, s pravom očekuju i na koju su navikli. "Iako je nemoguće internim uštedama anulirati kretanja na svjetskim burzama sirovina, i dosad smo kroz kontinuitet kriza maksimalno vodili računa o tome da teret poskupljena u čitavom lancu poslovanja ne prenesemo, svakako ne većim dijelom, na potrošača."
Kraš trenutačno nema problema sa samom isporukom količina, no dinamika rasta cijena već neko vrijeme snažno utječe na poslovanje kompanije. "Tako smo u proteklom razdoblju bili fokusirani na internu amortizaciju ovog izazova. No s obzirom na trenutačne pokazatelje i kako bismo osigurali stabilnost poslovanja, i mi smo primorani korigirati cijene proizvoda prema svojim kupcima i potrošačima i to minimalno."
I Slovenci će plaćati više, no recepturu neće dirati ni njihove tvrtke.
"Zbog poskupljenja sirovina dosad smo minimalno digli cijene proizvoda, a veći dio povećanja troškova pokrili smo smanjenjem zarade", kaže David Dobnik iz slovenskog Čokoladnog studija Dobnik. Gubitke u Čokoladnom studiju Dobnik ubuduće neće moći nadoknaditi nedostatkom zarade, već će je morati prenijeti na tržište. "Nadam se da će poskupljenje biti što manje, jer primjećujemo nezadovoljstvo kupaca."
Veliki pritisak na cijene
Iz slovenskog Spara poručili su da njihovi proizvodi s udjelom kakaovca imaju nepromijenjene cijene, no stalno prate kretanja na tržištu.
A Žito, koje među ostalim proizvodi i čokoladu Gorenjka, od posljednjeg tromjesečja 2023. bilježi izniman rast cijena kakaovca, što se odražava na cijene svih sirovina na bazi kakaovca. "Zbog velikog pritiska rasta cijena kakaovca, koji je najvažnija sirovina u proizvodnji čokolade, posebice u Gorenjki, bit ćemo prisiljeni korigirati cijene. Istovremeno, zajedno s našim dobavljačima osiguravamo kontinuiranu opskrbu sirovinama i poduzimanje mjera kontrole troškova, čime želimo što više ograničiti rast cijena za potrošače."
Trend neće zaobići ni makedonske proizvođače slatkih užitaka. "Ne možemo govoriti o budućim cijenama, ali s obzirom na visoke cijene kakaa i šećera, svjetske tvrtke, pa tako i Vitaminka, koristit će svaki alat, pa tako i cijene, kao način upravljanja svojim poslovanjem. Stoga ne isključujemo mogućnost povećanja cijena čokolade za krajnje potrošače", rekao je Sašo Naumoski, izvršni direktor Vitaminke.
"Osim pokušaja kompanija da kupe više sirovina, problem je što poljoprivrednici malo prodaju, čekajući buduće cijene", objašnjava Gligor Cvetanov, izvršni direktor Makprogressa.
"Vjerujem da ćemo vrlo brzo vidjeti promjene na policama jer je rast ogroman. U Makprogresu smo pokriveni ugovorima do kolovoza/rujna i očekujemo da ćemo do tada imati stabilne prodajne cijene, ali ako cijene ostanu na ovim visokim razinama ili dalje budu rasle, morat ćemo preslikati ulazne cijene na naše prodajne cijene", rekao je Cvetanov.
Složena kombinatorika
I srpski proizvođači kombiniraju i slažu strategije zbog divljih cijena sirovina. "Poskupljenje kakaovca malo kasni jer dolazi iz Afrike, ali ima taj odgođeni učinak od godinu dana i sada ti inflatorni pritisci dolaze od čokolade", rekao je direktor Bambija Dragan Stajković.
"Srećom, prošle godine smo unaprijed kupili sirovinu od jednog od naših dobavljača. Rekli su nam što će se dogoditi i osigurali smo dovoljnu količinu za ovu godinu po prošlogodišnjim cijenama. Izdržat ćemo godinu poskupljenja, onda će cijene padati, pa ćemo za sljedeću opet kupovati. Ove godine nismo planirali poskupljenja", pojasnio je.
Najveći proizvođač kakaovca u Obali Bjelokosti nedavno je objavio kako očekuje da će nadolazeća žetva ove sezone biti oskudna, što bi moglo produbiti globalnu nestašicu koja je dovela do rekordnih cijena kakaovca.
Ethem Numić, direktor strateškog marketinga i razvoja AS Holdinga, poznatog po keksima, esencijama i krem-namazima, kaže kako zasad ne planiraju povećanje cijene. "Ponovno ćemo razmotriti situaciju početkom ljeta budući da nam ljeto može donijeti malu relaksaciju. Ako budu više temperature tijekom ljeta i ono se produži, konzumacija čokolada i drugih proizvoda trebala bi biti manja, a time i smanjiti pritisak na dobavljače sirovina", kaže Numić za Bloomberg Adriju. Prema njegovim riječima, AS Holding ima dugoročne ugovore s dobavljačima i i stabilne isporuke. "Nećemo mijenjati recepture naših brendova Vispak i MakZara niti se to radi u ovakvim situacijama", dodaje.
Što nas čeka?
Najveći proizvođač kakaovca u Obali Bjelokosti nedavno je objavio kako očekuje da će nadolazeća žetva ove sezone biti oskudna, što bi moglo produbiti globalnu nestašicu koja je dovela do rekordnih cijena kakaovca.
U budućnosti nas sigurno čekaju više cijene čokolade, kažu naši analitičari, "što očekujemo u sljedećih šest do 12 mjeseci, čim se istope zalihe kakaovca koje su kompanije prije nabavile po nižim cijenama".
Ljubitelji čokolade nemaju razloga za strah – regionalna čokolada i dalje ostaje iste kvalitete. Samo je pitanje po kojim cijenama.
Uz pomoć Hane Stevović, Mihaela Šmirmaula, Nataše Hadžispirkoske Stefanove i Nejre Džaferagić – Bloomberg Adria.