Cijene kakaovca otišle su u nebesa, skočivši za čak 258 posto od početka 2023. godine. Taj skok se već prelio na leđa regionalnih potrošača početkom ove godine, ali tu nije kraj, jer stiže novi udarac. Naime, euro slabi u odnosu na dolar.
Pad eura prijeti da pojača pritisak na višu cijenu uvoznih dobara i robe koja se trguje u dolarima. S obzirom na to da se u dolarima trguje i kakaovcem, izvjesno je da će život potrošača u 2025. biti dosta manje sladak. Iz Kraša za Bloomberg Adriju poručuju kako zasad promjene kursa dolara nemaju značajan utjecaj na njihovo poslovanje, a šta kažu u hrvatskom Kanditu.
"Pad vrijednosti eura dodatno povećava troškove uvoza osnovnih sirovina poput kakaa, mlijeka u prahu i šećera. Ova promjena kursa ima direktan utjecaj na naše troškove, ali kontinuirano radimo na optimizaciji lanca snabdijevanja kako bismo umanjili negativne efekte."
Čitaj više
Proizvođači čokolade trošak prebacuju na kupce uslijed divljanja cijena kakaa
Kupci još uvijek nisu osjetili puni utjecaj.
24.06.2024
Utjecaj rasta cijena sirovina na industriju čokoladnih proizvoda u BiH
Analitičari BBA predviđaju daljnji rast cijena čokolade u idućih 6-12 mjeseci.
14.03.2024
Dolar na stranu, cijena kakaovca regionalnim proizvođačima zadaje sve veću glavobolju. Međutim, poručuju iz Kraša, nevezano za te valutne fluktuacije, očekuje se da će, zbog strukturnog deficita u ponudi i potražnji, cijene osnovne sirovine u konditorskoj industriji - kakaovca - ponovno rasti.
Ključno područje uzgoja za kakaovac je Obala Slonovače, koja čini čak 44 posto svjetske proizvodnje, objašnjavaju analitičari Bloomberg Adrije. Bolest izdanka, uzrokovana gljivicama zbog prekomjerne kiše, nižih temperatura i nedovoljno sunčanih dana u kombinaciji s vremenskim fenomenom El Ninjo, predstavlja ključni problem pada proizvodnje kakaovca na tom području. Dodatno, starenje zasada i loša primjena agrotehničkih mjera dovode do dodatnog rasta cijena kakaovca, što se primjećuje i na svjetskim berzama.
"Sve ukazuje na to da će se tržište ponovo suočiti s manjim prinosima i posljedično većim cijenama. Upravo je krhkost snabdijevanja kakaom dodatno pojačana geografskim ograničenjima, a prepreke u snabdijevanju će se vjerovatno nastaviti i tokom sljedećih nekoliko godina", poručuju iz Kraša.
Međunarodna organizacija za kakao (ICCO) već je povećala procjenu globalnog deficita količine kakaovca za 2023. i 2024. godinu, a ako se nastave trenutne tendencije, cijena kakaovca bi mogla dostići nove visine. Dakle, u budućnosti nas sigurno čekaju više cijene čokolade, kažu analitičari Bloomberg Adrije.
Cijene će opet rasti
Svjetska potražnja za čokoladom i rekordne cijene kakaovca na berzi vrše dodatni pritisak. Cijene su tokom ove godine već podigli i Kraš i Kandit.
"Uprkos svim naporima, Kandit je bio primoran da prilagodi cijene gotovih proizvoda. Međutim, optimizacijom proizvodnih procesa i optimizacijom asortimana neprestano se trudimo umanjiti prelijevanje viših cijena na potrošače."
Ipak, čini se kako će ih sirovinski pritisci nagnati na još jedno povećanje.
"Iako trenutno radimo na ublažavanju troškova, ne možemo isključiti mogućnost daljnjih prilagođavanja cijena. Nastavljamo činiti sve što je u našoj moći da potrošači što manje osjete ove promjene", zaključuju u Kanditu.
U isto vrijeme, svijet je zarazila pomama za Dubai čokoladom, čija cijena ruši sve rekorde, što iznenađuje, budući da njenog glavnog sastojka - pistacija - ima u izobilju. Naime, globalna proizvodnja pistacija godišnje je porasla više od 40 posto, dok je potražnja narasla 30 posto, što je dovelo do prevelike ponude i, posljedično, pada cijene.